Pyzy z mięsem

Kartacze, cepeliny - nazywają się różnie w zależności od regionu Polski. Te tradycyjne kluski mają swoich wielbicieli. Jeśli do nich należysz, spróbuj zrobić je własnoręcznie.

Składniki:

 

Na ciasto:

 

1 i 1/2 kg mączystych ziemniaków, np. irga, janka, koral, beryl, arkadia

 

1 jajko

 

kilka łyżek mąki ziemniaczanej (lub pszennej wymieszanej z ziemniaczaną)

 

sól

Na farsz:

 

300 g ugotowanego lub upieczonego mięsa (może być jednego gatunku lub mieszane, np. wołowe i drobiowe z rosołu)

 

2 średniej wielkości cebule

 

odrobina ziół (majeranek, tymianek, czubrica - do wyboru)

 

łyżka oleju

 

pieprz

 

sól

Do polania:

 

masło, gęsty sos grzybowy lub skwarki

Krok 1

Przygotowujemy farsz. Obraną cebulę kroimy w kostkę lub plastry i rumienimy na rozgrzanym na patelni oleju. Mięso kroimy na małe kawałki i mielemy wraz z przesmażoną cebulą w maszynce do mięsa. Przekładamy do miski, doprawiamy - farsz powinien mieć wyrazisty smak. Jeśli wyjdzie zbyt suchy, dodajemy odrobinę rosołu lub wody.

Krok 2

Część ziemniaków (1/3) myjemy, zalewamy wrzątkiem i gotujemy w mundurkach. Pozostałe obieramy i ścieramy na tarce. Wykładamy sitko lnianą ściereczką, ustawiamy w misce i wykładamy starte ziemniaki. Końce ściereczki skręcamy, odciskając sok. Niech spłynie do miski. Gdy się ustoi, powoli zlewamy go do zlewu, a biały osad (skrobię) z dna miski zostawiamy, przyda się do ciasta.

Krok 3

Zagniatamy ciasto. Ugotowane ziemniaki odcedzamy i odparowujemy. Gdy przestygną, obieramy i przeciskamy przez praskę. Do całkiem zimnych dokładamy odciśnięte, starte ziemniaki ze ściereczki. Dodajemy skrobię z dna miseczki, jajko i odrobinę soli. Mieszamy i zagniatamy ciasto. Ma mieć taką konsystencję, by dało się z niego uformować kulki. Jeśli jest za rzadkie, dodajemy ciut mąki.

Krok 4

Odrywamy kawałki ciasta i toczymy z nich wałki. Następnie kroimy je na nieduże kawałki. Rozpłaszczamy w natłuszczonej masłem dłoni na placuszki średnicy 5 cm. Na środku kładziemy farsz i oblepiamy go ciastem, formując pyzy. Wkładamy je partiami do wrzącej osolonej wody. Mieszamy drewnianą łyżką, by nie przywarły do dna, i gotujemy 5-8 minut od wypłynięcia. Wybieramy łyżką cedzakową, osączamy, przekładamy na półmisek.

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Agora SA