Korzenne smaki

Najbardziej charakterystyczną cechą piernika jest aromat przypraw, które dodajemy do tego ciasta. Powinny być jak najświeższe i najwyższej jakości.
Piernik bożonarodzeniowy Piernik bożonarodzeniowy

Piernik bożonarodzeniowy

1,5 szklanki cukru
łyżka miodu
łyżka masła
szklanka kwaśnej śmietany 22%
4 jajka
płaska łyżka wymieszanych i ubitych w moździerzu przypraw: gałki muszkatołowej, goździków, cynamonu, kardamonu, imbiru i ziela angielskiego
łyżeczka sody oczyszczonej
szczypta soli
2,5-3 szklanki mąki pszennej
2 łyżki drobnych rodzynków
2 łyżki posiekanych suszonych moreli
3 łyżki posiekanych orzechów włoskich
łyżeczka kandyzowanej skórki pomarańczowej
masło i bułka tarta do formy
lukier lub polewa czekoladowa do dekoracji


Robimy karmel. Na patelni rozpuszczamy szklankę cukru. Gdy zbrązowieje, dodajemy miód, masło i śmietanę. Mieszamy, studzimy. Żółtka ucieramy z pozostałym cukrem na kogel-mogel. Białka ubijamy na sztywną pianę. Do kogla-mogla cienką strużką wlewamy karmel, cały czas ubijając. Wsypujemy przyprawy, sodę, sól i mąkę - ciasto ma być gęste, ale lejące się. Delikatnie łączymy masę z pianą z białek i bakaliami. Wlewamy do formy wysmarowanej masłem i oprószonej bułką tartą. Wkładamy do zimnego piekarnika. Ustawiamy temperaturę na 175-180°C i pieczemy z termoobiegiem 40-50 minut. Studzimy, dekorujemy.

Piernik z marchwi Piernik z marchwi BBS

Piernik z marchwi

500 g mąki
3 szklanki startej marchwi
4 jajka
1/2 kostki masła
szklanka cukru
nieco miodu do smaku
korzenna przyprawa do piernika
garść grubo pokrojonych orzechów włoskich
2 łyżki karmelu (łyżka cukru stopionego na patelni zagotowana z łyżką wody)
2 łyżeczki proszku do pieczenia
masło i tarta bułka do formy


Mieszamy wszystkie składniki - najlepiej w podanej kolejności. Powstałe ciasto o konsystencji gęstej śmietany wlewamy do natłuszczonej i wysypanej tartą bułką formy keksowej. Pieczemy około godziny w temperaturze 180°C. Jeśli wbity w ciasto patyczek po wyjęciu jest suchy, ciasto jest gotowe.

Piernik dojrzewający Piernik dojrzewający ARKADIUSZ ŚCICHOCKI

Piernik dojrzewający

1/2 kg miodu
2 szklanki cukru
250 g masła
1 kg mąki pszennej
3 jajka
3 łyżeczki sody oczyszczonej
1/2 szklanki mleka
1/2 łyżeczki soli
2 torebki przyprawy do piernika


Miód, cukier i masło podgrzewamy powoli, niemal do zawrzenia. Odstawiamy masę do ostygnięcia. Gdy będzie już letnia, dodajemy stopniowo, wyrabiając ciasto ręką, mąkę, sodę rozpuszczoną w zimnym mleku, sól i przyprawy. Ciasto starannie wyrabiamy, nadajemy mu kształt kuli, wkładamy do kamionkowego garnka, przykrywamy ściereczką i pozostawiamy w chłodnym miejscu, by dojrzewało przez 3-4 tygodnie. Dojrzałe ciasto dzielimy na 2-3 części. Każdą porcję rozwałkowujemy, wkładamy do natłuszczonej formy i pieczemy około 30 minut w temperaturze 180°C. Ostudzone placki możemy przełożyć powidłami. Jeśli cienko rozwałkujemy ciasto, możemy powycinać z niego foremką małe pierniczki na choinkę (pieką się 10 minut). Pierniki trzeba upiec 4-5 dni przed świętami, bo zaraz po upieczeniu są twarde i trzeba czasu, by skruszały.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.