Obiad na każdy apetyt

Niedzielę w domowych pieleszach umila pyszny obiad. Nęcący zapach zapiekającej się w piekarniku potrawy ściąga do kuchni domowników. Wszyscy robią się okrutnie głodni... Pora do stołu!
Musaka Musaka Fot. Lukasz Falkowski / Agencja Wyborcza.pl

Musaka

1/2 kg mielonej jagnięciny
300 g mielonej wołowiny
oliwa do smażenia
2 ząbki czosnku
1 łyżka suszonego tymianku
1 cebula
1 marchew
1 pietruszka
1 kieliszek czerwonego wina
1 puszka pomidorów pelati
1 duży bakłażan
200 g sera feta


Mięso podsmażamy na oliwie, dodajemy roztarty czosnek, tymianek i pokrojone w drobną kostkę cebulę, marchew i pietruszkę. Całość zalewamy winem, dodajemy pomidory wraz z zalewą. Dusimy, aż warzywa będą półtwarde. Bakłażana kroimy na plastry o grubości 1 cm i smażymy na patelni grillowej z obydwu stron. Układamy go w formie do pieczenia, na nim kładziemy warstwę mięsno-warzywną, a wierzch posypujemy pokruszoną fetą.
Musakę zapiekamy 10 minut w temp. 180°C. Jeśli wierzch będzie się za szybko rumienił, przykrywamy całość płatem folii aluminiowej. Podajemy na ciepło lub na zimno.

Rada: Jagnięcinę najlepiej kupować w specjalistycznych sklepach mięsnych, które zaopatrują się u hodowców. Informacje o nich można znaleźć w internecie.

Zdjęcie Le Creuset Patelnia grilowa kwadratowa 32 cm Zdjęcie Patelnia Fissler 5910324100 Zdjęcie Silit Forma do pieczenia 637266
Le Creuset Patelnia grilowa... Patelnia Fissler 5910324100 Silit Forma do pieczenia 63...
Sprawdź ceny ? Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Krem z cukinii z suszonymi pomidorami Krem z cukinii z suszonymi pomidorami Fot. Marcin Urban

Krem z cukinii z suszonymi pomidorami

1 i 1/2 kg drobnych cukinii
3 cebule
2 połówki suszonych pomidorów w oleju
3 łyżki masła
3 ząbki czosnku
1/2 strączka ostrej papryki
2 kostki bulionowe
pieprz
sól
bazylia


Cebule obieramy, siekamy. Cukinie myjemy, kroimy w kostkę. Pomidory osączamy, drobniutko siekamy, odkładamy. Na rozgrzanym w rondlu maśle smażymy posiekaną cebulę i posiekany czosnek. Dokładamy cukinię, drobno pokrojoną papryczkę i dusimy na małym ogniu pod przykryciem 10 minut. Następnie wlewamy litr wrzącej wody, wrzucamy kostki bulionowe, zagotowujemy, po czym wszystko miksujemy. Jeśli trzeba, solimy. Rozlewamy do talerzy, do każdej porcji wkładamy trochę suszonych pomidorów, dekorujemy listkami bazylii i podajemy z grzankami z bagietki posmarowanymi masłem czosnkowym.

Zdjęcie BLENDER HENDI Zdjęcie Alessi Czajnik 9091 FM Zdjęcie Sagaform - Oval Oak - nóż i deska do siekania ziół
BLENDER HENDI Alessi Czajnik 9091 FM Sagaform - Oval Oak - nóż i...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info
Quiche z zieloną soczewicą Quiche z zieloną soczewicą FOT. BBS

Quiche z zieloną soczewicą

Spód:
2 szklanki pszennej mąki pełnoziarnistej
180 g masła
kilka łyżek zimnej wody
1/2 łyżeczki soli

Wierzch:
3/4 szklanki zielonej soczewicy
marchewka
3 cebule
kawałek strączka chilli
200 g śmietany 22-proc.
2 jajka
2 łyżki oleju
2 łyżki posiekanych listków kolendry
cukier
sól
pieprz


Zagniatamy kruche ciasto, zawijamy w folię i wkładamy do lodówki. Robimy nadzienie. Soczewicę moczymy 30 minut w gorącej wodzie, odcedzamy, zalewamy gorącą wodą, tak by przykryć ziarna. Gotujemy na małym ogniu pod przykryciem, aż będzie miękka. Obraną marchewkę kroimy w cienkie plasterki, układamy na sitku i zanurzamy we wrzątku na 5 minut, odcedzamy. Cebule siekamy, smażymy na oleju, dodajemy marchewkę, drobno posiekane chilli i chwilę smażymy. Następnie dokładamy ugotowaną soczewicę, doprawiamy, studzimy. Jajka mieszamy ze śmietaną i kolendrą, a potem z nadzieniem. Dno i boki tortownicy wylepiamy ciastem (trochę zostawiamy), nakłuwamy widelcem. Podpiekamy 10 minut w piekarniku rozgrzanym do 200°C, po czym wyjmujemy i studzimy. Rozkładamy na cieście farsz, a odłożone ciasto cienko rozwałkowujemy, kroimy na paski, układamy z nich kratkę na farszu i smarujemy ją białkiem. Wstawiamy quiche do piekarnika rozgrzanego do 200°C i pieczemy 20 minut, a potem obniżamy temperaturę do 170°C i pieczemy jeszcze około 20 minut.

Zdjęcie Blomus Tacka (65220) Zdjęcie THK Pędzelek silikonowy do smarowania czerwony OPT4425 Zdjęcie Wałek do ciasta nieprzywierający
Blomus Tacka (65220) THK Pędzelek silikonowy do ... Wałek do ciasta nieprzywier...
Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Surówka egzotyczna Surówka egzotyczna FOT. BBS

Surówka egzotyczna

główka karbowanej sałaty
dojrzały owoc awokado
puszka mandarynek

Sos:
2 łyżki oleju
limonka
po łyżce miodu i octu balsamicznego lub winnego


Sałatę myjemy i suszymy. Awokado przekrawamy na pół, usuwamy pestkę, wyjmujemy miąższ i kroimy na małe kawałki. Wrzucamy do salaterki. Dodajemy porwane liście sałaty i osączone z zalewy mandarynki. Polewamy sosem z oliwy wymieszanej z sokiem z limonki, miodem i octem.

Zdjęcie BRABANTIA Nóż do owoców i warzyw 500060 Zdjęcie Nuance łyżka chochelka do mieszania 461170 Zdjęcie Seletti Miseczka Despina
BRABANTIA Nóż do owoców i w... Nuance łyżka chochelka do m... Seletti Miseczka Despina
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Fasola z fasolką i migdałami Fasola z fasolką i migdałami Fot. Marcin Kiełbiewski

Fasola z fasolką i migdałami

500 g fasolki szparagowej (może być mrożona)
200 g obranych migdałów
4 łyżki oliwy
400 g drobnej białej fasoli z puszki
sól

Panierka do migdałów:
2 łyżki słodkiej papryki
2 łyżeczki sproszkowanego imbiru
szczypta ostrej papryki w proszku
sól


Fasolkę obieramy (to trwa chwilę ? końcówki łatwo uciąć małym nożykiem lub oberwać palcami) i gotujemy do miękkości w osolonej wodzie. Odcedzamy. Mieszamy składniki panierki. Migdały obtaczamy w panierce i wrzucamy na rozgrzaną oliwę wraz z resztkami panierki. Obsmażamy 2-3 minuty, ciągle mieszając. Fasolkę szparagową wykładamy na talerz, dodajemy odcedzoną białą fasolkę, a na nią prosto z patelni ? migdały wraz z imbirowo-paprykowym sosem.

Zdjęcie Ambition Sztućce 24cz. SARAGOSSA 69808 Zdjęcie Tefal Patelnia C2100752 Zdjęcie CS Solingen STILO cedzak
Ambition Sztućce 24cz. SARA... Tefal Patelnia C2100752 CS Solingen STILO cedzak
Sprawdź ceny ? Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Brzoskwinie z lodami Brzoskwinie z lodami Fot. Łukasz Zandecki / Agencja Wyborcza.pl

Brzoskwinie z lodami

30 g masła
3 łyżki brązowego cukru
kilka kropli esencji waniliowej
1/4 łyżeczki mielonego kardamonu
szczypta mielonej gałki muszkatołowej
500 g brzoskwiń (mogą być z puszki)
4 kulki lodów waniliowych
garść uprażonych migdałów lub orzechów włoskich


Masło roztapiamy na małym ogniu, wsypujemy cukier, mieszamy. Dodajemy wanilię, kardamon i gałkę, mieszając, podgrzewamy około minuty. Wkładamy brzoskwinie i delikatnie mieszamy, aby pokryły się sosem. Gotujemy na średnim ogniu, aż owoce będą miękkie, ale wciąż jędrne (brzoskwinie z puszki tylko lekko podgotowujemy). Studzimy je, przykrywamy i chłodzimy w lodówce. Podajemy z lodami, posypane prażonymi orzechami lub migdałami.

Kacper Woźniak Kacper Woźniak fot. Klub 6 win

Wino do obiadu - poleca Kacper Woźniak

Musaka to urozmaicone danie, zarówno jeśli chodzi o smak, jak i bukiet aromatów. Z tego względu dobranie do niej wina jest ciekawym wyzwaniem. Zgodnie z zasadą łączenia lokalnego wina z lokalną kuchnią zacząłem od win greckich i najbardziej znanego specjału - żywicznej białej Retsiny.
Przyjemnie odświeżająca kwasowość oraz lekko słony smak sprawiają, że to wino dobrze zagrało z potrawą. Bardzo miło zaskoczył mnie również marokański syrah. Mocny, dojrzały, ciemny owoc z zarysowaną kwasowością oraz silną nutą świeżo mielonego pieprzu pasował do musaki doskonale. Na koniec spróbowałem wina z południowych Włoch, było to aglianico, oraz północnoamerykańskiego cabernet sauvignon ze stanu Waszyngton.
Oba okazały się równie ciekawymi kompanami dla musaki. Ciepły, dojrzały charakter tych win sprawił, że kolejne kęsy tworzyły z pitym winem idealną harmonię.

Kacper Woźniak - sommelier, na co dzień pracuje przy projekcie klubu 6win. Wiedzę o winie  zdobywał w szkole Wine & Spirit Education Trust, kończąc kurs Level 4 Diploma

Więcej o:
Copyright © Agora SA