Święta dla dzieci

Co postawić na wigilijnym stole, jeśli dzieci nie chcą jeść ryby w galarecie, kapusty czy śledzi, na barszcz kręcą nosem, a smażony karp ma za dużo ości?

Nie da się ukryć - nasze tradycyjne, "dorosłe" wigilijne menu to dla dzieciaków niewielka atrakcja. Oprócz świątecznych wypieków: makowca, sernika, pierniczków (przepisy znajdziesz tutaj ) i sałatki jarzynowej niewiele jest dla nich propozycji.

Jula i Wojtuś za świątecznymi daniami z ryb nie przepadają, a już na pewno nie tymi w galarecie. Wprawdzie Julia lubi łososia i śledzie w śmietanie, ale w towarzystwie brata oczywiście ich nie zje, niestety. Pierogów z kapustą i grzybami czy zupy grzybowej jeszcze nie dostają, bo są za mali na jedzenie grzybów - dzieci do szóstego roku życia w ogóle nie powinny jeść grzybów, a starsze tylko ze sprawdzonych źródeł, aby uniknąć zatrucia. Kolejna wigilijna potrawa - groch z kapustą - też na dziecięce brzuszki jest za ciężka.

Może moje zmartwienia są mocno na wyrost, bo wszyscy wiemy, co tego dnia jest najważniejsze dla dzieci. I chociażbym nie wiem jak się starała, nic nie będzie bardziej wyczekane niż pierwsza gwiazdka i prezenty. Więc nawet nie próbując przebić konkurencji, w tym roku przygotuję pieczeń z udźca indyka - doskonałą na drugi dzień świąt, a na szybko - kluski z makiem i sałatkę z tuńczykiem, co do którego Wojtuś nawet nie podejrzewa, że jest rybą

Sałatka z tuńczykiem i oliwkami

1 opakowanie gotowego miksu sałat lub 1 dowolna sałata

 

1 puszka tuńczyka (w oleju lub w zalewie)

 

1 mała puszka kukurydzy

 

10 czarnych oliwek

 

15 pomidorków koktajlowych

 

1 dojrzałe awokado

 

1 łyżka soku z cytryny

 

2 łyżki oliwy

 

sól

 

pieprz

Na dużym półmisku rozłóż sałatę (jeśli nie masz mieszanki, to główkę sałaty umyj, osusz i podziel liście na mniejsze kawałki). Oliwki pokrój na plasterki, pomidorki na połówki. Awokado obierz ze skórki i skrop sokiem z cytryny. Na sałacie rozłóż pomidorki, plasterki awokado i oliwki, posyp kukurydzą i kawałkami odsączonego tuńczyka z puszki. Dopraw solą i pieprzem i skrop oliwą.

Rada: to jest jedna z wielu wersji sałatki z tuńczykiem. Możesz zrobić najprostszą - z tuńczyka, kukurydzy i sosu. Zamiast winegretu możesz dodać sos z majonezu wymieszanego z jogurtem. Kolejna wersja - dodaj ugotowane jajko, pokrojoną w plasterki marchew, ogórka kiszonego... Co tylko dzieci lubią jeść.

Kluski z makiem

1/2 opakowania (250 g) makaronu jajecznego, grube taśmy lub łazanki

 

1 łyżka masła

 

1 mała puszka masy makowej

 

2 łyżki miodu

 

sól

To najprostsza i najszybsza wersja tej potrawy. Makaron ugotuj w osolonym wrzątku, odcedź i dodaj masło. Na dużej patelni rozpuść miód, dodaj masę makową i wymieszaj. Kiedy masa się trochę podgrzeje, dodaj makaron i ponownie wymieszaj. Podawaj na ciepło.

Rada: do masy makowej możesz dodać namoczone we wrzątku rodzynki i ewentualnie inne bakalie, jeśli gotowa masa ma ich za mało.

Pieczony udziec z indyka

1,2 kg udźca z indyka

 

175 ml (200 g) słodkiego sosu chilli

 

10 cienkich plasterków wędzonego boczku

 

sól

Mięso z indyka osusz, przełóż do mocnej foliowej torebki lub miski, zalej sosem i wymieszaj, aby sos dokładnie pokrył mięso. Torebkę zabezpiecz, a miskę przykryj i odstaw na noc do lodówki, od czasu do czasu przekręcając mięso.

Zamarynowane mięso przełóż na deskę, rozłóż na płasko, dopraw solą i ciasno zwiń - użyj kordonka lub metalowych szpilek, aby spiąć mięso. Przełóż całość do żaroodpornego naczynia o brzegu ok. 4 cm i obłóż plasterkami boczku, aby cały udziec był przykryty. Mięso przykryj folią aluminiową i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C. Piecz 1 godzinę, po czym usuń folię i piecz jeszcze około 30 minut, tak aby boczek się zrumienił. Pamiętaj, żeby co jakiś czas polewać mięso sosem, który zebrał się w naczyniu. Indyka możesz podawać na ciepło i na zimno, np. w sałatce lub do kanapek.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.