Sycące menu na weekend z pysznym deserem

Dzisiejsze danie główne przeczy teorii, aby nie wkładać wszystkiego do jednego gara. Czulent, tradycyjna potrawa kuchni żydowskiej, jest bowiem przykładem dania, którego siłą jest różnorodność smaków.
Czulent z wołowiną Czulent z wołowiną Fot. Artur Rogalski

Czulent z wołowiną

szklanka fasoli jaś
8 ziemniaków
500 g mięsa wołowego
1/3 oleju
2 cebule
3/4 szklanki pęczaku lub kaszy perłowej
litr bulionu wołowego
pieprz
sól


Fasolę namaczamy w gorącej wodzie przez 4 godziny. Ziemniaki obieramy, przekrawamy na pół. Mięso myjemy, kroimy w kostkę. W dużym garnku, najlepiej żeliwnym, rozgrzewamy olej i obsmażamy mięso. Zdejmujemy garnek z ognia, dodajemy odcedzoną fasolę, ziemniaki i cebule. Na wierzchu rozkładamy wypłukaną kaszę. Wlewamy wrzący bulion, zagotowujemy, doprawiamy solą i pieprzem. Zmniejszamy ogień i gotujemy pod przykryciem, aż kasza wchłonie płyn. Potem wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 100°C na 6-8 godz. Co jakiś czas podlewamy gorącą wodą. Przed podaniem usuwamy cebule.

Krem z cykorii Krem z cykorii Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Wyborcza.pl

Krem z cykorii

4 cykorie
2 łyżki masła
cebula
biała część pora pokrojona w plasterki
łodyga selera naciowego
łyżka mąki
litr bulionu lub wywaru warzywnego
sól, pieprz
1/2 szklanki śmietany 18%
natka pietruszki


Cykorie obieramy z wierzchnich liści i ostrym nożykiem wycinamy głąb. Liście kroimy w kawałki. Masło rozpuszczamy w garnku, dodajemy cebulę, pora, selera oraz cykorię. Dusimy na średnim ogniu, często mieszając, aż warzywa zmiękną, ale się nie zrumienią. Wsypujemy mąkę, mieszamy i smażymy przez minutę. Wlewamy bulion lub wywar, garnek przykrywamy i na małym ogniu gotujemy przez pół godziny, aż warzywa będą zupełnie miękkie. Zupę miksujemy, dodajemy sól i pieprz i zabielamy śmietaną. Zupę podajemy gorącą, posypaną natką.

Pieczona brukselka Pieczona brukselka Fot. Andrzej Krasowski / Agencja Wyborcza.pl

Pieczona brukselka

3 kromki bułki
6 łyżek oliwy
sól, pieprz
4 szalotki
1/2 kg brukselki
2 łyżki musztardy


Robimy grzanki: bułkę kroimy w kostkę, mieszamy z dwiema łyżkami oliwy, solą i pieprzem. Szalotki kroimy w piórka, brukselki obieramy z zewnętrznych liści i przekrawamy wzdłuż na pół. Resztę oliwy łączymy z musztardą i mieszamy z brukselką i szalotkami, posypujmy solą i pieprzem. Naczynie do zapiekania smarujemy oliwą, układamy na niej brukselkę, a na wierzchu kostki bułki. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180°C. Pieczemy 20 minut, aż brukselka zmięknie, a grzanki się zrumienią.

Penne z tuńczykiem Penne z tuńczykiem FOT. BBS

Penne z tuńczykiem

opakowanie makaronu, najlepiej penne
2 puszki tuńczyka w sosie własnym
cebula
2 żółtka
4 łyżki śmietanki
3 łyżki oliwy
2 łyżki kaparów
płat suszonego pomidora w zalewie z oliwy
kilka listków bazylii
pieprz
sól


Przygotowujemy sos. Tuńczyka z zalewą rozdrabniamy widelcem, przekładamy do rondelka. Dodajemy posiekaną cebulę, żółtka, śmietankę, dwie łyżki oliwy i miksujemy, a następnie, mieszając, zagotowujemy (jeśli sos będzie zbyt gęsty, dolewamy odrobinę wody lub białego wina). Zdecydowanie zmniejszamy ogień pod rondlem i gotujemy kolejne 2 minuty. Potem dodajemy wypłukane kapary i osączony z zalewy, drobno pokrojony płat suszonego pomidora. Doprawiamy pieprzem i solą. Ugotowany makaron polewamy gorącym sosem, przed podaniem posypujemy bazylią.

Babeczki czekoladowe z kremem pomarańczowym Babeczki czekoladowe z kremem pomarańczowym Fot. Magdalena & Krzysztof Duklas StockFood

Babeczki czekoladowe z kremem pomarańczowym

200 g cukru
140 g mąki pszennej
45 g dobrego kakao
po 1/2 łyżeczki soli, sody oczyszczonej i proszku do pieczenia
2 jajka
1/4 szklanki oleju
po 1/2 szklanki mleka i mocnej kawy

Krem:
sok z pomarańczy
skórka otarta z 1/2 pomarańczy
250 g mascarpone
łyżeczka cukru


Mieszamy cukier z mąką, kakao, solą, proszkiem i sodą. W drugim naczyniu krótko ubijamy jajka z olejem i mlekiem. Mieszamy suche składniki z mokrymi (można mikserem na najniższych obrotach). Powoli wlewamy gorącą kawę, miksując na średnich obrotach. Ciastem napełniamy (do 2/3 wysokości) dołki formy muffinkowej wyłożone papilotkami, pieczemy 20 minut Patyczek wetknięty w ciasto powinien być suchy po wyjęciu. Jeśli jest oblepiony, pieczemy jeszcze przez 10 minut. Babeczki wyjmujemy z formy i studzimy. Przygotowujemy krem. Wyciskamy sok z pomarańczy. Mieszamy z serkiem mascarpone. Dodajemy łyżeczkę cukru. Wystudzone babeczki dekorujemy kremem i skórką pomarańczową.

Kacper Woźniak Kacper Woźniak fot. Klub 6 win

Wino do obiadu - poleca Kacper Woźniak

Czulent, koszerny gulasz żydowski, to potrawa, do której najlepiej poszukać wina pochodzącego z Izraela.

Wina izraelskie coraz łatwiej znaleźć w Polsce. Jest kilka interesujących propozycji mających również certyfikat koszerności. Do najciekawszych należą trunki z winnic na Wzgórzach Golan. Powstają tu przede wszystkim dobrej jakości, choć często droższe w porównaniu ze swoimi odpowiednikami z krajów Nowego Świata czy nawet Francji bądź Włoch, wina czerwone, produkowane z międzynarodowych szczepów, tj. merlot, cabernet sauvignon, syrah. Dzięki dużemu nasłonecznieniu wina mają mocno owocowe nuty i wysoką zawartość alkoholu. Dla osób, które wolą tradycyjne połączenia smaków, polecam wina czerwone z odrobiną ciała i wyrazistym charakterem, które zbalansują dużą wagą potrawy. Owocowe cabernet sauvignon z Australii, aksamitny argentyński malbec oraz intensywny kalifornijski zinfandel to propozycje, które powinny sprawdzić się w połączeniu z czulentem z wołowiny.

Kacper Woźniak - sommelier, na co dzień pracuje przy projekcie klubu 6win. Wiedzę z zakresu wina zdobywał w szkole Wine & Spirit Education Trust, kończąc kurs Level 4 Diploma

Więcej o:
Copyright © Agora SA