Dania w klimacie Bałkanów

Dojrzałe pomidory, wielkie strąki papryki, fioletowe bakłażany, a także charaktery styczne małe kotleciki to kulinarne wspomnienia wakacji spędzonych w Bułgarii czy w Chorwacji. Spróbujmy odtworzyć je w domu.
Kotleciki bałkańskie Kotleciki bałkańskie Fot. Lukasz Zandecki / Agencja Wyborcza.pl

Kotleciki bałkańskie z sosem ljutenica

Kotleciki bałkańskie

500 g mielonego mięsa mieszanego
100 g posiekanej natki pietruszki
jajko
2 łyżki posiekanego miąższu pomidora, bez pestek
łyżeczka tymianku
sól
pieprz
olej do smażenia


Z podanych składników wyrabiamy jednolitą masę i formujemy okrągłe, płaskie kotleciki. Smażymy na gorącym oleju. Podajemy z sosem ljutenica.

Sos ljutenica

1/2 szklanki keczupu
łyżka pasty paprykowej, np. węgierskiej
2 łyżki drobno posiekanej cebuli lub szalotki
sól


Wszystkie składniki mieszamy lub miksujemy na jednolitą masę. Ljutenicę podaje się na Bałkanach do kotletów mielonych i grillowanego mięsa.

Zdjęcie Mango-Media Patelnie Bratmaxx Keramik 6-cz (8085) Zdjęcie TESCOMA Patelnie PREMIUM 601254 Zdjęcie Zelmer Mix Robi 381.7
Mango-Media Patelnie Bratma... TESCOMA Patelnie PREMIUM 60... Zelmer Mix Robi 381.7
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info
Zupa z bakłażanem Zupa z bakłażanem Fot. Łukasz Kozyra

Zupa z bakłażanem

bakłażan
oliwa
2 cebule
kilkucentymetrowy kawałek imbiru
chilli w proszku
kumin
2-3 pomidory
słoiczek koncentratu pomidorowego
1 l bulionu warzywnego
puszka ciecierzycy
1/3 słoika masła orzechowego
2 łyżki śmietany 18%
kolendra
sól


Bakłażana kroimy w kostkę, solimy, odstawiamy na 30 minut. Osączamy z soku, kropimy oliwą i grillujemy w piekarniku lub na ruszcie ok. 15 minut. Cebulę kroimy w półplasterki, imbir obieramy i ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Na patelni rozgrzewamy 2 łyżki oliwy, podsmażamy cebulę, dodajemy imbir i przyprawy, smażymy jeszcze chwilę. Dodajemy pokrojone pomidory i koncentrat, dusimy kilka minut. Przekładamy do garnka, dodajemy bakłażana, zalewamy bulionem, gotujemy 20 minut. Po tym czasie wrzucamy odsączoną ciecierzycę, doprowadzamy do wrzenia i zdejmujemy z ognia. Odlewamy pół kubeczka zupy, rozprowadzamy w niej masło orzechowe, dodajemy 2 łyżki śmietany, mieszamy i wlewamy do garnka. Mocno podgrzewamy, posypujemy kolendrą i podajemy.

Tarta z pomidorkami koktajlowymi nadziewanymi fetą Tarta z pomidorkami koktajlowymi nadziewanymi fetą fot

Tarta z pomidorkami koktajlowymi nadziewanymi fetą

Ciasto serowe: (na formę o wym. 36 x 24 cm)
150 g zimnego masła
150 g żółtego sera
1 szklanka mąki
pieprz lub gałka muszkatołowa
sól
ew. 1-2 żółtka

Farsz:
400 g pomidorków koktajlowych
300 g sera feta
4-5 jajek
2 łyżki mleka
1 łyżka mąki kukurydzianej
po szczypcie soli i pieprzu
garść kiełków cebuli
kilka gałązek świeżego tymianku


Masło i ser ścieramy na tarce o grubych oczkach. Łączymy z mąką i przyprawami, zagniatając ciasto. Jeśli chcemy, aby po upieczeniu miało miękkie brzegi, dodajemy też żółtka. Przekładamy do formy wyściełanej papierem do pieczenia, dociskając ciasto palcami. Pieczemy 10-15 minut w temperaturze 180°C (z termoobiegiem). 2/3 pomidorków przekrawamy na pół, wydrążamy miąższ i nadziewamy fetą. Kładziemy je, razem z niefaszerowanymi pomidorkami, na upieczonym spodzie z kruchego ciasta serowego. Roztrzepujemy jajka z mlekiem, mąką, solą oraz pieprzem i rozlewamy między pomidorkami. Miejsca te możemy także dodatkowo posypać pokruszoną fetą. Na wierzchu ciasta układamy kiełki cebuli. Zapiekamy 20-25 minut w temperaturze 160°C (z termoobiegiem), aż masa jajeczna całkowicie się zetnie. Przed podaniem dekorujemy listkami tymianku.

Sałatka z mango i awokado Sałatka z mango i awokado Fot. Bogdan Biały

Sałatka z mango i awokado

sok z 1 cytryny
2 posiekane szalotki
2 łyżeczki czerwonego octu winnego
1 łyżeczka musztardy
1 łyżeczka ziaren kolendry (rozgniecionych w moździerzu)
3 łyżki oliwy
sól
pieprz
150 g rukoli lub roszponki
1 mango pokrojone w plasterki
2 awokado (bez pestek, obrane, pokrojone w plasterki)


Robimy sos z soku z cytryny, szalotek, octu winnego, musztardy i kolendry. Powoli wkręcamy w niego oliwę, solimy, pieprzymy do smaku. Częścią sosu polewamy umyte i osuszone liście rukoli, mieszamy, rozkładamy na talerzykach. Dodajemy mango i awokado, skrapiamy resztą sosu. Sałatkę możemy podać samą, możemy też położyć na każdej porcji po kilka ładnych krewetek usmażonych na oliwie z dodatkiem czosnku i świeżych papryczek chilli.

Tarta malinowa z kremem cytrynowym Tarta malinowa z kremem cytrynowym Fot. Paulina Kolondra

Tarta malinowa z kremem cytrynowym

60 g zimnego masła
125 g mąki
50 g brązowego cukru
jajko
skórka otarta z 1/2 cytryny
250 g świeżych malin
cukier puder do posypania

Krem:
5 żółtek
3 jajka
125 g masła
125 g brązowego cukru
sok i skórka otarta z 4 cytryn


Miksujemy masło z mąką, cukrem, jajkiem i skórką cytrynową. Formujemy kulę, zawijamy ją w folię i wkładamy do lodówki na godzinę. Potem wylepiamy ciastem formę. Przykrywamy pergaminem, pieczemy przez 10-12 minut. Następnie usuwamy papier. Pieczemy jeszcze 7-8 minut na złoty kolor. Robimy krem. Wszystkie składniki mieszamy w metalowej misce, którą ustawiamy na garnku z gotującą się wodą, tak żeby dno miski nie dotykało jej powierzchni. Ucieramy mikserem, aż masa zgęstnieje, jakieś 15 minut. Zdejmujemy z ognia i od razu wylewamy na ciasto. Gdy masa wystygnie, wkładamy formę do lodówki, najlepiej na noc. Przed podaniem na wierzchu układamy maliny i oprószamy cukrem pudrem.

Kacper Woźniak Kacper Woźniak fot. Klub 6 win

Wino do obiadu - poleca Kacper Woźniak

Ljutenica jest przysmakiem narodowym Bułgarii, Serbii i Macedonii. Można jej również skosztować w Chorwacji.

Chorwacja jest chętnie odwiedzana przez polskich turystów. Jednak wina chorwackie nie często goszczą na naszych stołach. Miejmy nadzieję, że wraz z przystąpieniem tego państwa do Unii Europejskiej ta sytuacja się zmieni. Białe wina pochodzące z północno-wschodniej części kraju (Kontinetalna) są podobne w stylu do win ze Słowenii, Austrii i Węgier. Wina z Istrii, leżącej na północnym wybrzeżu (Primorska), przypominają trunki z Włoch. Na południu produkuje się pełne wina czerwone w stylu śródziemnomorskim. Na wyspach i wybrzeżu Dalmacji, dzięki charakterystycznym lokalnym szczepom winogron, mikroklimatowi i specyficznemu sposobowi prowadzenia winnic, powstają najlepiej rozpoznawalne chorwackie wina. Długa historia wytwarzania win w Chorwacji oparta jest na tradycji rodzimych szczepów, na przykład plavac mali, który jest podstawą wielu cenionych win czerwonych Dalmacji, takich jak Postup i Dingač. Znany winiarz Miljenko ?Mike? Grgich twierdził, że szeroko uprawiany w Kalifornii szczep zinfandel jest potomkiem winogron plavac mali. Innym znanym powiązaniem zinfandela jest południowowłoskie primitivo.
Wina na bazie tych szczepów charakteryzują się intensywnymi aromatami owocowymi. Dodatkowo primitivo ma charakterystyczny styl ziołowo z nutami ziół i przypraw. Z tego względu polecam go do kotlecików w stylu bałkańskim podawanych z sosem ljutenica.

Kacper Woźniak - sommelier, na co dzień pracuje przy projekcie klubu 6win. Wiedzę o winie  zdobywał w szkole Wine & Spirit Education Trust, kończąc kurs Level 4 Diploma

Więcej o:
Copyright © Agora SA