Pierogi zawsze na czasie

To tradycyjne polskie danie często pojawia się na stołach w czasie świąt. Jeśli i wy zamierzacie podjąć nim gości, spróbujcie w tym roku całkiem nowego przepisu.
Pierogi pieczone z kapustą i grzybami Pierogi pieczone z kapustą i grzybami BBS

Pierogi pieczone z kapustą i grzybami

Ciasto:
400 g mąki
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
200 g masła
żółtko
jajko
1/3 szklanki śmietany
szczypta soli

Farsz:
150-200 g suszonych grzybów
cebula
2 łyżki oleju
500 g kiszonej kapusty
2 jajka
szczypta nasion kopru lub kminku
pieprz
sól


Mąkę i proszek przesiewamy, siekamy z zimnym masłem, dodajemy żółtko, pół rozmąconego jajka oraz śmietanę i sól. Mieszamy, zagniatamy ciasto. Grzyby suszone namaczamy, a potem gotujemy w tej samej wodzie i odcedzamy (wywar zachowujemy). Cebulę siekamy, szklimy na oleju. Dodajemy odciśniętą i drobno posiekaną kapustę, wlewamy wywar z grzybów i dusimy razem, aż kapusta będzie miękka, a nadmiar płynu odparuje. Do przestudzonej kapusty dodajemy drobno posiekane grzyby, rozkłócone jajko, mieszamy i doprawiamy farsz pieprzem i solą. Ciasto porcjami cienko rozwałkowujemy, kroimy na kwadraty o boku 4-5 cm. Na każdy nakładamy trochę nadzienia, składamy po przekątnej i zlepiamy brzegi ciasta.

Układamy trójkątne pierożki na wyłożonej pergaminem blasze, smarujemy rozmąconym jajkiem, posypujemy kminkiem lub koprem i pieczemy na rumiano w temperaturze 180°C. Podajemy jako dodatek do barszczu.

Zobacz także inne przepisy świąteczne:

Sernik królewski

Pierogi z kapustą i grzybami

Ryba po grecku

Zakwas na barszcz czerwony

Kaczka z jabłkami jak u babci

Śledź pod pierzynką

Karp w galarecie

Sałatka śledziowa

Zupa grzybowa

Pierogi z wody - z grzybami i soczewicą Pierogi z wody - z grzybami i soczewicą ŁUKASZ KOZYRA

Pierogi z wody - z grzybami i soczewicą

2 szklanki mąki pszennej
sól

Farsz:
szklanka czerwonej soczewicy
50 g suszonych podgrzybków
cebula
3 łyżki oliwy
1/4 główki białej kapusty
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
1/2 łyżeczki mielonego kminku
sól
pieprz

Do podania:
podsmażona cebula


Soczewicę płuczemy, zalewamy wodą, solimy i gotujemy 20 minut. Odcedzamy. Grzyby myjemy, zalewamy dwiema szklankami ciepłej wody, moczymy 2 godziny, gotujemy w tej samej wodzie, odcedzamy, studzimy i siekamy. Na oliwie szklimy posiekaną cebulę, dodajemy grzyby, dusimy kilka minut. Kapustę czyścimy i gotujemy w całości. Następnie osączamy, studzimy i siekamy. Soczewicę, kapustę i grzyby z cebulą przekładamy do miski, dokładnie mieszamy, dodajemy natkę, doprawiamy kminkiem, solą i pieprzem, mieszamy. Mąkę przesiewamy na stolnicę, dodajemy szczyptę soli. Robimy zagłębienie, wlewamy porcjami około 3/4 szklanki gorącej wody, zagniatając ciasto. W razie potrzeby podsypujemy mąką. Formujemy kulki wielkości orzecha włoskiego, rozklepujemy je w dłoniach lub rozwałkowujemy na stolnicy. Na placuszki nakładamy farsz, zlepiamy brzegi. Pierogi wrzucamy partiami do osolonego wrzątku, każdą porcję mieszamy delikatnie. Gotujemy około 3 minut od chwili, gdy wypłyną. Ugotowane podajemy z podsmażoną na rumiano cebulką.

Góralskie bryndzylki Góralskie bryndzylki BBS

Góralskie bryndzylki

Ciasto:
1 kg ziemniaków
żółtko
szklanka mąki
łyżka oleju

Farsz:
2-3 ziemniaki ugotowane w mundurkach
300 g bryndzy
100 g startego oscypka
jajko
sól
pieprz


Gotujemy ziemniaki w mundurkach, studzimy, obieramy i mielemy z bryndzą. Dodajemy starty oscypek i jajko, mieszamy, doprawiamy farsz solą i pieprzem, wyrabiamy. Przygotowujemy ciasto. Ziemniaki ścieramy na tarce o drobnych oczkach, mieszamy z żółtkiem i powoli dosypujemy mąkę, zagniatamy gładkie ciasto. Następnie, podsypując mąką, toczymy z niego wałek, odcinamy z niego niezbyt grube kawałki. Rozpłaszczamy je w dłoni, nakładamy farsz, sklejamy brzegi ciasta i układamy półokrągłe bryndzylki na posmarowanej tłuszczem blasze. Pieczemy je w gorącym (190°C) piekarniku na jasnozłoty kolor.

Więcej o:
Copyright © Agora SA