Żegnamy kilogramy!

Niskokaloryczna dieta może być smaczna! Nie musi również oznaczać ciągłego burczenia w brzuchu, pod warunkiem że będziemy jeść regularnie co 3-4 godziny - w imię zasady mniej, a częściej.
Jajko zapieczone z papryką i pomidorami Jajko zapieczone z papryką i pomidorami Fot. 123RF

Jajko zapieczone z papryką i pomidorami

cebula
2 łyżki oliwy
mała papryczka chilli
1/2 czerwonej papryki, pokrojonej na paski
2 pomidory, sparzone i obrane
sól
pieprz
2 jajka
pomidorki koktajlowe do przybrania


Siekamy cebulę i smażymy ją na oliwie, aż się zeszkli, dodajemy drobno pokrojoną papryczkę chilli bez pestek oraz paski papryki. Chwilę razem smażymy, aż papryka lekko zmięknie. Następnie dodajemy pomidory, smażymy, aby odparować większość płynu. Przyprawiamy do smaku. Zawartość patelni przekładamy do kokilek wysmarowanych oliwą, na wierzchu robimy wgłębienie i wbijamy jajka. Wstawiamy do gorącego piekarnika (180°C) na 12-15 minut, aby się ścieły. Podajemy z pomidorkami koktajlowymi pokrojonymi w ósemki.

Jajka nie są kaloryczne (50-gramowe jajko dostarcza 75 kcal), a zapewniają uczucie sytości na długo. Są skoncentrowanym źródłem białka, zawierają również wiele innych cennych składników odżywczych. Najlepiej jeść jajka ugotowane na miękko, są wówczas lżej strawne niż w innej postaci.

Komosa ryżowa z kurczakiem i warzywami Komosa ryżowa z kurczakiem i warzywami ARKADIUSZ ŚCICHOCKI

Komosa ryżowa z kurczakiem i warzywami

3/4 szklanki komosy ryżowej
1/4 łyżeczki soli
2 marchewki y 2 dymki
ząbek czosnku
pęczek kolendry
czerwona papryka
pierś kurczaka
łyżka oleju
łyżeczka tartego imbiru
łyżka sosu sojowego


Komosę płuczemy, przekładamy do rondla, dolewamy 3/4 szklanki wody i sól. Zagotowujemy, a następnie zmniejszamy ogień i gotujemy przez 15 minut. Ugotowaną komosę przekładamy do dużej miski, mieszamy i ewentualnie doprawiamy solą. Dokładnie myjemy warzywa. Marchewkę ścieramy na tarce o dużych oczkach. Dymki, czosnek i kolendrę siekamy, a z papryki wycinamy gniazda nasienne i kroimy ją w paski. Mięso płuczemy, oczyszczamy i kroimy w plasterki. Na patelni rozgrzewamy olej, dodajemy marchew i smażymy, mieszając, 2-3 minuty. Następnie dodajemy czosnek, paprykę i dymkę. Smażymy kolejne 3 minuty. Warzywa przekładamy do komosy, a na patelnię wrzucamy kurczaka i smażymy, aż mięso będzie rumiane. Do komosy i warzyw dodajemy usmażone mięso, posiekaną kolendrę i sos sojowy. Całość mieszamy.

Piersi kurczaka zapiekane z ziołami Piersi kurczaka zapiekane z ziołami Fot. Shutterstock

Piersi kurczaka zapiekane z ziołami

2 piersi kurczaka
łyżka mielonej kolendry
łyżeczka papryki
1/2 łyżeczki zmielonego czarnego pieprzu
sól
2 łyżki oliwy
garść świeżych liści bazylii
3 łyżki świeżego tymianku
2 ząbki czosnku y czerwona cebula


Posypujemy kurczaka kolendrą, papryką i pieprzem, solimy. Odstawiamy co najmniej na godzinę do lodówki, aby mięso
przeszło smakiem ziół. Następnie rozgrzewamy na patelni oliwę i rumienimy kurczaka z obu stron. Siekamy bazylię i tymianek, przeciskamy czosnek przez praskę. Odkładamy trochę ziół do posypania gotowej potrawy, resztę ucieramy z czosnkiem. Rozcinamy mięso wzdłuż dłuższej części i nacieramy ziołami. Zawijamy w folie i wkładamy na 10 minut do piekarnika. Przed podaniem odwijamy z folii i posypujemy świeżymi ziołami i pokrojoną w pióra i zeszkloną na patelni czerwoną cebulą.

Piersi kurczaka można również piec w specjalnych torebkach do pieczenia. Wcześniej warto je natrzeć ziołami i skropić cytryną.

Sałatka ze szpinakiem i kozim serem Sałatka ze szpinakiem i kozim serem BBS

Sałatka ze szpinakiem i kozim serem

3-4 garście liści młodego szpinaku
2 duże pomidory
100 g pokruszonego sera koziego
3 łyżki oliwy
1 łyżka posiekanych prażonych migdałów

Sos:
2 łyżki oliwy
2 łyżki soku z cytryny
1 łyżka octu winnego
1/2 ząbka posiekanego czosnku
sól
pieprz


Szpinak rwiemy na mniejsze kawałki. Pomidory myjemy, kroimy w cząstki. W dużej misce mieszamy składniki sałatki. Przygotowujemy sos, mieszając wszystkie składniki. Sałatkę polewamy sosem i podajemy z tostami pełnoziarnistymi.

Minestrone szparagowe Minestrone szparagowe Fot. Shutterstock

Minestrone szparagowe

4 marchewki
4 łodygi selera naciowego
po 1/2 pęczka zielonych i białych szparagów
4 ząbki czosnku
cebula
2 łyżki oliwy
1/2 pęczka tymianku
puszka fasolki
sól
pieprz


Marchewki kroimy w półplastry, selera w słupki o długości 1 cm, szparagi obieramy, odcinając łykowate końcówki, i kroimy na kawałki. Posiekane czosnek i cebulę szklimy w garnku na oliwie, dodajemy przygotowane warzywa i podsmażamy kilka minut. Wrzucamy fasolkę. Wlewamy wywar z warzyw lub bulion, tyle aby lekko przykrył warzywa. Gotujemy, aż jarzyny zmiękną. Dorzucamy listki oberwane z gałązek tymianku i jeszcze chwilę gotujemy.

Minestrone można również podawać z drobnym makaronem, ryżem czy grzankami. Będzie wtedy bardziej pożywna.


Pięć razy dziennie! Obudźmy ospały po zimie metabolizm. Jedzmy więcej warzyw i produktów bogatych w błonnik, pełnowartościowe białko w postaci chudego mięsa, jajek i ryb, a także produkty pełnoziarniste. Zapomnijmy o ciężkich sosach, przyprawiajmy dania ziołami, oliwą i sokiem z cytryny.

Więcej o:
Copyright © Agora SA