bez glutenu

 • Bez glutenu

  14-09-2015 07:20Aneta Kosiba

  Musiałam nauczyć się gotowania bez glutenu, czyli bez potraw zawierających np. mąkę pszenną - czyli większości ciast, makaronów, chlebów. Na początku myślałam, że moje menu stanie się bardzo ograniczone. Okazało się, że się myliłam, i to bardzo

  »

  Skomentuj (12)
 • Zapiekane bakłażany z kaszą jaglaną

  13-11-2013 12:18Joanna Szachowska-Tarkowska

  Grzyby, suszone pomidory, smażona cebula to dodatki, dzięki którym potrawy zyskują wyjątkowy smak. Piąty smak - umami, którego często brakuje osobom przechodzącym na dietę bezmięsną. Okazuje się, że nie tak trudno go uzyskać.

 • Kulki z soczewicy

  06-11-2013 14:18Joanna Szachowska-Tarkowska

  Czerwona soczewica ma wiele zalet, w tym jedną bardzo praktyczną: w przeciwieństwie do innych strączkowych nie trzeba jej moczyć. Dzięki temu można z niej szybko przygotować pyszne dania. Poza tym doskonale łączy się zwieloma przyprawami - za każdym razem może smakować inaczej.

 • Carpaccio z buraków

  24-10-2013 12:15Joanna Szachowska-Tarkowska

  Buraki, podobnie jak szpinak, cieszą się raczej złą sławą. A to za sprawą szkolnych stołówek z minionej epoki. Tymczasem i jedno, i drugie warzywo, oprócz wartości odżywczych, ma niezaprzeczalne walory smakowe. Trzeba je po prostu umiejętnie wydobyć.

 • Podkręcona pomidorowa

  16-10-2013 12:15Joanna Szachowska-Tarkowska

  Kto nie lubi pomidorowej? To wyjątkowa zupa - nęci zapachem, kusi intensywnym kolorem, uwodzi smakiem. Czasem warto jednak poeksperymentować - coś dodać, coś ująć. Tym razem dodajemy do pomidorowej odrobinę kokosa, a tym samym szczyptę egzotyki.

 • Ziemniaczane kuleczki

  15-10-2013 11:28Joanna Szachowska-Tarkowska

  Gospodarna pani domu (pan zresztą też) ma sposoby na to, aby w kuchni nic się nie marnowało. Kulki z gotowanych ziemniaków w sezamie to świetny patent na wykorzystanie tego, co zostało z obiadu. Dodatek sezamu i migdałów czyni z tej prostej potrawy wykwintną przekąskę.

 • Bez chleba?

  04-10-2013 12:15Joanna Szachowska-Tarkowska

  Choć na początku trudno to sobie wyobrazić, jest możliwe. Można go zastąpić na przykład waflami zprażonego ryżu. Ich mało wyrazisty smak warto podkreślić, podając intensywne w smaku dodatki. Na przykład pastę z ciecierzycy z przyprawami.

  »

  Skomentuj (17)
 • Bez glutenu zdrowiej

  26-09-2013 12:15Joanna Szachowska-Tarkowska

  Od dziś w każdym numerze "Palce Lizać" znajdziecie moje przepisy na roślinne dania beglutenowe. Na początek menu z jaglaną.