Przepisy znad Bałtyku - nie tylko śledzie

Każda kuchnia ma swoją specyfikę wynikającą z dostępnych produktów. W czasie wakacji nad morzem polecamy oczywiście ryby, także w wariantach luksusowych, grzyby, dużo warzyw. Są także dania z grilla, który Polakom nieodłącznie kojarzy się z latem, zapiekanka, sałatki. Tylko przygotowywać i jedząc myśleć o morzu.

Zapiekanka rybna z pomidorami i sosem z botwiny i twarogu

500 g mieszanych filetów rybnych

1 por

4 malinowe pomidory bez skórki

100 g świeżego szpinaku

9 żółtek

sól

pieprz

oregano

 

ciasto:

500 g mąki

520 g masła

50 ml mleka

sól

 

sos:

100 g botwiny

200 g wiejskiego twarogu

1/2 litra kwaśnej śmietany 36-proc.

posiekany koperek

masło do wysmarowania formy

mąka do jej posypania

pergamin

suchy ryż

 

Z mąki, masła, mleka i soli wyrób jednolite, gładkie ciasto. Tortownicę wysmaruj masłem i oprósz mąką. Ciasto rozwałkuj na placek o grubości ok. 0,5 cm i średnicy o blisko 10 cm większej niż forma. Ułóż je w formie, wywijając końcówki ciasta na jej brzeg, przykryj pergaminem i rozsyp na wierzchu suchy ryż (jako obciążenie). Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C na ok. 15 minut. Po podpieczeniu wysyp ryż (ale go zachowaj, bo ryżu można użyć kilkakrotnie). Na podpieczonym cieście ułóż podduszony szpinak, odciśnięte kawałki ryb, pomidory pokrojone w kostkę i por w plasterki. Ze śmietany i żółtek jaj zrób zalewę do zapieczenia, miksując je razem i doprawiając solą, pieprzem oraz oregano. Wylej zalewę na ciasto, uważając, by nie przekroczyła 3/4 wysokości formy (zapiekanka znacznie urośnie podczas pieczenia). Piecz 20-25 minut w temperaturze 160 st. C. Po upieczeniu odstaw do wystygnięcia.

Przygotuj sos: rozdrobniony twaróg wymieszaj ze sparzoną botwiną i kwaśną śmietaną. Całość dopraw posiekanym koperkiem, solą i pieprzem. Podawaj z twarogiem wymieszanym ze sparzoną botwiną i kwaśną śmietaną. Całość dopraw świeżym koprem, solą i pieprzem. Zapiekankę można jeść także na zimno.

Zdjęcie Eva Solo Naczynie do serwowania Zdjęcie Kuchenprofi - Naczynie - Forma do Zapiekania Owalna - Pomarańczowa Zdjęcie Vialli Design Naczynie do zapiekania małe fioletowe LIVIO
Eva Solo Naczynie do serwow... Kuchenprofi - Naczynie - Fo... Vialli Design Naczynie do z...
Sprawdź ceny ? Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info

Matias marynowany w occie jabłkowym na sałatce z ziemniaków

4 solone filety matiasa

1 cebula

1/2 pęczka koperku

300 g ziemniaków

100 ml gęstego naturalnego jogurtu

50 g ziarnistej musztardy

1 cytryna 200 ml

octu jabłkowego

3 łyżki miodu

1 świeży ogórek

10 plastrów wędzonego boczku

 

Filety namocz w wodzie przez 6 godzin. Ocet jabłkowy wymieszaj z miodem. Do powstałej słodko-kwaśnej zalewy włóż wyjęte z wody i osuszone śledzie i obłóż je gałązkami koperku. Wstaw na 6 godz. do lodówki. Ziemniaki wyszoruj, potem upiecz w piekarniku w folii, tak by były miękkie, ale żeby się nie rozpadały. Po ostudzeniu pokrój je w plastry o grubości 0,5 cm. Ogórka umyj i razem ze skórą pokrój wzdłuż na cienkie plasterki, a następnie zwiń je w ruloniki.

Boczek upiecz, osusz i porwij na małe kawałki.

Przygotuj sos: jogurt wymieszaj z musztardą, kilkoma kroplami soku z cytryny i miodem. Zamarynowane filety wyjmij, pokrój. Na talerzach układaj po kilka plastrów upieczonego boczku i ziemniaków, na nich ruloniki z ogórka, a na wierzchu dzwonka śledzia. Podawaj z porcją sosu, posypane świeżo posiekaną cebulą z koprem.

Tatar ze śledzia na sałatce z jabłka i pora

1 (ok. 200 g) świeży niesolony śledź

30 g suszonych śliwek

kilka gałązek świeżego majeranku

2 jabłka

100 g pora

2 łyżki oleju słonecznikowego

20 g pestek słonecznika

cukier

sól

pieprz

sok z 1 cytryny

1 cebula

3 łyżki kwaśnej śmietany

sałata do dekoracji

jabłko do dekoracji

 

Śledzie oczyść, wyfiletuj i obierz ze skóry, następnie pokrój w drobną kostkę i wymieszaj z pokrojonymi w taką samą kostkę suszonymi śliwkami i posiekanym świeżym majerankiem. Skrop sokiem z cytryny, dodaj sól, pieprz, odrobinę cukru oraz olej słonecznikowy i odstaw do lodówki na godzinę. Umyj jabłka, wydrąż gniazda nasienne, pokrój w centymetrową kostkę, wymieszaj z posiekanym porem oraz uprażonymi pestkami słonecznika. Dopraw odrobiną soku z cytryny, cukrem oraz kwaśną śmietaną.

Tatara podawaj z drobno posiekaną cebulą i świeżym majerankiem, ułożonego na plastrach jabłka.

Łosoś z grilla na pęczaku z sosem z prażonego jabłka z chrzanem

4 steki z łososia bałtyckiego

2 pieczone buraki

100 g pęczaku

1 cebula

1 pęczek świeżej kolendry

2 cytryny

3 łyżki miodu

3 łyżki chrzanu

2 duże jabłka

3 łyżki jogurtu naturalnego

sól

pieprz

50 g masła

4 łyżeczki oleju

1/2 l bulionu warzywnego

 

Łososia posyp solą, pieprzem, listkami świeżej kolendry oraz otartą skórką z cytryny i odstaw na godzinę. Pęczak przepłucz i przesmaż na oleju wraz z pokrojoną w kostkę cebulą. Zalej bulionem warzywnym, zagotuj, przykryj garnek i odstaw w ciepłe miejsce, aby kasza się uprażyła. Jabłka obierz, wydrąż, pokrój w kostkę i przesmaż na miodzie, dodaj sok z 1 cytryny. Uprażone jabłka zmiksuj na gładką masę, dodaj jogurt naturalny i odciśnięty chrzan, wymieszaj. Pęczak dopraw sokiem z cytryny, solą i pieprzem, dodaj odrobinę masła i świeżo posiekaną kolendrę. Przygotuj buraki: umyte, nieobrane buraki zawiń każdy osobno w folię aluminiową, wstaw do piekarnika rozgrzanego do 160 st. C i piecz przez 1,5-2 godziny. Upieczone obierz ze skórki i pokrój w 0,5 cm plastry. Łososia grilluj ok. 6 minut.

Podawaj na plastrach upieczonych buraków z pęczakiem oraz sosem z prażonego jabłka i chrzanu.

Zupa krem z suszonych prawdziwków z suszonymi śliwkami i morelami

100 g suszonych prawdziwków

200 g marchewki

1/2 cebuli

100 g ziemniaków

1/2 l warzywnego bulionu

100 g suszonych śliwek

100 g suszonych moreli

50 ml śmietany

18-proc. suszony majeranek

sól

pieprz

2 łyżki oleju do smażenia

 

Namocz prawdziwki w wodzie przez ok. 1 godzinę, warzywa oczyść i pokrój w kostkę. Warzywa przesmaż w rondlu na rozgrzanym oleju razem z odcedzonymi grzybami, a następnie zalej bulionem oraz wodą, w której moczyły się grzyby. Gotuj do miękkości, potem zmiksuj. Do zmiksowanej zupy dodaj pokrojone w drobną kostkę suszone owoce i ponownie zagotuj, dopraw solą, pieprzem oraz suszonym majerankiem.

Podawaj ze śmietaną.

Barszcz z kurek z plastrami wędzonego halibuta

300 g świeżych kurek

1 cebula

1 l bulionu warzywnego

100 ml słodkiej śmietanki 36-proc.

200 g plastrów wędzonego halibuta

koperek

skórka z 1/2 cytryny

sól

pieprz

1 pomidor obrany ze skórki

olej z pestek z dyni

 

Kurki dokładnie wypłucz i sparz, następnie przesmaż na oleju na mocno rozgrzanej patelni razem z pokrojoną w kostkę cebulą. Zalej bulionem warzywnym i chwilę gotuj. Dopraw solą i pieprzem, otartą skórką z połówki sparzonej wcześniej cytryny oraz śmietanką. Na talerzu ułóż plastry wędzonego halibuta, posyp je kostką z miąższu pomidora oraz posiekanym koperkiem, zalej wywarem kurkowym i skrop kilkoma kroplami oleju z pestek dyni.

Kapusta faszerowana kaszą jęczmienną z kurkami i halibutem Kapusta faszerowana kaszą jęczmienną z kurkami i halibutem Fot. Alina Gajdamowicz / Agencja Wyborcza.pl

Kapusta faszerowana kaszą jęczmienną z kurkami i halibutem

200 g halibuta

50 g kaszy jęczmiennej

100 g świeżych kurek

1 cebula

1 marchewka

6 liści kapusty

200 ml pomidorów z puszki

sól

pieprz

skórka z 1 cytryny

1 ząbek czosnku

2 jaja

1/2 l bulionu rybnego

100 g masła

3 łyżki oliwy

 

Halibuta zmiel, wymieszaj ze startą marchewką, przesmażoną cebulą z kurkami oraz kaszą jęczmienną. Dopraw solą i pieprzem oraz otartą skórką z cytryny. Przygotowany farsz zawiń w sparzone liście kapusty, ułóż w naczyniu żaroodpornym, podlej bulionem, dodaj masło. Zapiekaj w temperaturze 160 st. C przez ok. 50 minut. Pomidory ugotuj z czosnkiem, zmiksuj, dopraw do smaku i dodaj oliwę.

Uduszoną kapustę podaj na sosie pomidorowym i świeżych ziołach.

Dorsz z pieca z konfiturą dyniowo- -malinową i plackami gryczanymi

4 steki z dorsza

100 g kaszy gryczanej

2 jaja

40 g mąki

1 pęczek świeżego majeranku

100 g marynowanej dyni

100 g malin

4 łyżeczki miodu

1 cytryna

100 ml oleju

sól

pieprz

50 g masła

listki majeranku do dekoracji

 

Dorsza oprósz solą, pieprzem oraz świeżym majerankiem. Dynię odsącz i przesmażaj z malinami na miodzie na wolnym ogniu, aż do momentu powstania konfitury. Kaszę gryczaną ugotuj do miękkości, wymieszaj z jajem oraz odrobiną mąki, tak aby powstało ciasto na placuszki. Smaż je na rozgrzanym oleju z obu stron na złoty kolor. Dorsza włóż do nagrzanego do 180 st. C piekarnika na ok. 8 minut, dodając na wierzch odrobinę masła.

Upieczonego dorsza podawaj z placuszkami gryczanymi posmarowanymi konfiturą malinowo-dyniową i listkami świeżego majeranku.

Łosoś duszony z młodymi warzywami w sosie cytrynowym

1/2 kg filetów z łososia

1/2 kg młodej włoszczyzny z nacią

1/2 l rybnego bulionu

2 łyżeczki śmietany 36-proc.

2 cytryny 50 g masła

50 ml oleju

1 łodyżka trawy cytrynowej

sól

pieprz

 

Warzywa oczyść, pokrój w grubą kostkę, przesmaż i zalej bulionem rybnym, dodając rozgniecioną trawę cytrynową, i duś. Kiedy będą już miękkie, dodaj odrobinę słodkiej śmietany i redukuj do momentu uzyskania zawiesistego sosu. Łososia pokrój w grubą kostkę, oprósz otartą skórką z cytryny, solą i pieprzem. Warzywa razem z łososiem przełóż do żaroodpornego naczynia, przykryj pokrywką i wstaw do piekarnika rozgrzanego do temperatury 160 st. C na ok. 15 minut.

Podawaj z grubo siekaną natką pietruszki i świeżo otartą skórką z wcześniej sparzonej cytryny.

Glazurowana pierś kaczki z jabłkami smażonymi w cieście

2 piersi kaczki

3 łyżki miodu

2 jabłka

3 jaja

mąka

mleko

100 g mieszanych orzechów

4 łyżeczki octu balsamicznego

sól

pieprz

1 laska cynamonu

100 ml oleju

 

Piersi kaczki oczyść, natnij skórkę w kratkę, oprósz solą i pieprzem, potem obsmaż na złoty kolor, kładąc mięso na zimną patelnię bez dodatku tłuszczu. Wstaw do piekarnika nagrzanego do temperatury 230 st. C i piecz ok. 1 godzinę. Jabłka pokrój w cząstki. Z mąki, żółtek oraz mleka zrób gęste ciasto naleśnikowe, dodaj posiekane orzechy, a na koniec ubitą pianę z białek. Jabłka obtocz w cieście, ułóż na pergaminie i piecz w piekarniku ok. 5 minut w 160 st. C. Do rondelka wlej ocet balsamiczny, dodaj miód i laskę cynamonu. Zagotuj i podgrzewaj dalej na małym ogniu, aż płyn zredukuje swoją objętość.

Upieczone piersi kaczki posmaruj sosem miodowo-octowym, pokrój w cienkie plastry i podawaj z jabłkami w cieście.

Więcej o:
Copyright © Agora SA