Bigos

Nie mylmy bigosu z kapustą, nawet jeśli ugotujemy ją z dodatkiem kiełbasy. W prawdziwym bigosie musi być dużo mięsa - mniej więcej tyle samo co kapusty.

Składniki:

 

kilka suszonych grzybów

 

250 g kiszonej kapusty

 

4-5 szklanek bulionu

 

8 ziaren jałowca

 

4 liście laurowe

 

750 g białej kapusty

 

4-5 białych cebul

 

100 ml oleju

 

500 g mieszanego mięsa (np. wołowiny, cielęciny, wieprzowiny, udźca z indyka itp.)

 

szklanka czerwonego wytrawnego wina

 

12 suszonych śliwek bez pestek lub 2-3 łyżki powideł śliwkowych

 

pieprz

 

sól

 

300 g wędzonej kiełbasy

 

200 g wędzonego boczku

 

łyżka przecieru pomidorowego

Krok 1

Na godzinę przed rozpoczęciem gotowania grzyby zalewamy szklanką wody. Kapustę kiszoną siekamy, wrzucamy do garnka, zalewamy trzema szklankami bulionu. Wrzucamy do garnka z kapustą jagody jałowca, liście laurowe, przykrywamy i stawiamy na małym ogniu. Słodką kapustę szatkujemy, płuczemy, wrzucamy do drugiego garnka. Podlewamy szklanką bulionu i też stawiamy na małym ogniu. Odcedzamy grzyby, płyn wlewamy do garnka z kiszoną kapustą. Grzyby kroimy w paski i wrzucamy do słodkiej kapusty. Cebulę siekamy, smażymy na oleju i dodajemy do kiszonej kapusty. Od czasu do czasu mieszamy. Gotujemy godzinę.

Krok 2

Przekładamy słodką kapustę do garnka z kiszoną. Następnie kroimy mięso: dłużej gotujące się gatunki (wołowinę, wieprzowinę) w niedużą kostkę, a delikatniejsze białe - na większe kawałki. Mięso obsmażamy partiami na rozgrzanym oleju i przekładamy do garnka z kapustą. Wlewamy 1/3 podanej ilości wina i mieszamy. Śliwki przekrawamy na połówki, jeśli uzywamy powideł, mieszamy je z przecierem pomidorowym. Przyprawiamy potrawę pieprzem i odrobiną soli.

Krok 3

Bigos powinien gotować się przynajmniej kilka godzin, ale z przerwami i na jak najmniejszym ogniu. Na godzinę przed podaniem stawiamy garnek z prawie gotowym bigosem na malutkim ogniu. Kiełbasę kroimy w plastry, a boczek w kostkę. Rumienimy je na rozgrzanej patelni i przekładamy do garnka. Podlewamy resztą wina i, jak najczęściej mieszając, gotujemy na małym ogniu około godziny. Jeśli potrawa zaczyna przywierać, dolewamy troszkę wody.

Więcej o:
Copyright © Agora SA