Czas na obiad

Zupa, drugie i deser. Surówki do wyboru. Czasem jeszcze przystawka. Kiedy jest czas na taki obiad, jak nie w niedzielę?
Piersi kurczaka cytrynowo-czosnkowe Piersi kurczaka cytrynowo-czosnkowe FOT. BBS

Piersi kurczaka cytrynowo-czosnkowe

2 roztarte ząbki czosnku
listki z 4 gałązek tymianku
sól
pieprz
4 łyżki oliwy
2 łyżki cytryny
4 filety z piersi kurczaka


Czosnek ucieramy z tymiankiem, solą i pieprzem, wlewamy oliwę i sok z cytryny. Filety z kurczaka wkładamy do marynaty, zostawiamy na minimum godzinę. Smażymy mięso na patelni teflonowej bez tłuszczu 3-4 minuty z każdej strony.

Rada: Mięso, które przed smażeniem lub pieczeniem zamarynujemy, będzie bardziej kruche i aromatyczne.

Zupa czosnkowa Zupa czosnkowa FOT. BBS

Zupa czosnkowa

obsuszona kajzerka
duża główka czosnku
2 łyżki oliwy
litr bulionu drobiowego (może być z kostki)
kawałeczek strączka czuszki
jajko
łyżka startego żółtego sera, np. tylżyckiego lub warmińskiego
płaska łyżka posiekanych świeżych listków szałwii lub łyżeczka suszonych
łyżka wytrawnego białego wina
sól, pieprz


Bułkę kroimy w kostkę i rumienimy z ząbkiem czosnku na rozgrzanej oliwie. Pozostałe ząbki czosnku obieramy, wrzucamy do garnka z bulionem, dodajemy czuszkę, przykrywamy i gotujemy na małym ogniu 15 minut (aż czosnek będzie miękki). Roztrzepane jajko mieszamy z serem i powoli wlewamy do garnka z zupą. Nie przerywając mieszania, podgrzewamy (ale nie gotujemy!), aż zupa zgęstnieje. Następnie wlewamy wino, przyprawiamy solą i pieprzem. Podajemy z przygotowanymi grzankami.

Makaron z papryką Makaron z papryką Fot. Marcin Klaban

Makaron z papryką

500 g makaronu penne lub rigatoni
2 ząbki czosnku
2 cebule
oliwa
po 1 papryce czerwonej i zielonej
łyżeczka cukru trzcinowego
garść czarnych oliwek
kilka gałązek tymianku
sól, pieprz
parmezan


Makaron gotujemy w osolonej wodzie al dente. Posiekany czosnek i cebulę szklimy na oliwie. Dodajemy pokrojone w paski papryki i podsmażamy. Wsypujemy cukier, dolewamy 1/4 szklanki wody i powoli dusimy, aż warzywa się skarmelizują. Dodajemy posiekane oliwki oraz tymianek, doprawiamy solą i pieprzem. Mieszamy z odcedzonym makaronem, skrapiamy oliwą i podajemy. Posypujemy świeżo startym parmezanem.

Cebulki w sosie Cebulki w sosie Fot. Marcin Klaban / Agencja Wyborcza.pl

Cebulki w sosie

6 łyżek koncentratu pomidorowego
150 g cukru
4 łyżki oliwy
6 szklanek wody
2,5 szklanki czerwonego octu winnego
15 g drobnych rodzynek
listek laurowy
sól, pieprz
ziele angielskie
pęczek natki
1 kg małych cebulek
2 łyżki masła


Koncentrat mieszamy z cukrem, oliwą i wodą. Dodajemy ocet i zagotowujemy. Rodzynki wkładamy do sosu pomidorowego wraz z listkiem laurowym, solą, pieprzem, zielem angielskim oraz natką. Gotujemy 30 minut. Cebulki obieramy, podsmażamy na maśle dwie minuty i wkładamy do sosu. Gotujemy razem kolejną godzinę na niewielkim ogniu.

Galaretka z pigwy Galaretka z pigwy Fot. Łukasz Zandecki

Galaretka z pigwy

1 kg owoców pigwy
3 szklanki wody
sok z 1 cytryny
250 g cukru żelującego 2:1
2 gałązki melisy cytrynowej


Owoce myjemy i obieramy. Miąższ wraz z pestkami kroimy na kawałki, wkładamy do rondla, zalewamy wodą, przykrywamy i rozgotowujemy (45-50 minut) na średnim ogniu. Cedzimy przez sitko wyłożone gazą, nie odciskając soku, tylko pozwalając mu samemu spłynąć (inaczej galaretka będzie mętna). Do soku pigwowego dodajemy sok wyciśnięty z cytryny. Odmierzamy teraz 500 ml soku, wlewamy do rondla. Mieszamy z cukrem, wkładamy gałązki melisy, zagotowujemy na mocnym ogniu, stale mieszając. Gotujemy 2 minuty, licząc od momentu zagotowania, wyjmujemy melisę, a gotową galaretką napełniamy 2 wyparzone słoiki. Przykrywamy kółeczkami wyciętymi z folii kuchennej zanurzonymi w rumie i mocno zakręcamy słoiki. Stawiamy na 5 minut dnem do góry, potem odwracamy i pozostawiamy do zupełnego ostygnięcia.

Kacper Woźniak Kacper Woźniak fot. Klub 6 win

Wino do obiadu - poleca Kacper Woźniak

Białe mięso kurczaka można łączyć nie tylko z winem białym i czerwonym, ale równie dobrze z różowym.

Wina różowe nie cieszą się u nas dużą popularnością. Traktuje się je jako sezonowe, a ich sprzedaż wzrasta wyraźnie w lecie. Warto jednak wiedzieć, że paleta win różowych jest równie zróżnicowana, jak win białych i czerwonych: od bardzo łagodnych, lekko wytrawnych, a wręcz półsłodkich, do dość potężnych mocno wytrawnych win z francuskiego regionu Dolina Rodanu. Ważnym miejscem produkcji win różowych jest Prowansja. Tam powstają trunki łagodniejsze, mocno owocowe. Dobierając towarzystwo do potrawy z dzisiejszego przepisu, skłoniłbym się jednak do pełniejszych win z Doliny Rodanu. Istnieje tutaj jedyna we Francji apelacja win różowych - Tavel. Pochodzą z niej wyłącznie wina różowe o minimalnej zawartości alkoholu 11% . Do ich produkcji wykorzystuje się szczepy: grenache, cinsault, syrah i mourvedre, które dają wina o mocnej strukturze i wyrazistym smaku. Cechy te sprawiają, że piersi z kurczaka w towarzystwie wyrazistych przypraw i ziół dobrze będą się czuć z winem w owocowym stylu wspartym aromatami przypraw i ziół.

Kacper Woźniak - sommelier, na co dzień pracuje przy projekcie klubu 6win. Wiedzę z zakresu wina zdobywał w szkole Wine & Spirit Education Trust, kończąc kurs Level 4 Diploma

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.