Addio szparagi

Powoli kończą się szparagi. Na zakończenie sezonu zróbmy tartę ze szparagami i szparagowy krem, który można podać na przystawkę.
Quiche z wędzonym łososiem i szparagami Quiche z wędzonym łososiem i szparagami FOT. BBS

Quiche z wędzonym łososiem i szparagami

Kruche ciasto:
szklanka mąki
pół kostki (100 g) schłodzonego masła
2-3 łyżki lodowatej wody
sól

Wierzch:
120-150 g szparagów
100 g wędzonego łososia w plasterkach
300 g gęstego jogurtu
2 jajka
łyżka posiekanego koperku
pieprz


Zagniatamy ciasto, wkładamy je na godzinę do lodówki Następnie wylepiamy nim okrągłą formę do tart o średnicy 23 cm. Nakłuwamy ciasto widelcem, przykrywamy folią aluminiową, wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 220°C i pieczemy 15-20 minut. Na kilka minut przed końcem pieczenia zdejmujemy folię. Następnie układamy na cieście szparagi pokrojone na kawałki długości ok. 3,5 cm i połowę łososia pokrojonego w paski. Wierzch tarty polewamy jogurtem roztrzepanym z jajami, koperkiem i przyprawionym pieprzem. Na tym sosie układamy pozostałe paski łososia. Obniżamy temperaturę piekarnika do 180°C i pieczemy tartę jeszcze około 35 minut, do chwili aż nadzienie się zrumieni i stężeje.

Krem z dyni z curry i imbirem Krem z dyni z curry i imbirem Fot. Rafał Lipski

Krem z dyni z curry i imbirem

1 kg dyni
4 duże ziemniaki
łyżka masła
czubata łyżka curry
kawałek imbiru
papryczka chilli
kostka rosołowa
1/2 szklanki śmietanki (niekoniecznie)
sól
cukier


Dynię i ziemniaki obieramy ze skórki, płuczemy i kroimy w kostkę. W garnku rozgrzewamy masło, wrzucamy curry, posiekane imbir i papryczkę (pestki usuwamy). Mieszając, smażymy kilka sekund, dodajemy ziemniaki. Gdy się lekko przesmażą, dodajemy dynię i podsmażamy. Wrzucamy kostkę i zalewamy warzywa 1,5 l wody. Gotujemy 30 minut, aż zmiękną. Dodajemy śmietankę. Zagotowujemy, doprawiamy do smaku solą i cukrem. Miksujemy.

Oryginalne gołąbki Oryginalne gołąbki Fot. Łukasz Zandecki

Oryginalne gołąbki

sałata rzymska
4 filety (ok. 600 g) z dorsza
2 pomidory
3 ząbki czosnku
oliwa
sól
pieprz


Rozdzielamy i myjemy liście sałaty, odrzucając twardą część. Sparzamy wrzątkiem, studzimy w zimnej wodzie, suszymy.
Na rozłożonych liściach układamy filety, doprawiamy solą i pieprzem. Na każdym kładziemy plasterki pomidora i czosnku. Skrapiamy oliwą i zawijamy jak gołąbki. Przekładamy do naczynia żaroodpornego, jeszcze raz skrapiamy oliwą i przykrywamy. Pieczemy 15-20 minut w 180°C.

Mizeria po tajsku Mizeria po tajsku Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Wyborcza.pl

Mizeria po tajsku

1/4 szklanki świeżo wyciśniętego soku z limonki
1 łyżka sosu sojowego
1,5 łyżki cukru
1 ostra papryczka
2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę
1,5 ogórka wężowego (pokrojonego w cienkie półplasterki
2 małe cebule czerwone pokrojone w cienkie pióra
3 łyżki posiekanej mięty
3 łyżki grubo pokrojonych prażonych orzechów ziemnych
sól i pieprz


Przygotowujemy sos: mieszamy sok z limonki z sosem sojowym, cukrem, ostrą papryczką i czosnkiem. Do salaterki wkładamy ogórki, cebulę i miętę, polewamy sosem i mieszamy. Przyprawiamy i posypujemy orzeszkami.

Przepis na surówkę z ogórków pochodzi z kuchni tajskiej. Połączenie ogórków z orzechami to ciekawe zestawienie smaków. Spróbujcie, zamiast tradycyjnej mizerii.

Jajko na kremie ze szparagów Jajko na kremie ze szparagów Fot. Lukasz Zandecki / Agencja Wyborcza.pl

Jajko na kremie ze szparagów

2 pęczki zielonych szparagów
2 jajka
150 ml śmietanki 18%
sól
pieprz
oliwa
4 jajka na miękko
opakowanie rukoli lub paczka kiełków słonecznika

na sos:
sok z 1 pomarańczy
sok z 1 cytryny
2 łyżeczki sosu sojowego
2 łyżeczki białego octu winnego


Sos przygotowujemy dzień wcześniej, mieszając składniki. Szparagi płuczemy, odcinamy górną część (ok. 10 cm) ? dolne nie będą potrzebne. Połowę wrzucamy do wrzątku na 2 minuty i odcedzamy. Drugą połowę kroimy na paski, gotujemy 10 minut, osączamy i miksujemy na purée. Gdy ostygnie, wbijamy surowe jajka, wlewamy śmietankę, doprawiamy i ponownie miksujemy. Przekładamy masę do żaroodpornych miseczek, wstawiamy do rozgrzanego piekarnika na 20 minut. Smażymy na oliwie podgotowane szparagi. Przekładamy na talerz i polewamy częścią sosu.
Wyjmujemy z miseczek krem ze szparagów i układamy obok gotowanych szparagów. Na każdej porcji kładziemy przekrojone na pół jajko na miękko. Ozdabiamy listkami rukoli.

Sernik na zimno z jagodami Sernik na zimno z jagodami Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Wyborcza.pl

Sernik na zimno z jagodami

500 g jagód (świeżych lub mrożonych)
400 g tłustego białego sera
300 g cukru pudru
300 ml śmietany 36%
torebka cukru waniliowego
4 żółtka
10 g żelatyny

spód biszkoptowy:
2 jajka
30 g cukru
40 g mąki


Robimy spód: białka ubijamy na sztywno, dodając powoli cukier. Pianę mieszamy z żółtkami i mąką. Napełniamy ciastem natłuszczoną tortownicę. Pieczemy 8 minut w temp. 190°C. Studzimy biszkopt w formie. 100 g jagód zagotowujemy z łyżką cukru, studzimy. Ucieramy ser z 150 g cukru i cukrem waniliowym, dodając po żółtku. Gdy masa będzie gładka, łączymy ją kolejno z żelatyną (uprzednio namoczoną i rozpuszczoną w małej ilości zimnej wody), śmietaną ubitą z resztą cukru i na końcu z pozostałymi surowymi jagodami. Masę wykładamy na biszkoptowy spód i wstawiamy do lodówki przynajmniej na 4 godziny. Dekorujemy sernik konfiturą.

Kacper Woźniak Kacper Woźniak fot. Klub 6 win

Wino do obiadu - poleca Kacper Woźniak

Tarta ze szparagami i wędzonym łososiem to potrawa delikatna. Proponowałbym doniej łagodne białe wino: lekkie, ale wyraziste sauvignon blanc z odświeżającą kwasowością lub neutralne, lecz mocno mineralne włoskie pinot grigio. Trafnym wyborem będzie zwłaszcza sauvignon blanc, które często zawiera aromaty szparagów. Intensywny smak kopru oraz wędzonego łososia pozwala na połączenie z mocniejszym winem, np. "nowoświatowym" beczkowym chardonnay. Jego maślano-waniliowe nuty powinny dobrze współgrać z wędzonym łososiem. Ciekawym towarzystwem będą wina musujące, zwłaszcza te produkowane metodą szampańską. Polega ona na poddawaniu trunku drugiej fermentacji w butelce ? wino ma wówczas dłuższy kontakt z osadem drożdżowym i jest bardziej wyraziste.
Hiszpańska cava, francuski crémant czy tradycyjny szampan to wina musujące o wysokiej kwasowości, odświeżające, zwłaszcza gdy są schłodzone. Dla wielbicieli czerwonego wina polecam świeże, delikatnie owocowe wina czerwone, np. łagodne beaujolais z jednego z dziesięciu Cru.

Kacper Woźniak - sommelier, na co dzień pracuje przy projekcie klubu 6win. Wiedzę o winie zdobywał w szkole Wine & Spirit Education Trust, kończąc kurs Level 4 Diploma

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.