Szkoła gotowania: Chleb domowy z żurem

O co chodzi z modą na pieczenie chleba w domu? O lepszy smak? Nie tylko. Także o zdrowie, wszak nie dorzucisz do swojego ciasta chemicznych polepszaczy. A poza tym to fajne zajęcie, które cię odstresuje i uspokoi. No i ten piękny zapach świeżego pieczywa!

Składniki na 3 średnie bochenki: Ciasto właściwe: 500 g mąki żytniej razowej (typ 2000) 30 g soli (2,5 łyżki) 100 g drożdży świeżych 30 g cukru (2,5 łyżki) 1 szklanka żurku domowego lub z butelki 1/3 kostki masła nasiona kminku, słonecznika lub zioła, np. tymianek albo rozmaryn

Rozczyn: 1 kg mąki pszennej (typ 850) 0,7 l letniej wody 50 g drożdży

Krok 1 W misce łączymy sypkie składniki ciasta właściwego. Dodajemy masło i siekamy. Mieszamy z żurkiem, aż powstanie jednolita masa.

Krok 2 Przygotowujemy rozczyn. Drożdże rozpuszczamy w letniej wodzie, dodajemy mąkę i starannie mieszamy. Rozczyn przykrywamy lnianą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce (ok. 28°C) do wyrośnięcia.

Krok 3 Wyrośnięty rozczyn mieszamy z ciastem właściwym i dodajemy rozdrobnione drożdże. Możemy też dodać do smaku nasiona lub zioła. Starannie wyrabiamy ciasto na gładką masę i odstawiamy je na 15 minut, aby "odpoczęło".

Krok 4 Foremki do pieczenia natłuszczamy i oprószamy je mąką. Z ciasta formujemy niezbyt wysokie bochenki (po włożeniu do foremek powinny wypełniać je do połowy). Możemy posypać je tym samym ziarnem lub ziołami, które dodaliśmy do ciasta.

Krok 5 Uformowane bochenki wkładamy do foremek i ponownie odstawiamy na 30-45 minut w ciepłe miejsce. Kiedy ciasto urośnie do krawędzi foremek, możemy zacząć wypiek. Chleb pieczemy 40 minut w 220°C.

Krok 6 Upieczony chleb powinien być rumiany i mieć lekko popękaną skórkę. Po wyjęciu foremek z piekarnika trzeba odczekać ok. 20 minut i dopiero wtedy ostrożnie wyjąć z nich chleb. Kroimy, kiedy zupełnie ostygnie.

Rady: Foremki do chleba można posmarować masłem albo oliwą. Posypanie mąką wnętrza formy jest wskazane, ale niekonieczne. Zamiast mąki można użyć otrąb lub ziaren, na przykład pestek słonecznika albo ziarenek sezamu.

Copyright © Agora SA