przepis dla 4 osób
340 g pieczonej dyni (około 300 g surowej dyni ze skórką)
1 litr wywaru warzywnego
2 ziemniaki
1 cebula
skórka otarta z 1 cytryny
100 g konfitury żurawinowej
150 ml śmietany 36 proc.
50 g miodu
50 ml oleju
sól
pieprz
Umytą dynię pokrój na cząstki o wielkości około 10 cm, wydrąż pestki, ponacinaj miąższ, przełóż na blachę do pieczenia i skrop olejem. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 160 st. C i piecz 35 minut. Następnie wystudź i wydrąż miąższ.
Ziemniaki i cebulę obierz i pokrój w kostkę.
Skarmelizuj miód: wlej go do naczynia i zagotuj. Kontroluj, żeby się nie przypalił, ma tylko lekko zbrązowieć. Na karmel ostrożnie wrzuć pokrojone warzywa i chwilę podsmażaj. Następnie zalej wywarem i zagotuj. Kiedy ziemniaki będą miękkie, dodaj miąższ z dyni. Całość ponownie zagotuj, potem ostrożnie zmiksuj i dopraw śmietanką, skórką i sokiem z cytryny. Podawaj z konfiturą żurawinową.
przepis dla 4 osób
Ciasto (proporcje na prawie 1,5 kg):
1 kg mąki pszennej
1/2 kg semoliny
4 jaja
10 żółtek
50 ml oliwy z oliwek
20 g słodkiego groszku
sól
sos:
200 g upieczonej dyni (około 250 g surowej dyni ze skórką)
100 ml śmietany 36 proc.
50 g orzeszków pinii (sosnowych)
1 ząbek czosnku
sól
pieprz
kolendra do posypania
50 g mleka kokosowego
Przygotuj ciasto: wszystkie składniki wymieszaj i wyrabiaj, aż powstanie jednolite ciasto. Jeśli jest za twarde, dodaj około 50 ml ciepłej wody. Rozwałkuj ciasto na cienkie placki i odstaw chwilę, aby przeschły. Następnie zwiń je w rulony i pokrój w cienkie paski, aby powstało spaghetti.
Przygotuj sos: umytą dynię pokrój na cząstki o wielkości około 10 cm, wydrąż pestki, ponacinaj miąższ, przełóż na blachę do pieczenia i skrop olejem. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 160 st. C i piecz 35 minut. Następnie wystudź i pokrój ją w drobną kostkę. Na patelnię wlej śmietankę, zagotuj i zredukuj ją do 1/2 objętości. Dodaj pokrojoną dynię, pokrojony w cienkie plasterki czosnek i uprażone orzeszki. Dopraw solą, pieprzem i wymieszaj.
Makaron ugotuj w dużej ilości wrzącej wody przez mniej więcej 1-2 minuty. Następnie odcedź, dodaj do sosu i wymieszaj. Na wierzch posyp zielony groszek, posiekane listki kolendry, a mleczko kokosowe dodaj do smaku.
przepis dla 4 osób
purée:
300 g upieczonej dyni (około 360 g surowej dyni ze skórką)
około 180 g masła
cukier do smaku
sos:
200 ml bulionu rybnego
50 ml wytrawnego białego wina
200 g śmietany 36 proc.
20 g masła
skórka z limonki
20 g kaparów
600 g filetu z dorsza ze skórą
olej do smażenia
150 g liści musztardowca (możesz zastąpić je liśćmi rukoli)
3 cytryny
sól
pieprz
Przygotuj purée: umytą dynię pokrój na cząstki o wielkości ok. 10 cm, wydrąż pestki, ponacinaj miąższ, przełóż na blachę do pieczenia i skrop olejem. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 160 st. C i piecz ok. 35 minut. Następnie wystudź i zmiksuj z masłem i z odrobiną cukru.
Przygotuj sos: w rondlu zagotuj bulion rybny z winem i zredukuj objętość o połowę. Następnie dodaj schłodzoną śmietanę, ponownie zredukuj o połowę, dodaj schłodzone masło i mieszaj, aż powstanie jedwabisty sos. Na koniec dopraw kaparami, skórką limonki, sokiem z cytryn, solą i pieprzem.
Na rozgrzanym oleju usmaż dorsza z dwóch stron, zaczynając smażenie od strony ze skórą.
Rybę podawaj na purée z dyni z listkami musztardowca i sosem.
Rada: jeśli chcesz, aby purée było gęstsze, dodaj mniej masła.
przepis dla 4 osób
200 g marynowanej dyni
100 g świeżych, twardych jabłek
150 g wędzonego łososia
100 g rukoli
150 ml oliwy
40 g musztardy Dijon
40 g soku z cytryny
40 g miodu
50 g pestek dyni
20 g musztardy ziarnistej
Przygotuj sałatkę: dynię pokrój w kostkę. Jabłko obierz, także pokrój w kostkę, wymieszaj z dynią, dopraw odrobiną miodu i musztardą ziarnistą.
Przygotuj sos: resztę miodu wymieszaj z sokiem z cytryny, z musztardą Dijon i połową rukoli. Całość miksuj, dodając powoli oliwę.
Pestki dyni upraż: wysyp je na blachę i wstaw na 3 minuty do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C. Pozostałą rukolę zawiń w plastry wędzonego łososia.
Ruloniki z ryby podawaj na sałatce z dyni i jabłka, polane sosem i posypane uprażonymi pestkami dyni.
przepis dla 4 osób
2 piersi kaczki
50 ml miodu
150 g dyni
sok i skórka otarta z 1 cytryny
1 laska wanilii
50 g masła
50 ml białego wina
50 g orzechów laskowych
sól
pieprz
sos:
50 g masła
sól morska
100 g świeżych malin
Piersi oczyść, skórkę natnij w kratkę. Ułóż je na zimnej patelni skórą do dołu i powoli obsmażaj, aż skórka będzie złocista. Potem obsmaż z drugiej strony. Następnie ułóż je skórą do góry, wstaw do piekarnika rozgrzanego do 170 st. C i piecz 5 minut.
Dynię pokrój w dużą kostkę, wrzuć do wrzącej wody i gotuj do miękkości.
Połowę miodu skarmelizuj: wlej go do naczynia i zagotuj. Kontroluj, żeby się nie przypalił, ma tylko lekko zbrązowieć. Następnie dodaj do niego ziarenka wyskrobane z laski wanilii, skórkę otartą z cytryny, sok z cytryny i obsmaż na nim dynię. Pod koniec dodaj odrobinę łyżeczkę masła i białe wino. Zamieszaj i zdejmij z ognia.
Orzechy wysyp na blachę i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C na 4 minuty. Obierz je ze skórki, pokrusz i dodaj do dyni.
Przygotuj sos: na patelni rozgrzej pozostałe masło, dodaj maliny, sól morską i smaż około 1,5 minuty.
Kaczkę pokrój w plastry, ułóż na dyni i polej sosem z malin.
przepis dla 4 osób
4 piersi perliczki
50 g koziego sera twarogowego
powidła:
200 g dyni
100 g śliwek
50 g cukru
100 ml soku śliwkowego
20 ml octu balsamicznego
racuszki:
3 ziemniaki
2 jaja
20 g mąki
olej do smażenia
sól
pieprz
do dekoracji:
ogórecznik
jarzębina
Perliczki oczyść, posól i gotuj na parze przez ok. 12-15 minut.
Przygotuj powidła: na patelni skarmelizuj cukier, dodaj pokrojoną w kostkę dynię, wydrylowane śliwki i smaż, podlewając sokiem śliwkowym, aż się rozgotują. Następnie dopraw octem balsamicznym.
Przygotuj racuszki: ziemniaki obierz i pokrój w bardzo cienkie plastry, a następnie w słupki. Słupki odciśnij ze skrobi, następnie zanurz w żółtkach, oprósz mąką i ponownie odciśnij. Na rozgrzanym oleju układaj słupki ziemniaczane w taki sposób, aby powstała kratka i smaż z obu stron na wolnym ogniu na złocisty kolor. Następnie odsącz na papierowych ręcznikach.
Perliczkę podawaj na powidłach, a racuszki ziemniaczane przełóż rukolą i obsyp kozim serem twarogowym.
Rada: aby jarzębina nie była cierpka, musisz najpierw ją zamrozić, a przed użyciem rozmrozić
200 g upieczonej dyni (około 250 g surowej dyni ze skórką)
100 g sparzonych pomidorów malinowych
50 g sera feta
oregano
sól
pieprz
250 g ciasta francuskiego - 1 opakowanie
2 jaja
50 ml mleka
1 ząbek czosnku
Umytą dynię pokrój na cząstki o wielkości około 10 cm, wydrąż pestki, ponacinaj miąższ, przełóż na blachę do pieczenia i skrop olejem. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 160 st. C i piecz 35 minut.
Przygotuj farsz: Pomidory sparz, obierz ze skórki, przekrój na pół, usuń pestki, a miąższ pokrój w kostkę. Ostudzoną dynię pokrój w kostkę. W misce wymieszaj pokruszony ser, dynię i pomidory. Dopraw oregano, solą i pieprzem oraz pokrojonym w cienkie plasterki czosnkiem.
Jeżeli używasz mrożonego ciasta, przełóż je zamrożone do lodówki na prawie dobę przed użyciem. Ciasto francuskie pokrój w paski o rozmiarach 6x10 cm i posmaruj rozmąconymi jajkami z mlekiem. Na każdym pasku rozłóż farsz tak, aby z każdej strony zostawić ok. 1,5 cm wolnego miejsca. Tak przygotowane tarty wstaw do lodówki na prawie godzinę, aby schłodzić ciasto. Po tym czasie wstaw do piekarnika rozgrzanego do 200 st. C i piecz 10-12 minut.
Przed podaniem posyp solą morską.
przepis dla 4 osób
racuszki:
200 g upieczonej dyni (około 250 g surowej dyni ze skórką)
50 g mąki pszennej
3 żółtka
25 ml kwaśnej śmietany
olej do smażenia
50 g cukru
50 g śliwek
50 ml żubrówki
3 trawy żubrowe
20 g masła
100 g sera twarogowego
25 ml kwaśnej śmietany
50 g miodu
Umytą dynię pokrój na cząstki o wielkości około 10 cm, wydrąż pestki, ponacinaj miąższ, przełóż na blachę do pieczenia i skrop olejem. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 160 st. C i piecz 35 minut.
Przygotuj racuchy: w misce zmiksuj upieczoną dynię, mąkę, żółtka i połowę kwaśnej śmietany. Na patelni rozgrzej olej i smaż placki z obu stron na złoty kolor.
Przygotuj śliwki: na drugiej patelni skarmelizuj cukier, dodaj wydrążone i pokrojone w ćwiartki śliwki, trawę żubrową i podlej żubrówką (uwaga! żubrówka się zapali). Gdy ogień zgaśnie, dodaj masło i gotuj przez mniej więcej minutę, aż powstanie sos.
Do serka dodaj miód, resztę kwaśnej śmietany i wymieszaj. Na racuszkach ułóż twarożek, na nim śliwki, sosem polej wokoło racuchów.
Rada: do śliwek możesz dodać odrobinę octu balsamicznego.
przepis dla 4 osób
1 kg dyni
1/2 kg pomarańczy
marynowany zielony pieprz
200 g miodu
2 limonki
sok pomarańczowy
100 ml likieru pomarańczowego
10 g żelatyny
cząstki pomarańczy do dekoracji
Dynię obierz, wydrąż i pokrój w drobną kostkę. Z pomarańczy otrzyj skórkę, obierz je i wyfiletuj (oczyść z białej błonki).
Następnie w rondlu lub garnku o grubym dnie skarmelizuj miód: wlej go do naczynia i zagotuj (kontroluj, żeby się nie przypalił, ma tylko lekko zbrązowieć), dodaj pokrojoną dynię i przesmaż. Kolejno dodaj pomarańcze i, podlewając po trochu sokiem pomarańczowym, duś na wolnym ogniu tak długo, aż pomarańcze i dynia się rozgotują. Konfitura powinna być gęsta.
Na koniec dopraw otartą skórką z pomarańczy, sokiem z limonek, zielonym pieprzem i likierem pomarańczowym. Następnie dodaj rozpuszczoną żelatynę, ostudź i wstaw do lodówki do stężenia.
Powidła możesz przechowywać w lodówce 7 dni.
przepis dla 4 osób
200 ml ciasta naleśnikowego
20 g świeżej bazylii
200 g serka mascarpone
100 g musu z pieczonej dyni (około 130 g surowej dyni ze skórką)
brązowy cukier
świeża bazylia lub świeżo zmielona kawa do przybrania
50 ml likieru pomarańczowego
100 ml soku ze świeżej pomarańczy
kilka ziaren kawy
20 g masła
Przygotuj mus: umytą dynię pokrój na cząstki o wielkości około 10 cm, wydrąż pestki, ponacinaj miąższ, przełóż na blachę do pieczenia i skrop olejem. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 160 st. C i piecz 35 minut. Następnie przestudź i zmiksuj.
Ciasto naleśnikowe zmiksuj ze świeżą bazylią i usmaż naleśniki.
Ser wymieszaj z musem z dyni i dopraw cukrem pudrem. Naleśniki posmaruj farszem i zawiń w rulony.
Przygotuj likier: na patelni rozpuść cukier, dolej sok z pomarańczy oraz likier pomarańczowy oraz dodaj ziarna kawy, a na koniec świeże masło. Całość wymieszaj i smaż ok. 2 min. Sos powinien być gęsty.
Naleśniki ułóż na pergaminie, posyp brązowym cukrem, wstaw do piekarnika rozgrzanego do 160. st. C i zapiekaj około 2 minuty, aż cukier zacznie się karmelizować.
Na talerz wylej likier i układaj na nim zapieczone naleśniki. Możesz posypać świeżą bazylią lub świeżo zmieloną kawą.