1 duża płaska ciabatta (lub kilka dużych kromek chleba)
6 plastrów ulubionego żółtego sera
6 plastrów szynki lub ulubionego pieczonego mięsa
plasterki salami
listki bazylii
liście sałaty
sos:
4 łyżki majonezu
garść listków bazylii
2 łyżki uprażonych płatków migdałowych
Składniki sosu zmiksuj. Pieczywo przekrój na pól lub pokrój w kromki. Posmaruj sosem i warstwami układaj ser, wędliny i sałatę. Przykryj posmarowaną sosem górną częścią ciabatty lub drugą kromką chleba i dociśnij. W przypadku dużej ciabbaty pokrój ją na mniejsze kawałki. Kanapki zapakuj w papier śniadaniowy
COPPENRATH Pojemnik na kana... | Kids Konserve Pojemnik na p... | TYRRELL KATZ Pojemnik na lu... |
Sprawdź ceny ? | Sprawdź ceny ? | Sprawdź ceny ? |
4 kukurydziane tortille
2 pieczone lub grillowane piersi kurczaka
10 pomidorków koktajlowych
1 awokado
4 liście sałaty
sok z 1/2 cytryny
Piersi kurczaka pokrój na plasterki, awokado obierz, pokrój na plastry i skrop sokiem z cytryny, aby nie ściemniało. Na tortillach układaj liście sałaty, plasterki kurczaka, awokado i ćwiartki pomidorków koktajlowych. Zwiń tortille i zapakuj w papier śniadaniowy.
1 kg mielonej wołowiny
250 g marchewki
1 cebula
2 ząbki czosnku
50 g masła
1 łyżeczka słodkiej papryki
2 gałązki rozmarynu
2 gałązki tymianku
1/2 pęczka pietruszki lub kolendry
1 łyżka koncentratu pomidorowego
2 jajka
100 g bułki tartej
olej
sól
pieprz
Marchewkę pokrój w drobną kostkę lub zetrzyj na tarce, cebulę i czosnek drobno posiekaj. Na dużej patelni podgrzej niewielką ilość oleju z masłem i dodaj posiekane warzywa. Dopraw solą do smaku i smaż mniej więcej 7 minut, od czasu do czasu mieszając. Gdy warzywa zmiękną, dodaj paprykę, koncentrat pomidorowy i posiekane zioła. Smaż jeszcze przez blisko 1 minutę i odstaw do przestygnięcia.
Do dużej miski przełóż wołowinę, dodaj bułkę tartą, przesmażone warzywa i jajka. Dopraw solą, pieprzem i dokładnie wyrób masę, tak aby wszystko się wymieszało.
Dno i brzegi keksówki posmaruj olejem, oprósz solą, pieprzem, przełóż do niej masę i wygładź wierzch. Foremkę wstaw do większej formy, którą napełnij wrzącą wodą do połowy wysokości keksówki (pieczenie w kąpieli wodnej), wstaw do rozgrzanego piekarnika rozgrzanego do 160 st. C (140 st. C z termoobiegiem) i piecz 1 godzinę 10 minut. Po tym czasie wyjmij klops z piecyka i odstaw na 30 minut. Klops jest doskonały na ciepło jako danie obiadowe i na zimno jako dodatek do kanapek.
3 dymki
1 łyżka oliwy
375 g mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
180 g szynki
125 d sera cheddar
2 jajka
250 ml mleka
1 łyżeczka musztardy Dijon
125 g masła
sól
Masło rozpuść, szynkę pokrój w drobną kostkę, a ser zetrzyj na tarce. Dymkę posiekaj i przesmaż do miękkości na rozgrzanej oliwie. Do dużej miski przesiej mąkę, proszek do pieczenia, sól, dodaj usmażoną dymkę, szynkę i ser. Zrób w środku dołek. W dzbanku roztrzep jajka z mlekiem i łyżeczką musztardy. Do miski z mąką wlej jednocześnie roztrzepane jajka i rozpuszczone masło i szybko wymieszaj drewnianą łyżką, aby składniki się połączyły. Nie mieszaj zbyt długo, ciasto powinno być grudkowate. Formę do muffinek posmaruj masłem albo wyłóż papierowymi papilotkami. Ciastem napełniaj foremki muffinkowe do 3/4 objętości, wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C i piecz 20-25 minut lub do chwili, kiedy patyczek wbity w muffinkę będzie suchy. Po wyjęciu z piekarnika zostaw muffinki w foremce jeszcze na 10 minut, po czym delikatnie wyjmij i wystudź.
300 g filetu z łososia ze skórą
300 g ugotowanych, utłuczonych ziemniaków
1/2 l bulionu rybnego
1 łyżka keczupu
2 łyżeczki musztardy
mąka
olej do smażenia
Łososia włóż do głębokiej patelni, zalej ciepłym bulionem i gotuj na małym ogniu około 8-10 minut. Następnie wyjmij, wystudź i palcami podziel na kawałki.
Do dużej miski włóż ziemniaki, kawałki łososia, keczup i musztardę. Całość wymieszaj tak, by powstała gładka masa. Z masy uformuj niewielkie placuszki (powinno wyjść 6-8 sztuk), połóż je na blaszce do pieczenia i wstaw do lodówki na 30 minut (nie pomiń tej czynności, bo inaczej placuszki będą się rozpadać podczas smażenia).
Na teflonowej patelni rozgrzej minimalną ilość oleju (wlej około 1 łyżeczki oleju i rozetrzyj go ręcznikiem papierowym). Zimne placuszki oprósz mąką, przesmaż z obu stron na złoty kolor i z powrotem przełóż na blaszkę. Następnie wstaw blaszkę z plackami do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C i piecz około 10-15 minut na złocisty kolor.
2 szklanki ugotowanego ryżu
1 mała czerwona cebula
1 puszka kukurydzy
1 puszka ananasa
200 g wędzonej piersi kurczaka
3 łyżki oliwy
1 łyżka soku z cytryny
sól, pieprz
Cebulę drobno posiekaj, przełóż do miseczki, zalej sokiem z cytryny i odstaw. Do dużej miski wsyp ryż, dodaj odsączoną z zalewy kukurydzę, pokrojonego w kostkę ananasa i pokrojoną w kostkę pierś kurczaka. Dodaj cebulę razem z sokiem, oliwę, sól, pieprz i delikatnie wymieszaj.
500 g mielonej wieprzowiny z szynki
1 mała czerwona cebula
1 cytryna
1 ząbek czosnku
pęczek pietruszki lub kolendry
200 g makaronu orzo
2 gałązki mięty
1 łyżka oliwy
skórka otarta z 1/2 cytryny
olej do smażenia
sól
pieprz
Cebulę drobno pokrój, dodaj mięso, skórkę z cytryny, posiekaną kolendrę i sól. Całość wyrób na jednolitą masę. Z masy uformuj kotleciki, spłaszcz je trochę i smaż na rozgrzanym oleju z obu stron, aż nabiorą złocistego koloru.
Makaron ugotuj wg instrukcji na opakowaniu, odsącz i przełóż do miski. Do makaronu dodaj oliwę, posiekane listki mięty i sok z cytryny do smaku. Całość wymieszaj i podawaj z klopsikami.
1 szklanka kuskusu
1 i 1/4 szklanki bulionu drobiowego
350 g dyni
100 g groszku cukrowego
3 łyżki oliwy + oliwa do skropienia dyni
1 łyżka posiekanej mięty
1/4 szklanki soku z cytryny
1 łyżka miodu
sól, pieprz
Dynię pokrój w grubą kostkę, rozłóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, skrop oliwą, oprósz solą i pieprzem, wstaw do piekarnika rozgrzanego do 170 st. C i piecz około 20 -30 minut, aż będzie miękka. W połowie czasu pieczenia możesz delikatnie poobracać kostki. Upieczoną dynię wystudź.
Groszek cukrowy zanurz w osolonym wrzątku.
Kuskus wsyp do dużej miski, zalej wrzącym bulionem, przykryj i odczekaj 5 minut. Po tym czasie zamieszaj widelcem i ewentualnie dopraw solą, a następnie dodaj przestudzoną dynię, groszek cukrowy i miętę.
Oliwę wymieszaj z sokiem z cytryny i miodem, następnie zalej sałatkę i delikatnie wymieszaj.
300 g mąki
2 łyżeczki cynamonu
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
200 g brązowego cukru
4 jajka
250 ml oleju
skórka otarta z 1 pomarańczy
skórka otarta z 1 cytryny
200 g tartej marchewki
150 g orzechów włoskich
200 g ananasa z puszki
krem:
125 g miękkiego masła
50 g cukru pudru
250 g serka kremowego
Do dużej miski przesiej mąkę, cynamon, proszek do pieczenia i sodę oczyszczoną, następnie dodaj cukier. Jajka ubij z olejem i skórką otartą z pomarańczy i cytryny. Do jajek dodaj startą marchewkę, a następnie całość połącz z mąką i dokładnie wymieszaj. Dodaj posiekane orzechy i pokrojonego w drobną kostkę ananasa. Masę przełóż do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 150 st. C (130 st. C z termoobiegiem). Piecz 1 godzinę 20 minut i wystudź.
Przygotuj krem: ubij miękkie masło z cukrem pudrem na puszystą masę, następnie dodaj serek kremowy i ponownie ubij. Krem wstaw do lodówki, aby trochę stężał, a następnie posmaruj nim wierzch przestudzonego ciasta.
375 g mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
2 łyżeczki mielonego cynamonu
szczypta gałki muszkatołowej
3 łyżki cukru pudru
160 g masła
3 łyżki miodu
2 jaka
170 ml mleka
3 jabłka (kwaskowe i twarde)
Formę do muffinek posmaruj masłem albo wyłóż papierowymi papilotkami.
Jabłka obierz i pokrój w kostkę.
W rondelku rozpuść masło, dodaj miód i wymieszaj tak, aby masa była jednolita i gładka.
W szerokim dzbanku roztrzep jajka z mlekiem.
Do dużej miski przesiej mąkę, proszek do pieczenia, sól, cynamon, gałkę muszkatołową, cukier puder, a na końcu zrób w środku dołek, do którego wlej jednocześnie masy maślaną i jajeczną. Następnie dodaj kawałki jabłek i szybko wymieszaj drewnianą łyżką, aby składniki się połączyły. Nie mieszaj zbyt długo, ciasto powinno być grudkowate.
Ciastem napełniaj foremki muffinkowe do 3/4 objętości, wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C i piecz 20-25 minut lub do chwili, kiedy patyczek wbity w muffinkę będzie suchy.
Po wyjęciu z piekarnika zostaw muffinki w foremce jeszcze na 10 minut, po czym delikatnie wyjmij i wystudź.
60 g masła
70 ml płynnego miodu
1/2 laski wanilii
100 g płatków migdałowych
100 g pestek dyni
250 g płatków owsianych
150 g suszonych moreli
Rozpuszczone masło połącz z miodem i ziarenkami wyskrobanymi z laski wanilii. Do dużej miski wsyp płatki owsiane, płatki migdałowe i pestki dyni, zalej masłem z miodem i wymieszaj. Masę przełóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, wstaw do piekarnika rozgrzanego do 160 st. C (140 st. C z termoobiegiem) i piecz około 20 minut na złocisty kolor. Przestudzoną granolę pokrusz, jeśli zbiła się w większe kawałki i wymieszaj z pokrojonymi na małe kawałeczki morelami. Przechowuj w szczelnie zamkniętym słoiku.
Granola jest doskonała na błyskawiczne śniadanie z mlekiem i bananem albo zabrana do szkoły razem z kubeczkiem jogurtu naturalnego.