Zaskakujące pomysły na jabłka

W poprzednim numerze proponowaliśmy dania powszechnie znane i lubiane. Dziś pora na kulinarne eksperymenty z jabłkami. Może i one staną się rodzinnym przysmakiem?
Ser jabłkowy Ser jabłkowy NATALIA NOWAK - BRATEK

Ser jabłkowy

5 kg jabłek (obranych, bez gniazd nasiennych, pokrojonych w cząstki)
1,5 kg cukru
1/2 łyżeczki cynamonu lub kardamonu
ew. sok z cytryny, jeśli jabłka są mało kwaśne


Jabłka mieszamy z cukrem i odstawiamy na 48 godzin, aby puściły sok. Sok wlewamy do rondla, gotujemy na małym ogniu, aż odparuje i nieco zgęstnieje. Dodajemy 3/4 jabłek, gotujemy na małym ogniu, często mieszając, około godziny, aż powstanie gęsta masa. Dodajemy resztę jabłek oraz cynamon, gotujemy dalej, aż i te jabłka się rozpadną. Napełniamy masą zmoczony w wodzie płócienny woreczek, szczelnie zawiązujemy, formując masę tak, aby uzyskała kształt sera klinka. Układamy na desce, przykrywamy drugą deską i obciążamy. Odstawiamy na 48 godzin. Po 2 dniach wyjmujemy jabłkowy "ser" z woreczka, owijamy w gazę, zawiązujemy i zawieszamy na parę dni w przewiewnym miejscu, aby obsechł. Odwijamy z gazy, kroimy w plastry, podajemy np. do wina lub kawy.

Podobny przysmak z jabłek można przygotować również prostszą metodą: wystarczy wysuszyć w piekarniku cienko rozsmarowaną pulpę z owoców, doprawioną cukrem lub miodem i przyprawami.

Creme brulée z jabłkami Creme brulée z jabłkami BOGDAN BIAŁY

Creme brulée z jabłkami

5 jabłek (najlepiej antonówek)
200 ml białego słodkiego wina
świeży rozmaryn (mogą być również melisa, mięta lub tymianek)
4 żółtka
80 g cukru
80 ml mleka
250 ml śmietanki 36%
ziarenka wydrążone z laski wanilii
2 łyżki brązowego cukru


Jabłka myjemy, obieramy, usuwamy gniazda nasienne i kroimy w cienkie cząstki. Zanurzamy w marynacie z wina i ziół. Wkładamy na kilka godzin do lodówki. Ucieramy żółtka z cukrem. Zagotowujemy mleko ze śmietanką i wanilią, wlewamy do żółtek, mieszając. Zbieramy z wierzchu pianę, wlewamy masę do foremek i pieczemy około godziny w temperaturze 100°C - deser powinien mieć konsystencję galaretki. Studzimy i chłodzimy w lodówce.
W tym czasie na rozgrzanej patelni rozpuszczamy cukier, uważając, by się nie przypalił. Gdy utworzy się karmel, dolewamy trochę winnej marynaty, mieszamy. Dodajemy resztę marynaty z jabłkami i redukujemy, aby powstał sos o gęstości miodu. Schłodzone porcje creme brulée posypujemy cukrem i krótko zapiekamy pod rozgrzanym grillem
piekarnika. Dekorujemy jabłkami w syropie.

Galaretka jabłkowa z wanilią Galaretka jabłkowa z wanilią ŁUKASZ ZANDECKI

Galaretka jabłkowa z wanilią

3 kg soczystych jabłek
ok. 2 kg cukru (zależy od ilości soku; patrz poniżej)
skórka z cytryny
2 laski wanilii


Umyte nieobrane jabłka kroimy dokładnie na kawałki. Nie usuwamy pestek. Wkładamy do garnka, wlewamy taką ilość wody, aby przykryła owoce, zagotowujemy, zmniejszamy ogień i gotujemy 45 minut. Zdejmujemy z ognia, przykrywamy, odstawiamy na noc. Nazajutrz osączamy jabłka, najlepiej na gazie lub lnianej ściereczce. Zostawiamy owoce na ściereczce na 4-5 godzin, obciążając je talerzem ? ale nie wygniatając. Uzyskany sok jabłkowy wlewamy do rondla, wsypujemy taką samą objętość cukru. Powoli zagotowujemy, co jakiś czas usuwając tworzącą się pianę (inaczej galaretka nie będzie klarowna). Wrzucamy pięciocentymetrowy kawałek skórki z cytryny i laski wanilii. Gotujemy bez przykrycia, aż galaretka zgęstnieje. Jest gotowa, gdy kropla upuszczona na zimny talerzyk nie rozlewa się po nim, tylko od razu zastyga. Wtedy wyjmujemy laski wanilii i skórkę cytrynową. Gorącą galaretką napełniamy wyparzone słoiczki, krótko pasteryzujemy. Można jeść od razu po przygotowaniu, gdy tylko galaretka ostygnie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA