Menu dobrze ułożone

Ułożenie dobrego menu jest prawdziwą sztuką. Dobranie potraw tak, aby spełniały wszelkie wymagania dietetyczne oraz estetyczne nie jest łatwe. Na co dzień trudno zadbać o to, ale w weekend... Czemu nie?
Udka kurczaka duszone z pomidorami i oliwkami Udka kurczaka duszone z pomidorami i oliwkami Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Wyborcza.pl

Udka kurczaka duszone z pomidorami i oliwkami

6 udek kurczaka
1 łyżka oliwy
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka świeżego tymianku
1 puszka pomidorów pelati
1/2 szklanki czarnych oliwek
sól, pieprz


Udka myjemy, osuszamy, oprószamy solą i pieprzem. Przesmażamy je na lekko brązowy kolor na rozgrzanej oliwie. Przekładamy na talerz, a na patelnię wrzucamy posiekaną cebulę, zmiażdżony czosnek i tymianek, smażymy około 3 minuty. Dodajemy pokrojone pomidory, oliwki, doprawiamy solą i pieprzem. Wkładamy z powrotem udka, przykrywamy i dusimy razem, aż kurczak będzie miękki (około 25 minut). Podajemy z ziemniakami z rozmarynem oraz z młodymi jarzynkami.

Rada: Oczyszczone z tłuszczu i przyprawione udka kurczaka przed smażeniem najlepiej wstawić na godzinę do lodówki. Dzięki temu mięso nabierze smaku.

Zupa z bakłażanem Zupa z bakłażanem Fot. Łukasz Kozyra

Zupa z bakłażanem

1 bakłażan
2 łyżki oliwy
2 cebule
kilkucentymetrowy kawałek imbiru
chilli w proszku
kumin
kolendra (najlepiej świeża)
sól
puszka pomidorów krojonych
mały słoiczek koncentratu pomidorowego
1 litr bulionu warzywnego
puszka ciecierzycy
1/3 słoika masła orzechowego
2 łyżki śmietany 18-proc.


Bakłażana kroimy w kostkę, solimy, odczekujemy 30 minut, by puścił sok. Polewamy oliwą i grillujemy w piekarniku (15 minut). Cebulę kroimy w półplasterki, imbir ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Na patelni rozgrzewamy 2 łyżki oliwy, podsmażamy cebulę, dodajemy imbir i przyprawy, smażymy jeszcze chwilę. Dodajemy pomidory i przecier, dusimy kilka minut. Warzywa z patelni przekładamy do garnka, dodajemy bakłażana. Całość zalewamy bulionem, gotujemy. Po 15 minutach wrzucamy odsączoną ciecierzycę, zagotowujemy. Odlewamy pół kubeczka zupy, dodajemy do niej masło orzechowe i mieszamy.

Soczewica w sosie cytrynowym Soczewica w sosie cytrynowym Fot. Łukasz Zandecki / Agencja Wyborcza.pl

Soczewica w sosie cytrynowym

200-250 g soczewicy (zielonej lub brązowej)
1 liść laurowy
ocet
4 jajka
2 łyżki oliwy
4 dymki
2 ząbki czosnku
1 łyżka ostrej musztardy
4 pomidory
Sok i skórka z 1 cytryny
4 łyżki śmietany
łyżka natki
sól
pieprz


Soczewicę gotujemy z liściem laurowym. W rondlu zagotowujemy wodę, solimy, dodajemy kroplę octu do zakwaszenia. Zmniejszamy ogień (woda powinna mrugać), wbijamy jajka. Gotujemy 2-3 minuty, ostrożnie wyjmujemy łyżką cedzakową.
Podsmażamy na oliwie plasterki dymki i czosnek przeciśnięty przez praskę. Dodajemy musztardę, ćwiartki pomidorów, skórkę i sok z cytryny, przyprawiamy. Dusimy 3 minuty, łączymy z ugotowaną soczewicą i śmietaną, podgrzewamy jeszcze minutę. Posypujemy natką, podajemy z jajkami w koszulkach.

Kolorowa sałata Kolorowa sałata FOT. BBS

Kolorowa sałata

pół główki sałaty lodowej
2 jajka
pomidor
3-4 łyżki oliwek
cebula
kilka gałązek natki pietruszki

sos:
5 łyżek oliwy
3 ząbki czosnku
łyżka soku z cytryny
cukier
sól
pieprz


Sałatę rwiemy na kawałki, myjemy pod bieżącą wodą i osuszamy (najlepiej w wirówce do sałaty). Jajka kroimy w ósemki, pomidora w ćwiartki, oliwki w plasterki, a cebulę w cienkie piórka. Składniki sałatki układamy na talerzu, robimy sos, łącząc wszystkie składniki, polewamy nim sałatkę. Dekorujemy listkami natki.

Warzywa a'la julienne Warzywa a'la julienne Fot. Andrzej Krasowski / Agencja Wyborcza.pl

Warzywa a'la julienne

1 seler
3 marchewki
3 pietruszki
pół pęczka natki pietruszki
4 łyżki oliwy
sól
pieprz


Warzywa myjemy i obieramy. Kroimy w słupki ŕ la julienne. W rondlu lub na patelni podsmażamy warzywa kilka minut na oliwie, przykrywamy i dusimy następnych kilka minut, od czasu do czasu mieszając, by się nie przypaliły. Przyprawiamy solą i pieprzem. Podajemy posypane natką.

Ciasto pomarańczowe Ciasto pomarańczowe Fot. Bogdan Biały

Ciasto pomarańczowe

Karmel:
150 g cukru

Ciasto:
3 jajka
6 łyżek cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
skórka otarta z 1 pomarańczy (umytej i sparzonej)
6 łyżek mąki

Oraz:
3 pomarańcze (obrane i pokrojone w plastry)


Rozgrzewamy piekarnik do 180°C.
Robimy karmel: wsypujemy cukier na patelnię, podgrzewamy na średnim ogniu, nie mieszając, tylko poruszając patelnią, aż się stopi. Gdy tylko cukier zacznie się rumienić, zdejmujemy patelnię z ognia, a karmel wlewamy do okrągłej formy o średnicy 20 cm. Równomiernie rozprowadzamy masę po dnie i układamy na niej plastry pomarańczy.
Robimy ciasto: ubijamy jajka (2-3 minuty), a kiedy dwukrotnie zwiększą objętość, powoli wsypujemy cukier, stale ubijając. Gdy całość stanie się gęsta i kremowa, dodajemy proszek do pieczenia i skórkę z pomarańczy, ubijamy, aż masa będzie gładka. Powoli, delikatnie mieszając, dodajemy mąkę. Zalewamy ciastem pomarańcze w formie, pieczemy 20-30 minut. Wyjmujemy z piekarnika, przykrywamy talerzem i delikatnie odwracamy (pomarańcze znajdą się na wierzchu ciasta). Uważajmy, by nie oparzyć się wypływającym z formy gorącym karmelem ? całą operację najlepiej przeprowadzić w rękawicach kuchennych. Ciasto wyśmienicie smakuje na ciepło ? np. z bitą śmietaną.

Kacper Woźniak Kacper Woźniak fot. Klub 6 win

Wino do obiadu - poleca Kacper Woźniak

Tym razem potrawa jest dość ciężka za sprawą sosu z pomidorów z dodatkiem oliwek. Z tego względu zaproponowałbym delikatne wino czerwone. Włoskie sangiovese lub merlot albo carmenere z Nowego Świata będą dobrze pasowały do tego dania. Delikatne usposobienie, owocowa moc oraz akcent taniny sprawiają, że zaproponowane wina i potrawa połączą się harmonijnie.
Zamawiając wino w restauracji, zwróćmy uwagę na kilka szczegółów: butelka przyniesiona do stolika powinna być zamknięta i odkorkowana dopiero na oczach gości. Serwujący podaje zamawiającemu próbkę wina do spróbowania. Jeśli jest za ciepłe bądź za zimne, możemy poprosić o przyniesienie butelki w odpowiedniej temperaturze.

Kacper Woźniak - sommelier, na co dzień pracuje przy projekcie klubu 6win. Wiedzę o winie  zdobywał w szkole Wine & Spirit Education Trust, kończąc kurs Level 4 Diploma

Więcej o:
Copyright © Agora SA