Wielkanoc z jajem

Najładniejsze pisanki trafią do koszyczka ze święconką, z pozostałych - tych mniej udanych - przygotuję pyszną pastę jajeczną na kanapki.

Nie wiem, jak u was, ale u mnie dzięki radosnej twórczości Julki i Wojtusia na Wielkanoc mamy szalone ilości pisanek. Co roku wymyślamy jakiś motyw przewodni, tym razem były to jajka Faberge, czyli bogato zdobione "biżuteryjne" pisanki. Zdecydowaliśmy się na niebieski i różowy i kiedy tylko ugotowane na twardo i ufarbowane jajka wystygły, Julka z Wojtusiem zaopatrzeni w różnokolorowe cekiny i klej rozpoczęli masową produkcję pisanek. Wyszły piękne, chociaż artystom nieraz brakowało... cierpliwości na odczekanie, aż klej wyschnie.

Najpiękniejsze zostawiliśmy do wielkanocnego koszyczka, a z tych mniej udanych egzemplarzy zrobiłam pyszną pastę jajeczną. Dodatek selera naciowego sprawia, że pasta jest intrygująco chrupiąca, a boczek, to chyba już nie muszę tłumaczyć

W Anglii jadłam szkockie jajka, czyli jajka na twardo w kotlecie mielonym, taka ich wersja naszego klopsa. Kurze jajko wymusza dość duży rozmiar klopsika, tak więc zamieniłam je na jajka przepiórcze. Wyszły wyśmienicie, chociaż na początku jajeczny środek wywołał u dzieci lekką konsternację. A jeśli chodzi o galaretkę, to pamiętajcie, że dzieci przede wszystkim jedzą oczami, więc można w niej "zamrozić" ulubione składniki. Julka przepada za czarnymi oliwkami, a Wojtuś nie, więc w jego wersji oliwki zastępuję kukurydzą z puszki. Smacznego i oczywiście Wesołych Świąt!

Galaretki z jajkami przepiórczymi i warzywami

500 ml bulionu warzywnego lub drobiowego

2-3 łyżeczki żelatyny

10 przepiórczych jajek

czarne oliwki

minimarcheweczki

minikorniszonki

groszek konserwowy

sól

pieprz

Żelatynę zalej odrobiną zimnej wody i odstaw na kilka minut, aż napęcznieje. Do gorącego bulionu dodaj napęczniałą żelatynę i dokładnie wymieszaj. W razie potrzeby dopraw solą i pieprzem.

Jajka przepiórcze ugotuj na twardo (3 minuty od zagotowania), obierz i przekrój na połówki. Oliwki, ugotowane marcheweczki i korniszonki pokrój na plasterki. W małych naczynkach układaj jajka i pozostałe składniki i zalej schłodzonym bulionem. Najlepiej robić to warstwowo - dzięki temu składniki nie wypłyną na wierzch galaretki. Po zalaniu każdej warstwy schładzaj w lodówce. Podawaj skropione sokiem z cytryny.

Szkockie jajka

500 g mielonego mięsa wołowo-wieprzowego

1 duża szalotka lub 1/2 cebuli

1 jajko

1 łyżeczka musztardy

sól

pieprz

12 jajek przepiórczych

Do panierowania:

roztrzepane jajko

mąka

bułka tarta

olej do smażenia

Szalotkę posiekaj w bardzo drobną kostkę. Mięso przełóż do dużej miski, dodaj jajko, musztardę, posiekaną szalotkę, dopraw solą, pieprzem i dokładnie wymieszaj.

Jajka przepiórcze ugotuj na twardo (3 minuty od zagotowania) i obierz ze skorupek. Masą mięsną oklejaj jajka - najlepiej jest wziąć porcję mięsa, lekko spłaszczyć w dłoni, położyć jajko i owinąć je mięsem, a następnie uformować kuleczkę. Po uformowaniu 12 kuleczek, każdą najpierw obtocz w mące, potem w roztrzepanym jajku, a następnie w bułce tartej i smaż na rozgrzanym oleju, często przekręcając kuleczki, na ciemno-brązowy kolor. Możesz też usmażyć kuleczki we frytownicy.

Pasta jajeczna

4 jajka

6 plasterków boczku wędzonego

1 łodyga selera naciowego

1-2 łyżki majonezu

2 łyżeczki musztardy

sól

pieprz

ciemne pieczywo

liście sałaty

Jajka ugotuj na twardo. Boczek wysmaż na chrupko na patelni i przełóż na ręcznik papierowy. Łodygę selera naciowego umyj, osusz i drobniutko posiekaj.

Jajka obierz i pokrój w drobną kostkę, dodaj posiekany seler naciowy i pokrojony w drobną kostkę boczek. Dopraw solą i pieprzem (ostrożnie z solą, bo boczek jest dość słony), dodaj musztardę, majonez i dokładnie wymieszaj. Podawaj z ciemnym pieczywem i listkami sałaty.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.