Trochę o rybach

Tekst: Jarosław Walczyk /Fundacja Klubu Szefów Kuchni
18.03.2011 , aktualizacja: 18.03.2011 13:39
A A A Drukuj

Dorsz - najczęściej kupowana ryba w Polsce. W sklepach kupimy tuszki (w całości), filety lub polędwicę z dorsza. Dostępne są świeże, mrożone lub wędzone. Mięso jest delikatne, białe, a struktura zwięzła. Polecane metody przyrządzania: gotowanie, smażenie i grillowanie, duszenie. Wędzony dodawany jest do past i sałatek. Uwaga! W tym roku zakaz połowu dorszy obowiązuje od 22 maja do końca września.

 

Halibut - dostępny przez 12 miesięcy, dzięki czemu jest najpopularniejszą ryba wśród kucharzy i klientów restauracji. Dostępny w postaci fileta, tuszki lub wędzonej. Ma najdelikatniejsze mięso z opisywanych tu gatunków. Jedna z najbardziej popularnych ryb wędzonych. Polecane metody przyrządzania: pieczenie, smażenie i grillowanie, a wędzonego dodaje się do past i sałatek. Najlepiej smażyć na pergaminie, który bezpośrednio styka się z tłuszczem. Często podawana w postaci surowej (sushi, carpaccio).

 

Makrela - dostępna przez cały rok. Najbardziej popularna, tłusta, wędzona ryba w Polsce, a polecane metody przyrządzania: wędzenie, grillowanie, smażenie, pieczenie.

 

Śledź - najpopularniejszy w postaci fileta solonego, dostępny w sklepach przez cały rok. Świetnie nadaje się do smażenia, ale - niestety - przez wielu niedoceniany z powodu zapachu, jaki wydziela podczas smażenia. Dlatego przed przyrządzaniem tej ryby polecam namoczyć ją na 1 godz. w mleku, a smażyć na oleju słonecznikowym z dodatkiem masła klarowanego. To tłusta ryba, nadaje się do smażenia, grillowania i marynowania.

 

Morszczuk - dostępny przez cały rok, w polskich sklepach zazwyczaj do kupienia są mrożone filety i tuszki. Bardzo popularny w marynatach. Jego mięso jest bardzo jędrne i mięsiste. Polecane metody przyrządzania: smażenie oraz do past i sałatek (gotowany lub pieczony).

 

Flądra - najbardziej pożądany przysmak podczas wakacji nad morzem. Smażyć należy na maśle w całości, ze skórą. Filety natomiast warto ugotować, zwłaszcza na parze z warzywami. Polecam kupować sztuki większe niż 20 cm. Mięso tej ryby jest doskonałe!

 

Sola - delikatna ryba o białym, bardzo delikatnym mięsie. W naszym kraju często trudno dostępna ze względu na cenę. Świetnie nadaje się do gotowania, faszerowania, duszenia lub smażenia.

 

Tuńczyk - najczęściej spotykany w postaci konserw, steków i filetów. Bardzo delikatne mięso, które warto grillować i piec. Należy jednak pamiętać, by podczas obróbki termicznej nie dopuścić do przesmażenia. Często podawana w postaci surowej (sushi, carpaccio).

 

Mintaj - sprzedawany w postaci mrożonych filetów i tuszek. Bardzo dietetyczna, chuda ryba. Polecane metody przyrządzania: smażenie i pieczenie.

 

Turbot - dzisiaj mało popularna w Polsce ryba, w staropolskiej kuchni bardzo ceniona. Dostępna jako tuszka i filet. Ma białe, zwarte mięso. Nie jest tłusta, dlatego jest często przyrządzana i zamawiana w europejskich restauracjach. Najlepiej podawać turbota pieczonego, a filety nadają się do gotowania.

 

Łosoś bałtycki - jest tłustą rybą, trudno dostępną z powodu ograniczonych połowów. Bardzo ceniona, charakteryzująca się doskonałym smakiem. Można kupić tuszki, filety, dzwonka lub w postaci wędzonej. Najczęściej jest smażony, grillowany, gotowany, wędzony. Znakomicie nadaje się na wywary rybne i pasztet, popularny też surowy (sushi, carpaccio).

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (2)
Zaloguj się
  • patrycjalubi

    0

    sporo można dowiedzieć się tutaj o rybach, patroszeniu itd :) www.rybaprzepis.pl/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX