Szynka domowej roboty

Wbrew pozorom nie jest to bardzo pracochłonne zadanie. Przede wszystkim trzeba przygotować aromatyczną bejcę do zamarynowania i peklowania mięsa.

Składniki:
2 kg młodej wieprzowiny od szynki (zwarty kawałek)
mieszanka do peklowania mięsa
łyżeczka ziaren pieprzu
4 ziarna ziela angielskiego
2 liście laurowe
4-5 ząbków czosnku
olej do smażenia
sól


Krok 1
Mięso opłukujemy i osuszamy papierowym ręcznikiem. Mielemy ziele angielskie i pieprz. Kruszymy liście laurowe i siekamy czosnek. Mieszamy przyprawy razem. Nacieramy mięso 1/3 mieszanki przypraw, przykrywamy i zostawiamy na kilka godzin.

Krok 2
Do garnka wlewamy litr zimnej wody, wsypujemy resztę przypraw oraz 40 g mieszanki peklującej, chyba że w instrukcji na opakowaniu zaleca się inną ilość na taką porcję mięsa. Mieszamy bejcę i zalewamy nią mięso, tak aby było w niej całkowicie zanurzone. Wstawiamy garnek do lodówki. Peklowanie powinno trwać kilka dni. Raz dziennie trzeba obracać mięso, żeby równomiernie przesiąkło zalewą.

Krok 3
Po kilku dniach wyjmujemy skruszałe i zakonserwowane mięso z zalewy, czyścimy z przypraw, osuszamy papierowym ręcznikiem i układamy na drewnianej desce. Zwijamy je jak najściślej i obwiązujemy mocnym bawełnianym sznurkiem.

Krok 4
Rozgrzewamy olej w rondlu, wsypujemy trochę przypraw, którymi nacieraliśmy surowe mięso. Do skwierczącego tłuszczu wkładamy mięso i obsmażamy je z każdej strony. Zmniejszamy ogień, przykrywamy i dusimy około godziny. Od czasu do czasu przewracamy mięso i polewamy je sosem lub wrzątkiem - dzięki temu nie wyschnie. Gdy mięso się udusi, zostawiamy je pod przykryciem do ostygnięcia.

Zobacz także inne przepisy świąteczne:

Sernik królewski

Pierogi z kapustą i grzybami

Ryba po grecku

Zakwas na barszcz czerwony

Kaczka z jabłkami jak u babci

Śledź pod pierzynką

Karp w galarecie

Sałatka śledziowa

Zupa grzybowa

Więcej o:
POPULARNE
NAJNOWSZE