Menu z szaszłykiem dla smakosza

Szaszłyk z baraniny to danie nie dla wszystkich. Ci którzy nie lubią jej smaku, mogą przygotować go z innego mięsa. Tym razem proponujemy obiad bez zupy. Zamiast niej przyrządźcie orzeźwiający napój z imbirem, który skutecznie poprawia trawienie.
Szaszłyk a'la kebab Szaszłyk a'la kebab Fot. Łukasz Kozyra

Szaszłyk a'la kebab

500 g mielonej baraniny lub wołowiny
jajko
cebula
2 ząbki czosnku
łyżeczka tymianku
pieprz mielony
sól
10-12 malutkich cebulek (dymek lub szalotek)
250 g małych pieczarek
strąk czerwonej papryki
2 łyżki oleju


Do mielonego mięsa dodajemy jajko, obraną i drobno posiekaną cebulę, przeciśnięty przez praskę czosnek, a także tymianek. Wszystko mieszamy, przyprawiamy solą i pieprzem. Formujemy z masy krótkie, cienkie kiełbaski, nabijamy je na szpadki, przekładając pieczarkami, dymką i kawałkami papryki. Następnie tak przygotowane szaszłyczki smarujemy olejem i pieczemy na grillu lub w piekarniku (szpadki trzeba oprzeć o brzeg brytfanny) albo smażymy na patelni, aż będą rumiane.

Napój imbirowy Napój imbirowy Fot. Shutterstock

Napój imbirowy

2-2,5 kg zielonych, kwaskowatych jabłek (np. Granny Smith)
1,5-2 kg soczystej marchewki
korzeń imbiru średniej wielkości
lód


Jabłka przepuszczamy przez sokowirówkę. Usuwamy pianę z wierzchu, odmierzamy litr soku. Obrane marchewki także przepuszczamy przez sokowirówkę, odmierzamy 850 ml soku. Następnie wyciskamy sok z imbiru, odmierzamy 2-3 łyżki. W dużym naczyniu mieszamy wszystkie soki, przykrywamy i wstawiamy do lodówki na co najmniej 2 godziny. Podajemy z lodem. Jeśli nie mamy sokowirówki, używamy jednodniowego soku marchewkowego oraz niepasteryzowanego soku jabłkowego, imbir pokrojony na kawałeczki miksujemy w blenderze, a następnie zawijamy w podwójnie złożoną gazę i mocno odciskamy.

Zapiekanka z pomidorami Zapiekanka z pomidorami fot

Zapiekanka z pomidorami

Ciasto:
150 g zimnego masła
150 g żółtego sera
1 szklanka mąki
pieprz lub gałka muszkatołowa
sól
ew. 1-2 żółtka

Farsz:
5-6 dużych pomidorów Beefsteak lub malinowych (bardzo pofałdowanych)
4 jajka
po szczypcie curry
soli i pieprzu
3-4 łyżki parmezanu
15-20 pomidorków koktajlowych


Masło i ser ścieramy na tarce o grubych oczkach. Łączymy z mąką i przyprawami, zagniatają gładkie ciasto.
Jeśli chcemy, aby po upieczeniu miało miękkie brzegi, dodajemy też żółtka. Przekładamy do formy wyściełanej papierem do pieczenia, dociskając ciasto palcami. Pieczemy 10-15 minut w temperaturze 180°C (z termoobiegiem). Pomidory kroimy w plastry, tak aby rdzeń był pośrodku ? dzięki temu otrzymamy wzory przypominające kwiatki. Na upieczonym spodzie z kruchego ciasta serowego układamy jedną warstwę pokrojonych pomidorów. Polewamy ją roztrzepanymi jajkami wymieszanymi z curry oraz solą i posypujemy startym parmezanem. Na wierzchu układamy resztę pokrojonych pomidorów i połówki pomidorków koktajlowych. Zapiekamy 15-20 minut w temperaturze 180°C (z termoobiegiem), aż masa jajeczna całkowicie się zetnie.

Sałatka z kalarepki i polędwiczki wieprzowej Sałatka z kalarepki i polędwiczki wieprzowej FOT. BBS

Sałatka z kalarepki i polędwiczki wieprzowej

pieczona polędwiczka wieprzowa (ok. 150 g)
1/2 świeżego ogórka
3 młode kalarepki
2 małe pomidory
łyżka posiekanej natki pietruszki

Dressing:
4-5 łyżek wywaru warzywnego
2 łyżki oliwy
łyżka soku z cytryny
pieprz
sól


Polędwiczkę kroimy najpierw w plastry, potem w cienkie paseczki. Warzywa myjemy. Ogórka i kalarepkę obieramy, kroimy w słupki, wrzucamy do salaterki. Pomidory na chwilę zanurzamy we wrzątku, obieramy ze skórki, kroimy w ósemki. Wkładamy do salaterki, mieszamy z natką i połową polędwiczki. Następnie przyrządzamy sos, łącząc wszystkie składniki. Polewamy sałatkę, mieszamy i posypujemy pozostałymi pas kami mięsa.

Ciasto z wiśniami Ciasto z wiśniami Fot. Marcin Urban

Ciasto z wiśniami

Ciasto:
150 g masła
150 g gorzkiej czekolady
4 jajka
150 g cukru pudru
100 g mąki
łyżeczka sody
2 łyżki ciemnego kakao

Nadzienie:
ok. 350 g wiśni bez pestek (mogą być mrożone)
2 galaretki wiśniowe (każda na 1/2 l wody)


Galaretki rozpuszczamy w trzech szklankach gorącej wody, odstawiamy, by przestygły. W rondelku podgrzewamy masło i połamaną czekoladę, mieszamy, aż składniki się stopią i połączą. Żółtka ucieramy z połową cukru i, nie przerywając ucierania, powoli wlewamy do
nich wystudzone masło z czekoladą, potem wsypujemy przesianą mąkę wymieszaną z sodą i kakao. Na koniec dodajemy do ciasta sztywną pianę ubitą z białek z dodatkiem reszty cukru. Gładkie ciasto przekładamy do powleczonej teflonem tortownicy o średnicy 23 cm.
Pieczemy ok. 35 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 180°C. Na upieczonym i wystudzonym cieście kładziemy warstwę owoców, zalewamy gęstniejącą galaretką i na kilka godzin wstawiamy do lodówki.

Kacper Woźniak Kacper Woźniak fot. Klub 6 win

Wino do obiadu - poleca Kacper Woźniak

Krajem, w którym można spróbować najszlachetniejszych odmian wołowiny, jest Argentyna.

Państwo słynące z zamiłowania do futbolu, ognistego flamenco jest również potentatem, jeśli chodzi o produkcję wina. Mendoza to największy region winiarski świata. To właśnie tu powstają wspaniałe wina na bazie szczepu malbec, dającego trunek niezbyt tęgiej budowy, o średniej zawartości taniny. W zależności od regionu i klimatu charakteryzuje się różnymi aromatami ciemnych owoców, między innymi śliwek i wiśni, wspieranymi nutami ziół i przypraw korzennych. Malbec jest szczepem, który lubi towarzystwo dębowej beczki.
Specyficzne nuty smakowe tego szczepu sprawiają, że będzie to właściwy partner dla ziołowego kebabu.
Na rynku winiarskim Argentyny spotkać możemy coraz więcej interesujących przykładów wina na bazie cabernet savignion czy syrah z takich regionów, jak La Rioja czy Patagonia. Oba typy wina, polecane przez lokalnych argentyńskich winiarzy, tworzą udane połączenie ze świeżo przyrządzoną wołowiną w postaci aromatycznego kebaba.
Wracając do malbeca, bez względu na to czy pochodzi z Mendozy, La Riojy czy Patagonii, jest również bardzo bezpiecznym prezentem na proszoną kolację, na której będzie serwowane czerwone mięso.

Kacper Woźniak - sommelier, na co dzień pracuje przy projekcie klubu 6win. Wiedzę o winie  zdobywał w szkole Wine & Spirit Education Trust, kończąc kurs Level 4 Diploma

Więcej o:
Copyright © Agora SA