Nie bój się eksperymentować!

Gotujemy na luzie! Eksperymentujmy, próbujmy nowych smaków, szukajmy inspiracji. W naszej nowej rubryce dostarczą nam ich szefowie kuchni Akademii Whirpool.

Jak pokazało badanie przeprowadzone na zlecenie Whirlpool, Polki nie bardzo lubią eksperymentować w kuchni. Aż 40% z nich nie robi tego w ogóle. Jeśli już zdecydują się coś zmienić w wypróbowanym przepisie, to najczęściej dodają inne przyprawy lub zioła. Jest to jeden z najprostszych sposobów na przełamanie monotonii w kuchni - jednak czy wykorzystujemy te możliwości w pełni?

Agnieszka Popielewicz : Przekonałam się kiedyś na własnej skórze, że zioła mogą zdziałać cuda. Wpadli do mnie niespodziewanie znajomi dzień po wspólnej kolacji. Nie chciałam częstować ich tym samym, więc musiałam improwizować! Wzięłam pozostałą pierś z kurczaka w sosie śmietanowym, zmiksowałam z czosnkiem oraz dużą ilością świeżego tymianku i wyszła mi pyszna pasta do bagietki!

Marco Ghia : No i super! Zioła mogą odmienić smak każdej potrawy. Mam wrażenie, że Polacy wciąż stosują mniej ziół niż np. Włosi, co jest zaskakujące, gdyż w polskiej kuchni zioła zawsze stanowiły istotny element, a Polska jest jednym ze światowych liderów uprawy ziół.

A.P. : Uwielbiam włoskie wariacje, np. sprawdzone pomidory ze świeżą bazylią. Mniam!

M. G. : Niezawodna klasyka. Ale jest też wiele połączeń, które z pozoru mogłyby wydawać się nieodpowiednie, a okazują się strzałem w dziesiątkę. Na przykład truskawki z kolendrą czy jabłka z lawendą pozornie nie powinny do siebie pasować, a tu proszę - delizioso!

A.P. : Zaletą ziół jest ich dostępność - suszone i świeże znajdziemy w każdym sklepie, a wiele z nich można też z łatwością hodować w ogródkach czy na parapecie.

M.G. : Poza tym zioła mogą być nie tylko przyprawą, ale i głównym składnikiem - jak bazylia w pesto. Prosto i pysznie!

Młode ziemniaki w ziołach

1 pęczek szałwii

 

3 gałązki tymianku

 

2 ząbki czosnku

 

2 pikantne chilli

 

1/2 szklanki oliwy extra virgin

 

1 kg drobnych młodych ziemniaków

 

4 gałązki majeranku

 

sól

 

pieprz

Płuczemy szałwię i dwie gałązki tymianku. Osuszamy i drobno kroimy. Siekamy jeden ząbek czosnku, mieszamy go z ziołami. W rondlu na oliwie podsmażamy 1,5 chilli i drugi ząbek czosnku. Gdy czosnek ściemnieje, wyjmujemy go z rondla, a do oliwy wrzucamy umyte ziemniaki oprószone pieprzem. Smażymy na dużym ogniu przez kilka minut, dodajemy zioła z czosnkiem i doprawiamy solą. Dusimy pod przykryciem na małym ogniu przez 40 minut, od czasu do czasu mieszając. Pod koniec gotowania wrzucamy pozostałe listki tymianku i resztę drobno pokrojonego chilli. Ugotowane ziemniaki posypujemy pieprzem i dekorujemy majerankiem.

Pałeczki z kurczaka z ziołami

6 liści szałwii

 

10 gałązek tymianku

 

2 gałązki rozmarynu

 

bułka tarta

 

1 pierś z kurczaka

 

sól i pieprz

 

sok z cytryny

 

oliwa z oliwek

 

120 g jogurtu naturalnego

 

1 łyżka musztardy

 

szczypta papryki

 

tarta skórka z 1/2 cytryny

Szałwię, tymianek i rozmaryn drobno siekamy. Wymieszane zioła dzielimy na dwie części. Jedną wrzucamy do dużej miski, a drugą mieszamy z tartą bułką - powstanie ziołowa panierka. Kurczaka kroimy w paski i wrzucamy do miski z ziołami, doprawiamy solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Mieszamy i wstawiamy do lodówki na co najmniej pół godziny. Zamarynowanego kurczaka obtaczamy w ziołowej panierce, układamy w naczyniu do pieczenia i skrapiamy cienką warstwą oliwy. Pieczemy przez 20-25 minut wpiekarniku nagrzanym do 180 °C. Robimy sos: mieszamy łyżkę musztardy z jogurtem, doprawiamy szczyptą mielonej papryki, solą i świeżo startą skórką z cytryny. Upieczone pałeczki z kurczaka podajemy z miską sosu.

Krewetki z cukinią i świeżym rozmarynem

800 g cukinii

 

3 łyżki oliwy extra virgin

 

3 ząbki czosnku

 

sól i pieprz

 

800 g krewetek

 

2 łyżki posiekanej natki pietruszki

 

2 łyżki świeżej mięty

 

2 łyżki posiekanego rozmarynu

 

50 g z prażonych ziaren sezamu

Umytą cukinię kroimy w grube plasterki i osuszamy na ręczniku papierowym. Na dużej patelni podsmażamy na 2 łyżkach oliwy dwa ząbki czosnku przeciśniętego przez praskę, dodajemy cukinię i smażymy na dużym ogniu przez 15 minut, często mieszając, aż cukinia są zezłoci.

Doprawiamy solą i pieprzem. Posypujemy posiekanymi miętą i natką. Mieszamy. Obieramy krewetki, zostawiamy tylko ogon. Nacinamy każdą krewetkę wzdłuż ostrym nożem i usuwamy jelito. Osuszamy na papierowym ręczniku. Czosnek podsmażamy na patelni na łyżce oleju. Wyjmujemy go, gdy ściemnieje. Wrzucamy krewetki, dodajemy sól, pieprz i smażymy na dużym ogniu przez 5 minut. Zdejmujemy z ognia, odcedzamy i łączymy z cukinią. Posypujemy nasionami sezamu. Podajemy na ciepło z igłami rozmarynu.

Marco Luca Ghia, kucharz, szef Akademii Kulinarnej Whirlpool

Agnieszka Popielewicz, ambasadorka akcji Gotuj na luzie

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.