Dania prosto z lasu

Oto propozycja obiadu po udanym grzybobraniu. Pożywna zupa z imbirem rozgrzeje po porannej wycieczce do lasu, a trofea będzie można od razu właściwie spożytkować.
Klopsiki z prawdziwkami w sosie pomidorowym Klopsiki z prawdziwkami w sosie pomidorowym Fot. MARCIN URBAN

Klopsiki z prawdziwkami w sosie pomidorowym

500 g prawdziwków, posiekanych na drobno
500 g mielonej wołowiny
300 g ryżu białego ugotowanego
6 łyżek tartego sera pecorino
5 łyżek natki pietruszki, posiekanej
2 ząbki czosnku, drobno posiekanego
70 g chleba
3 łyżki pełnotłustego mleka
2 jajka lekko ubite
sól i pieprz
oliwa do obsmażania

Sos pomidorowy:
2 łyżki oliwy
cebula, drobno posiekana
1 kg pomidorów z puszki w kawałkach
3 łyżki świeżej bazylii


Do dużej miski wkładamy grzyby, mięso, ryż, ser, natkę pietruszki i czosnek, mieszamy. Chleb rwiemy na kawałki, moczymy w mleku. Odciskamy i mieszamy z jajkiem. Następnie dodajemy do mięsa. Mieszamy, aż składniki się połączą, doprawiamy sola i pieprzem, odstawiamy na 30 minut do lodówki.
W tym czasie przygotujemy sos. Oliwę podgrzewamy na patelni, dodajemy cebulę i smażymy 5 minut, wrzucamy pomidory i bazylię. Dusimy około 20 minut, od czasu do czasu mieszając. Z mięsnej masy odrywamy kawałki i formujemy kulki. Smażymy je w niewielkiej ilości oleju z każdej strony, następnie dodajemy sos i zagotowujemy. Przed podaniem posypujemy potrawę natką pietruszki.

Zupa z soczewicy z imbirem Zupa z soczewicy z imbirem Fot. MARCIN URBAN

Zupa z soczewicy z imbirem

4 marchewki, obrane i pokrojone w plastry
1 gałązka selera naciowego, pokrojona w plasterki
2 czerwone cebule, posiekane
5-cm kawałek imbiru, pokrojony w cieniutkie paseczki
4 łyżki oliwy
6 ząbków czosnku, posiekanych
225 g czerwonej soczewicy
25 g łuskanego żółtego grochu
2,5 l wywaru warzywnego
sól
pieprz


Marchewkę, selera, cebule, imbir oraz czosnek wrzucamy do rondla z rozgrzaną oliwą. Smażymy przez 20 minut, od czasu do czasu mieszając. Warzywa powinny zmięknąć. Soczewicę i groch płuczemy pod bieżącą wodą i wrzucamy do rondla. Gotujemy przez 5 minut, od czasu do czasu mieszając, zalewamy wywarem i doprowadzamy do wrzenia. Dusimy na małym ogniu przez godzinę, aż groch rozpadnie się na purée. Doprawiamy. Zupa powinna być bardzo gęsta.

Makaron z zielonym groszkiem i borowikami Makaron z zielonym groszkiem i borowikami Fot. MARCIN URBAN

Makaron z zielonym groszkiem i borowikami

75 g masła
300 g zielonego groszku mrożonego
300 g borowików
2 pory umyte i pocięte na plasterki
300 ml śmietany kremowej do sosów
4 łyżki świeżo posiekanej natki pietruszki
4 szczypty słodkiej papryki w proszku
700 g makaronu rurki
90 g świeżo startego sera pecorino
sól do smaku


Masło roztapiamy na dużej patelni, dodajemy groszek, grzyby, pory i smażymy 5 minut, od czasu do czasu mieszając. Dodajemy śmietanę i podgrzewamy przez minutę, stale mieszając. Następnie wrzucamy pietruszkę i paprykę, doprawiamy. Makaron gotujemy al dente, mieszamy z przygotowanym sosem. Podajemy posypane serem pecorino.

Prawdziwki z natką i czosnkiem Prawdziwki z natką i czosnkiem Fot. MARCIN URBAN

Prawdziwki z natką i czosnkiem

6 prawdziwków
3 łyżki oliwy
sól
pieprz
100 g masła
2 cebulki szalotki, obranie i posiekane
2 ząbki czosnku, posiekane
2 łyżki bułki tartej
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
sok z 1/2 cytryny


Grzyby oczyszczamy, ale nie myjemy, kroimy na plasterki lub ćwiartki. Na patelni rozgrzewamy oliwę i kilka minut obsmażamy grzyby z każdej strony. Zdejmujemy z patelni na papierowy ręcznik i osuszamy, następnie doprawiamy. Wycieramy patelnię i roztapiamy masło, wrzucamy prawdziwki, szalotkę, czosnek. Smażymy kilka minut, mieszamy, dodajemy tartą bułkę i pietruszkę, ponownie mieszamy. Na koniec dodajemy sok z cytryny, podajemy gorące.

Tarta ze śliwkami Tarta ze śliwkami Fot. MARCIN URBAN

Tarta ze śliwkami

Ciasto:
125 g mąki pszennej
szczypta soli
75 g masła
zimna woda

Farsz:
150 ml brandy
100 g cukru z trzciny cukrowej
600 g śliwek, bez pestek
2 jajka (2 żółtka, 1 białko)
300 ml śmietanki kremówki


Do malaksera przesiewamy mąkę, dodajemy sól, masło, miksujemy, aż składniki zaczną przypominać zacierki. Przekładamy do miski, dodajemy odrobinę wody i zagniatamy ciasto. Stolnicę oprószamy mąką i rozwałkowujemy ciasto ? wylepiamy nim formę o średnicy 22 cm. dociskamy, usuwamy nadmiar. Ciasto nakłuwamy widelcem. Wstawiamy na 30 minut do lodówki. Rozgrzewamy piekarnik do temperatury 190°C i pieczemy tartę około 15 minut.
Do rondla wlewamy brandy, dodajemy 2 łyżki cukru i doprowadzamy do wrzenia, wrzucamy połówki śliwek i gotujemy na małym ogniu 5 minut, nie mogą się rozpaść, ale powinny być miękkie. Odstawiamy do wystygnięcia. Zmniejszamy temperaturę w piekarniku do 160°C. Wyjmujemy śliwki z syropu łyżką cedzakową i układamy na podpieczonym cieście.
Jajka z ucieramy z resztą cukru. Śmietankę podgrzewamy niemal do wrzenia i wlewamy do jajek, cały czas mieszając. Kremem zalewamy śliwki i wstawiamy tartę do piekarnika, pieczemy około 30 minut, aż krem się zetnie. Podajemy z syropem, który został z gotowania śliwek.

Kacper Woźniak Kacper Woźniak fot. Klub 6 win

Wino do obiadu - poleca Kacper Woźniak

Tym razem wina do dania głównego poszukujemy we włoskim Piemoncie.

Piemont to jeden z najbardziej znanych regionów winiarskich Włoch. Jego królem jest nebbiolo - szczep o stosunkowo małych gronach i grubej skórce. Dzięki temu wina z niego zrobione mają wyrazisty charakter i mocno zaakcentowane taniny. Najbardziej znane trunki z tego regionu to barolo - potężne, dojrzewające w beczce - i barbaresco - bardzo wyraziste, ale ciut łagodniejsze. Piemont to jednak nie tylko barolo i barbaresco. Do równie znanych i cenionych win należą gatinnara, ghemme czy langhe. Poza nebbiolo w Piemoncie spotkać możemy wina produkowane ze szczepów barbera, dolcetto czy białe cortese z apelacji Gavi lub moscato z okolic Asti.
Do dania głównego z wołowiny zaproponowałbym wspomnianą barberę. Pomimo niskiej kwasowości ma odpowiednią intensywność, złożoną strukturę i średnio wyrazistą taninę, przez co wydaje się być odpowiednim partnerem dla klopsików wołowych z prawdziwkami w sosie pomidorowym.

Kacper Woźniak - sommelier, na co dzień pracuje przy projekcie klubu 6win. Wiedzę z zakresu wina zdobywał w szkole Wine & Spirit Education Trust, kończąc kurs Level 4 Diploma

Więcej o:
Copyright © Agora SA