Nowoczesne, bo regionalne i tradycyjne? To możliwe!

Zakończył się współfinansowany przez Unię Europejską, a realizowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej i Slow Food Polska edukacyjny Projekt ?Tradycyjne Produkty - Nowoczesna Kuchnia Polska?

Celem Projektu było propagowanie nowoczesnej kuchni polskiej z użyciem najlepszych produktów regionalnych i tradycyjnie wytwarzanych w danym regionie.

Odbyło się pięć dwudniowych Warsztatów Kulinarnych w woj. mazowieckim, małopolskim, wielkopolskim, dolnośląskim i pomorskim, w których wzięło udział 141 uczniów i nauczycieli szkół gastronomicznych. Uczestnicy warsztatów z pomocą wybitnych kucharzy przyrządzali dania z lokalnych i tradycyjnych produktów charakterystycznych dla danego regionu.

Czytaj oznaczenia na opakowaniu

Celem projektu było również upowszechnianie i promocja systemu jakości - znaków europejskich, które w zalewającej nas powodzi oznaczeń na opakowaniach typu "tradycyjny", "babciny", "regionalny", "naturalny", "ekologiczny" etc. są rzeczywistym gwarantem jakości produktu.

Produkty oznaczone specjalnymi znakami są w sposób ciągły kontrolowane i certyfikowane na zgodność sposobu ich wytwarzania z zadeklarowaną przez producenta specyfikacją. Nie oznacza to oczywiście, że produkty nieoznaczone w taki sposób, a opisane jako regionalne czy tradycyjne nimi nie są, ale znaki europejskie, przyznawane przez Komisję Europejską w żmudnym i wymagającym procesie rejestracji, gwarantują wybitną jakość i autentyczność oznakowanych nimi produktów. Jakie to znaki?

Znak Chroniona Nazwa Pochodzenia (ChNP) przyznawany jest produktom, których wybitna jakość jest bardzo ściśle powiązana z obszarem ich wytwarzania. Wszystkie surowce pochodzą z określonego obszaru i wszystkie etapy przetwarzania odbywają się na tym obszarze.

Znak Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG) przyznawany jest produktom, których jakość i renoma związane są z obszarem, ale związek nie jest tak silny jak w przypadku ChNP. Co najmniej jeden etap produkcji odbywa się na określonym obszarze geograficznym.

Znak Gwarantowana Tradycyjna Specjalność (GTS) przyznawany jest produktom, które odróżniają się od innych produktów z tej samej kategorii, a ich tradycyjny charakter wynika z użycia tradycyjnych surowców, receptury lub technologii.

Warto też zwrócić uwagę na produkty opatrzone krajowym znakiem "Jakość Tradycja" , przyznawanym produktom wytwarzanym niezmiennie od co najmniej 50 lat w danym województwie.

Kolejnym ważnym kryterium wyboru produktów na warsztaty była ich sezonowość i to, żeby były wytwarzane w bliskiej okolicy - przestrzeganie tych zasad wspomaga lokalnych producentów i minimalizuje zużycie energii.

Co dobrego w regionach?

Mazowsze - nie ma jak dotąd produktów mazowieckich zarejestrowanych w UE, ale podczas warsztatów na Mazowszu używany był znakomity biały ser od Ziembińskiego, jajka kur zielononóżek i makaron od Wiśniewskiego, warzywa i zioła od Rutkowskich, a pieczywo od Agnieszki Gajdy Wszyscy wymienieni producenci zajmują się rolnictwem lub przetwórstwem w okolicach Warszawy.

Małopolska - wybór znakomitych, potwierdzonych europejską rejestracją produktów był znaczny. Warto odnotować, że nie przygotowano dań z użyciem oscypka, bo w listopadzie, kiedy odbywały się warsztaty, prawdziwego oscypka po prostu nie mogło być - owce o tej porze roku nie mają mleka! Powstały za to wspaniałe pierogi nadziewane wędzonym karpiem zatorskim (ChNP), sałata z gruszkami i kiełbasą lisiecką (ChOG), dania na bazie jagnięciny podhalańskiej (oczekuje na rejestrację unijną ChOG) i w towarzystwie fasoli piękny Jaś z Doliny Dunajca (ChNP). Z pieczywa oczywiście nie mogło zabraknąć chleba prądnickiego (ChOG) i obwarzanka krakowskiego (ChOG).

Wielkopolska - słynie z rogala świętomarcińskiego (ChOG), szparagów, na które niestety nie był sezon, ale do przyrządzenia dań zostały użyte szparagi z puszki. Kucharze prowadzący warsztaty przywieźli z Poznania, zaimportowane niestety z Berlina, staropolskie, a dziś zapomniane warzywa takie jak skorzonera i topinambur. Czas najwyższy je przywrócić na nasze stoły z pobliskich, a nie zagranicznych pól! Pieczyste było przyrządzane z mięsa świni złotnickiej, a sałaty doprawiane olejem rydzowym (GTS). Tym razem zabrakło dania z zastosowaniem wielkopolskiego sera smażonego (ChOG).

Dolny Śląsk - zamiast bardziej znanego karpia milickiego użyto znakomitych karpi z pobliskiej warsztatowi w Łomnicy wsi Karpniki, koźliny i serów z Łomnicy, jabłek z Doliny Baryczy

Pomorze - to przede wszystkim ryby bałtyckie, dziczyzna z pobliskich lasów i nalewki z leśnych owoców.

Po zakończonych warsztatach szkoły nadesłały swoje propozycje na konkurs finałowy w warszawskiej Fortecy, który odbył się 10 marca 2012 r. Relację z konkursu i finału Projektu oraz przepisy finalistów opublikowane zostały w dodatku "Palce Lizać" 20 marca (znajdziesz je też tutaj ).

To nie koniec, to początek, czyli II edycja Projektu

"Z pola na stół" to kolejna inicjatywa EFRWP realizowana z Warszawskim Convivium Slow Food oraz Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego (PIPRiL). Celem jest przyczyniające się do zrównoważonego rozwoju jak najlepsze wykorzystanie wysokiej jakości lokalnych, sezonowych produktów regionalnych oraz tradycyjnych w nowoczesnej kuchni polskiej - z korzyścią dla producentów, restauratorów i konsumentów.

Organizatorzy zapraszają uczniów i nauczycieli szkół gastronomicznych, tym razem z województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego i zachodniopomorskiego oraz województw przyległych, do udziału w II edycji Projektu "Tradycyjne Produkty - Nowoczesna Kuchnia Polska".

Uczestnictwo w Projekcie to możliwość odbycia warsztatów i wspólnego gotowania z wybitnymi polskimi szefami kuchni, wzięcia udziału w konkursie finałowym w Warszawie, opublikowania przepisów w "Palce Lizać" i wiele innych niespodzianek.

Ważne! Liczba miejsc jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń. Rekrutacja trwa do 20 czerwca 2012 r. Zasady udziału w Projekcie, Regulamin Projektu oraz formularz rejestracji można znaleźć na stronie EFRWP pod adresem http://www.efrwp.pl/element/ngo-tradycyjne-produkty

Żywność wysokiej jakości

EFRWP, PIPRiL i Warszawskie Convivium Slow Food zapraszają również producentów i restauratorów z poszczególnych województw do zgłaszania się do udziału w spotkaniach nt. "Jak nawiązać i skutecznie prowadzić lokalną współpracę restaurator - producent". Spotkania będą miały miejsce podczas wojewódzkich finałów XII edycji konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów". Kalendarz wojewódzkich finałów oraz więcej informacji o spotkaniach na stronie PIPRiL pod adresem http://www.produktyregionalne.pl/nkd.html

Uczestnictwo w Projekcie jest bezpłatne. Projekt finansowany jest przez Dyrekcję Generalną ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UE oraz przez EFRWP.

Za treść niniejszego artykułu odpowiadają jego wydawcy. Komisja Europejska nie odpowiada za jakiekolwiek wykorzystanie informacji zawartych w publikacji.

The sole responsibility lies with authors of the publication; the European Commision is not responsible for Any use that May be made of the information contained therein.

Więcej o:
Copyright © Agora SA