Piknik (część 2.)

Koncerty, spektakle, pokazy filmów, atrakcje dla dzieci i dorosłych to atrakcje, których można spodziewać się na Pikniku kulturalnym "Gazety Co Jest Grane". W piknikowych knajpkach dania przygotują warszawskie restauracje: Beirut - Hummus & Music Bar, Café Kulturalna przy Teatrze Dramatycznym, Delikatesy Esencja, Dziki Ryż Restauracje & Catering oraz Restauracja i Cukiernia "Smaki Warszawy" - ich przepisy znajdziecie na kolejnych slajdach. Wiemy też, co na piknik polecają artyści - m.in. Dagadana, Trés.B i Mademoiselle Karen - którzy zagrają podczas wydarzenia.  Wypróbujcie te i inne nasze przekąski. I do zobaczenia w sobotę na pikniku! Więcej informacji: cjg.gazeta.pl/warszawa
Sałatka na piknik Sałatka na piknik Fot. TATA STUDIO / TEL 050125506

Sałatka na piknik

2 pomidory malinowe
1 opakowanie (ok. 200 g) sera typu feta
1 mała czerwona cebula
1 garść czarnych oliwek bez pestek
1 czerwona papryka
2 puszki soczewicy, ciecierzycy lub czerwonej fasoli
1-2 ząbki czosnku (opcjonalnie)
kilka gałązek świeżych ziół (bazylii, tymianku, oregano etc.)
oliwa extra vergine (z pierwszego tłoczenia)
sól
pieprz

Soczewicę odcedź, opłucz i przełóż do miski. Pomidory i paprykę oczyść i umyj, pokrój w kostkę. Cebulę pokrój w piórka, zioła posiekaj z czosnkiem. Ser pokrusz na cząstki. Warzywa, soczewicę i zioła wymieszaj delikatnie w misce, dodaj trochę oliwy, dopraw solą i świeżo mielonym pieprzem. Na koniec dodaj ser i całość delikatnie wymieszaj. Przechowuj w lodówce.

 

Przepis poleca zespół Tres.B. Działalność rozpoczęli coverem PJ Harvey, teraz występują ze znakomitymi zespołami, m.in. Jamie Lidell, TV on the Radio, Hey, Myslovitz, Spiritualized, Asteroids Galaxy Tourr

 

Piknik kulturalny Gazety Co Jest Grane

Rożki z rabarbarem Rożki z rabarbarem Fot. TATA STUDIO / TEL 050125506

Rożki z rabarbarem

1 opakowanie (275 g) ciasta francuskiego
kilka łodyg rabarbaru
1 żółtko
cukier puder do dekoracji (opcjonalnie)

Rabarbar umyj i pokrój w małe kawałki. Rozłóż ciasto na desce, pokrój w kwadraty. Na każdym ułóż kawałki rabarbaru, ostrożnie złóż ciasto jak pieroga i uformuj rożek. Przełóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia (pamiętaj, żeby zachować między nimi odległość ? będą rosły podczas pieczenia). Wierzch posmaruj żółtkiem rozmąconym z łyżką wody. Wstaw do piekarnika z włączonym termoobiegiem rozgrzanego do 190 st. C (ok. 210 st. C zwykły piec). Piecz 10-15 minut, aż ładnie wyrosną i się zrumienią. Upieczone rożki wyjmij z pieca, ostudź i przed podaniem oprósz cukrem pudrem.

 

Przepis poleca zespół Dagadana. Polsko-ukraińskie trio łączące folk, muzykę świata, jazz, poezję śpiewaną i klasykę. Po pikniku ruszają na koncerty do Chin.

Minikanapki Minikanapki Fot. TATA STUDIO / TEL 050125506

Minikanapki

1 opakowanie pumpernikla
1 opakowanie kremowego białego serka
1 małe opakowanie wędzonego łososia
1 słoiczek bazyliowego pesto
1-2 kolorowe papryki
oliwki

Minikanapki przygotuj na pikniku. Pumpernikiel pokrój na mniejsze kromki. Z wybranych składników przygotuj kanapki, np. z pesto i paprykami lub serkiem, łososiem i oliwkami.

 

Przepis poleca zespół Dagadana. Polsko-ukraińskie trio łączące folk, muzykę świata, jazz, poezję śpiewaną i klasykę. Po pikniku ruszają na koncerty do Chin.

Megaczekoladowe brownie z malinami Megaczekoladowe brownie z malinami Fot. TATA STUDIO / TEL 050125506

Megaczekoladowe brownie z malinami

100 g masła
250 g gorzkiej czekolady (warto spróbować specjalnej czekolady do pieczenia!)
300 g brązowego cukru
4 jajka
225 g mąki
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
esencja waniliowa
40 g kakao
500 g malin

Mąkę wymieszaj z proszkiem do pieczenia i kakao. Czekoladę i masło roztop w kąpieli wodnej. Zdejmij z ognia, dodaj cukier, jaja, kilka kropel esencji waniliowej i wymieszaj. Następnie dodaj kakaową mąkę i mieszaj, aż ciasto będzie jednolite. Przelej masę do natłuszczonej masłem prostokątnej formy 21x30 cm, poutykaj w cieście maliny i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C. Piecz ok. 20 minut ? brownie jest najsmaczniejsze, gdy na wierzchu powstanie już chrupiąca skórka, a wewnątrz ciasto jest lekko wilgotne. Brownie pokrój na niewielkie kawałki i zawinięte w pergamin zabierz na piknik.

 

Przepis poleca Joanna Pawełczak, Delikatesy Esencja, Marszałkowska 8, Warszawa

Klopsiki na patyczkach lub burger w bułce Klopsiki na patyczkach lub burger w bułce Fot. TATA STUDIO / TEL 050125506

Klopsiki na patyczkach lub burger w bułce

Klopsiki (18 sztuk):
800 g wołowiny zmielonej przez sitko o grubych oczkach albo przesiekanej
1 garść świeżej mięty
1 łyżka sosu worcester
2 łyżeczki pieprzu młotkowanego do obtoczenia burgerów
sól
pieprz
olej do smażenia

sos jogurtowy do klopsików:
1 opakowanie (ok. 400 g) jogurtu naturalnego
1/2 łyżeczki soku z limonki
1 marchewka starta na tarce o drobnych oczkach
2 łyżki posiekanego szczypiorku
sól
pieprz

lub Burgery (4 sztuki):
4 okrągłe bułki
1/2 dojrzałego awokado
1/4 limonki
4 liście sałaty
1/3 czerwonej cebuli
1 łyżeczka oliwy
sól gruba morska
4 łyżki gęstego jogurtu greckiego
1 pomidor (najlepiej malinowy)

Wołowinę dokładnie wyrób z miętą, sosem worcester i przyprawami. Jeśli wolisz burgery, z mięsa uformuj płaskie kotlety o średnicy pasującej do bułek, obtocz je w młotkowanym pieprzu i usmaż na oleju (możesz je też opiec na patelni grillowej lub przygotować na grillu na pikniku). Osącz z tłuszczu na papierze kuchennym. Cebulę bardzo drobno posiekaj, awokado rozgnieć widelcem i wymieszaj wszystko z kilkoma kroplami soku z limonki i oliwą. Dopraw solą. Na połówkach bułek (możesz je też opiec na grillu) rozsmaruj pastę, ułóż listki sałaty, burgery, na nich po plastrze pomidora, łyżce gęstego jogurtu i zamknij drugą połową bułki. Jeśli wolisz klopsiki, uformuj z mięsa niewielkie kulki, usmaż je na oleju, osącz z tłuszczu i nabij na patyczki do szaszłyków. Klopsiki podawaj z jogurtem greckim wymieszanym z limonką, szczypiorkiem i marchewką, doprawionym solą i pieprzem.

 

Przepis poleca Joanna Pawełczak, Delikatesy Esencja, Marszałkowska 8, Warszawa

Moutabbal i Falafel Moutabbal i Falafel Fot. TATA STUDIO / TEL 050125506

Moutabbal i Falafel

Moutabbal

2 bakłażany
150 g pasty tahini
2 ząbki czosnku sok z 1 cytryny
sól
pieprz
1 pęczek natki pietruszki3 łyżki oliwy (pierwsze tłoczenie)
oliwa
chlebki pita
zaatar

Bakłażany opiecz ze wszystkich stron nad płomieniem palnika kuchenki, aż skórka sczernieje ? 20-30 minut (lub zawiń bakłażany każdy osobno w folię aluminiową, wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C i piecz ok. 45 minut). Następnie obierz bakłażany ze skórki i rozdrobnij je w misce widelcem. Do masy dodaj tahini, roztarte ząbki czosnku, sok z cytryny, dopraw solą i pieprzem i dokładnie wymieszaj, na koniec dodając posiekaną natkę i oliwę. Chlebki pita pokrój w trójkąty, natrzyj oliwą i posyp zaatarem. Tak przygotowane włóż do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C i zapiekaj, aż się zrumienią. Podawaj z pastą z bakłażanów.

Zaatar ? arabska mieszanka przypraw (np. tymianku, oregano, majeranku, choć są też dostępne wersje z dodatkiem kuminu, anyżu, nasion kopru włoskiego etc.) z sezamem i solą. Można ją kupić w sklepach z orientalną żywnością, również przez internet.


Falafel
ok. 500 g ciecierzycy, namoczonej przez minimum 12 godz.
3 duże pęczki natki pietruszki
1 duży pęczek świeżej kolendry
1 duża cebula
2-3 ząbki czosnku
sok z 1 cytryny
1 łyżka kuminu w ziarnach
1 łyżka kolendry w ziarnach
1 łyżka chili lub pieprzu cayenne
sól
pieprz
olej ryżowy lub olej kokosowy (jest najlepszy) do głębokiego smażenia

sos:
150 g pasty tahini
sok z 2 cytryn
2 ząbki czosnku
woda
sól
pieprz

Przygotuj sos: do miski z pastą tahini dolej sok z cytryny i dodaj roztarty czosnek. Ciągle ucierając, stopniowo dolewaj tyle wody, aż sos będzie miał konsystencję jogurtu, następnie dopraw solą i pieprzem.
Przygotuj falafele: namoczoną ciecierzycę odsącz i zmiksuj w blenderze, aż otrzymasz niezbyt drobno zmieloną masę, i przełóż ją do miski. W tym samym blenderze zmiksuj razem pozostałe składniki: natkę pietruszki, świeżą kolendrę, obraną cebulę, czosnek, sok z cytryny oraz dodaj uprzednio roztarte w moździerzu: kumin, kolendrę i chili. Dodaj do ciecierzycy i dokładnie wymieszaj, aby z masy można było formować kulki. Dopraw solą i pieprzem. Z masy uformuj kulki i smaż je w rozgrzanym głębokim tłuszczu, aż będą brązowe. Wyjmij i osącz z nadmiaru tłuszczu na papierze kuchennym. Podawaj od razu z sosem. Najlepiej smakują zaraz po usmażeniu.

 

Przepisy poleca Krzysztof Gałkowski z Beirut Hummus&Music Bar, ul. Poznańska 12, Warszawa

Marynowana mozzarella i oliwki Marynowana mozzarella i oliwki Fot. TATA STUDIO / TEL 050125506

Marynowana mozzarella i oliwki

Marynowana mozzarella

500 g małych kulek mozzarelli (bocconcini)
1 czerwona lub biała cebula
6 ząbków czosnku w łupinkach
6 suszonych pomidorów z zalewą
kilka papryczek chili
4 gałązki świeżego rozmarynu
4 gałązki świeżego tymianku
4 gałązki świeżego oregano
garść świeżej bazylii
500 ml dobrej oliwy extra virgin (z pierwszego tłoczenia)
sól morska
świeżo zmielony czarny pieprz

Cebulę obierz i pokrój w ósemki. Czosnek podpraż w łupinkach na patelni. Suszone pomidory pokrój w paseczki. Usuń nasiona z większych papryczek i pokrój je w paseczki, mniejsze możesz zostawić w całości. W dużym słoju ułóż warstwami mozzarellę przesypując każdą warstwę pomidorkami, papryczkami, ziołami, solą i pieprzem. Zalej oliwą, tak aby wszystko przykryła. Słój szczelnie zamknij i wstaw na noc do lodówki, by wszystkie smaki się "przegryzły". Mozzarellę zabierz na piknik i podawaj z pajdami świeżego chleba.
Rada: marynowaną mozzarellę (i marynowane oliwki z przepisu obok) podawaj z pajdami świeżego chleba. Najlepsza będzie ciabatta lub focaccia, ale chleb razowy też będzie pyszny.


Marynowane oliwki
500 g oliwek drylowanych zielonych i czarnych (najlepiej greckie lub hiszpańskie)
1/2 pęczka kolendry
1/2 pęczka bazylii
200 ml oliwy z pomidorów suszonych
2 papryczki chili
1 ząbek czosnku
sok z 1/2 cytryny

Posiekaj drobniutko papryczki, czosnek i zioła. Do dużego pojemnika lub słoja wsyp oliwki, dodaj zioła, czosnek i papryczki. Wlej oliwę i sok z cytryny. Delikatnie, by nie rozgnieść oliwek, wymieszaj. Zamknij szczelnie pojemnik (lub słój) i wstaw na kilka godzin ? a najlepiej na noc ? do lodówki. Oliwki zabierz na piknik i podawaj z pajdami świeżego chleba.

 

Przepisy polecają Agnieszka Łabuszewska i Maciej Kwiatkowski z Cafe Kulturalna przy Teatrze Dramatycznym, PKiN, Plac Defilad 1, Warszawa

Kurczak z orzechami nerkowca i zielone curry Kurczak z orzechami nerkowca i zielone curry Fot. TATA STUDIO / TEL 050125506

Kurczak z orzechami nerkowca i zielone curry

Kurczak z orzechami nerkowca

350 g piersi kurczaka
1 ząbek czosnku
2 łyżeczki startego siekanego korzenia imbiru
1 mała słodka czerwona papryka
1 mała papryka zielona
2 cebulki szalotki
1 garść orzechów nerkowca
gruby szczypior
1 łyżeczka jasnego sosu sojowego
1 łyżeczka sosu rybnego
1 łyżeczka cukru palmowego lub brązowego
sok z 1/2 limonki
1 łyżeczka sezamu
mąka ziemniaczana
olej słonecznikowy do smażenia
2 porcje ugotowanego ryżu jaśminowego

Oczyszczone, umyte i osuszone filety z kurczaka pokrój w kostkę o boku 2 cm, oprósz mąką ziemniaczaną i odstaw. Szalotki obierz i pokrój w cienkie piórka, czosnek drobno posiekaj. Papryki umyj, osusz, usuń gniazda nasienne i pokrój w kwadraty o boku 2 cm. Szczypior umyj i pokrój w 4-cm odcinki. W miseczce wymieszaj sos sojowy, rybny, cukier i sok z limonki. W woku lub w teflonowej patelni rozgrzej olej i praż na nim orzechy przez minutę. Wyjmij orzechy i osącz na ręczniku papierowym. Zwiększ ogień i na tym samym oleju, mieszając, przez 2 minuty smaż kurczaka. Dodaj czosnek, imbir, szalotkę i smaż dalej, aż się zrumienią. Na patelnię dodaj orzechy i paprykę, po 2 minutach sos z miseczki i szczypior (ewentualnie dopraw danie do smaku sosem rybnym, cukrem lub limonką). Zmniejsz ogień i po 3 minutach przełóż potrawę na talerz i oprósz sezamem. Podawaj z ryżem jaśminowym.


Zielone curry

2 porcje
350 g piersi kurczaka
1 łyżeczka pasty green curry
2 łyżki oleju słonecznikowego
1 cebulka szalotka drobno posiekana
1 łyżeczka siekanego korzenia imbiru
1 ząbek czosnku
1 puszka (400 ml) mleka kokosowego
100 g bambusa z puszki w paseczkach
4 liście bazylii tajskiej
szczypta świeżej kolendry
2 łyżeczki sosu rybnego
1 łyżeczka cukru palmowego lub brązowego
sok z 1/2 limonki
2 pomidory koktajlowe do dekoracji
2 porcje ugotowanego ryżu jaśminowego

Oczyszczone, umyte i osuszone filety z kurczaka pokrój w paski 3x1 cm. W woku lub w teflonowej patelni rozgrzej olej, dodaj posiekany czosnek, imbir, szalotkę, pastę curry i smaż na dużym ogniu przez minutę. Następnie dodaj kurczaka i, mieszając, smaż dalej. Po 2 minutach, gdy mięso nie jest już surowe, dolej mleko kokosowe, dodaj bambus i całość zagotuj. Zmniejsz ogień i dodaj sos rybny, cukier, sok z limonki, bazylię i kolendrę. Całość wymieszaj, podawaj z ryżem, udekorowane pomidorkami i świeżymi ziołami ? bazylią i kolendrą.

 

Przepisy poleca Sebastian Perchel z restauracji Dziki Ryż, ul. Puławska 24b, Warszawa

Pstrąg w sosie prowansalskim z warzywami Pstrąg w sosie prowansalskim z warzywami Fot. TATA STUDIO / TEL 050125506

Pstrąg w sosie prowansalskim z warzywami

dla 4 osób

4 pstrągi patroszone
4 łyżki masła
2 pęczki natki pietruszki (po 1 łyżeczce posiekanej natki na rybę, część gałązek do owinięcia ryby, reszta do sosu)
1/2 główki czosnku
5 cytryn
4 średnie pomidory
1/2 łyżeczki ziół prowansalskich
5-6 łyżek oliwy
sól
pieprz czarny
oliwa
dowolne warzywa do grillowania (np. cukinia, cebula, pieczarki, papryka itp.)

W domu przygotuj rybę: masło utrzyj z solą i 4 łyżeczkami posiekanej natki (nie wyrzucaj gałązek ? użyjesz ich za chwilę), pieprzem, roztartym ząbkiem czosnku i skórką otartą z 1 cytryny. Każdą rybę nafaszeruj aromatycznym masłem, przełóż na kawałek folii aluminiowej, oprósz z obu stron pieprzem i solą. Następnie obłóż gałązkami natki (również tymi bez listków) i plastrami cytryny (powinny otulać całą rybę). Folię szczelnie zawiń, całość przechowuj w lodówce.
Przygotuj sos: pomidory sparz, obierz ze skórki i pokrój w drobną kostkę, dodaj czosnek utarty z pozostałą natką pietruszki. Dopraw solą i pieprzem, dodaj kilka łyżek oliwy, wymieszaj. Przed wyjściem przygotuj warzywa do grillowania: umyj, obierz, pokrój w plastry. Podczas pikniku: pstrągi w folii ułóż na średnio rozgrzanym grillu i opiekaj 15 minut z każdej strony. W tym czasie opiecz na grillu skropione oliwą oraz doprawione solą i pieprzem warzywa. Upieczoną rybę podawaj z salsą pomidorową i grillowanymi warzywami.

 

Przepis poleca Bogusław Buczek z restauracji i cukierni Smaki Warszawy, ul. Żurawia 47/49, Warszawa

Karkówka w pikantnej marynacie z pieczonymi ziemniaczkami Karkówka w pikantnej marynacie z pieczonymi ziemniaczkami Fot. TATA STUDIO / TEL 050125506

Karkówka w pikantnej marynacie z pieczonymi ziemniaczkami

dla 4 osób

1 kg schabu karkowego
2 łyżki masła
4 ziemniaki średniej wielkości (powinny być jednakowe)
marynata:
6 łyżek oliwy
1 łyżeczka musztardy
2 łyżeczki miodu
sok z 1 cytryny
sól
2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę
1 ostra papryczka czuszka (lub wg uznania) drobno posiekana

Dzień przed piknikiem zamarynuj mięso: karkówkę umyj, osusz i pokrój na 4 kotlety. Połącz wszystkie składniki marynaty. W każdy plaster mięsa wmasuj marynatę, przełóż do szczelnie zamykanego naczynia, przykryj i wstaw na co najmniej jedną dobę do lodówki. W dniu pikniku lub dzień wcześniej przygotuj ziemniaki: wyszorowane nieobrane ziemniaki w całości przełóż do lekko osolonego wrzątku i gotuj do 3/4 miękkości (możesz też ugotować je na parze). Odcedź i ostudź. Na pikniku: karkówkę ułóż na ruszcie nad średnio rozgrzanym grillem i piecz po około 15 minut z każdej strony (czas pieczenia jest uzależniony od jakości mięsa oraz stopnia rozgrzania grilla). Każdy ziemniak natnij na krzyż, ułóż na wierzchu po łyżeczce masła, zawiń szczelnie w folię aluminiową i połóż na grillu obok karkówki. Ziemniaki będą gotowe razem z karkówką. Mięso dopraw solą i podawaj.

 

Przepis poleca Bogusław Buczek z restauracji i cukierni Smaki Warszawy, ul. Żurawia 47/49, Warszawa

 

Piknik kulturalny Gazety Co Jest Grane

Więcej o: