100 g zielonych oliwek (z pestkami lub bez)
100 g czarnych oliwek (z pestkami lub bez)
2 małe ząbki czosnku
3 gałązki rozmarynu
kilka gałązek tymianku
1/2 ostrej papryczki
kilka pasków skórki cytrynowej (tzw. zestów)
5 łyżek (60 ml) soku z cytryn
1 i 1/4 szklanki (ok. 315 ml) oliwy z pierwszego tłoczenia
Obierz igiełki rozmarynu, listki tymianku posiekaj, a czosnek i papryczkę pokrój w cienkie plasterki.
Do dwóch małych (ok. 250 ml) wysterylizowanych słoików rozłóż warstwy oliwek, czosnku oraz ziół. Do jednego dodaj ostrą papryczkę, do drugiego - skórkę z cytryny.
W rondelku podgrzej oliwę z sokiem z cytryny i ciepłym roztworem zalej oliwki (nie powinny wystawać ponad powierzchnię oliwy). Zakręć słoiki i odstaw. Oliwki smakują najlepiej po 2-3 dniach od przygotowania. Możesz je przechowywać około 3 miesięcy.
Alessi Garnek do gotowania ... | Feel Maestro MR-1679 | Silit - drylownik do oliwek... |
Sprawdź ceny ? | Sprawdź ceny ? | Sprawdź ceny ? |
2 opakowania po 2 sztuki (w sumie ok. 1 i 1/2 kg) goleni wołowej przekrojonej w poprzek, z kością
1 szklanka (250 ml) bulionu wołowego
1 marchewka
1 duża cebula
1 łodyga selera naciowego
2 łyżki masła
1 łyżka oliwy
2 ząbki czosnku
1 puszka (400 g) pomidorów
kilka gałązek bazylii
kilka gałązek tymianku
1 listek laurowy
1/2 łyżeczki skórki otartej z cytryny
1/2 szklanki (125 ml) czerwonego wytrawnego wina
1/2 pęczka pietruszki
sól
mąka pszenna do obtoczenia mięsa
Marchew, cebulę i łodygę selera obierz, umyj i pokrój w niewielką kostkę. Przesmaż je na 1 łyżce masła, a gdy się zrumienią, dodaj jeden posiekany ząbek czosnku i smaż jeszcze pół minuty. Całość równomiernie rozłóż w żaroodpornej brytfance z pokrywką.
Mięso oczyść, umyj, osusz, obtocz w mące i na tej samej patelni na pozostałym maśle z dodatkiem 1 łyżki oliwy zrumień je na dużym ogniu. Następnie przełóż do brytfanki.
Na patelnię, na której smażyło się mięso, włóż pomidory z sokiem, dolej wino i bulion, dodaj liść laurowy oraz posiekane bazylię i tymianek. Całość zagotuj na średnim ogniu, mieszając od czasu do czasu. Gotowy sos wlej do brytfanki (nie mieszaj), przykryj pokrywką i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C. Duś, mieszając od czasu do czasu, przez blisko 1 i 1/2 do dwóch godzin, aż mięso będzie miękkie (czas duszenia zależy od wagi mięsa).
Na koniec ewentualnie dopraw solą.
Natkę pietruszki umyj, osusz i drobno posiekaj. Wymieszaj z posiekanym ząbkiem czosnku i skórką otartą z cytryny. Mięso podawaj z aromatyczną natką.
1 opakowanie (500 g) spaghetti
150 g płatków migdałowych
2-3 ząbki czosnku
1 pęczek bazylii
150 g sera typu parmezan
oliwa
sól
Na suchej patelni upraż płatki migdałowe. Następnie utłucz je w moździerzu (możesz użyć malaksera), przełóż do miseczki. W tym samym moździerzu utrzyj czosnek z solą, potem dodaj listki bazylii i utrzyj na papkę. Następnie dolej trochę oliwy i migdały, utrzyj ponownie. Dodaj ser (odłóż 2-3 łyżki do dekoracji) i ucieraj dalej, w razie potrzeby dolewając więcej oliwy - masa powinna być dosyć gęsta, jak pesto.
Makaron ugotuj al dente w osolonym wrzątku zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Odlej 1/2 szklanki wody z gotowania, makaron odcedź i przełóż do garnka, w którym się gotował.
Do gorącego makaronu dodaj sos, wymieszaj, w razie potrzeby dolej wodę z gotowania makaronu. Podawaj posypany pozostałym serem, udekorowany listkami bazylii.
200 g serka mascarpone
2 jajka
3 łyżki cukru
200 g podłużnych biszkoptów
sok z 4 pomarańczy
300-350 g truskawek
1/2 tabliczki gorzkiej czekolady
Czekoladę wstaw do lodówki, żeby się schłodziła (łatwiej będzie ją zetrzeć na tarce).Truskawki umyj, usuń szypułki, osusz i pokrój w plasterki.
W misce utrzyj żółtka z 2 łyżkami cukru na puszystą masę. Dodaj ser i dokładnie wymieszaj.
Białka ubij na sztywno z pozostałym cukrem, następnie bardzo delikatnie łyżką wmieszaj pianę do masy serowej.
W płaskim naczyniu lub indywidualnych pucharkach układaj warstwy: na dole biszkopty maczane w soku pomarańczowym, następnie masa serowa, pokrojone truskawki, tarta czekolada, ponownie biszkopty itd. Zakończ masą serową. Naczynie wstaw do lodówki na minimum 2 godziny.
Przed podaniem posyp tartą czekoladą, udekoruj truskawkami i listkami mięty.
Rada: jeśli deser przygotujesz w płaskim dużym naczyniu, zużyjesz wszystkie składniki. Jeśli w stożkowych pucharkach - użyj mniej biszkoptów i soku. W wersji dla dorosłych do soku dolej 40 ml likieru pomarańczowego.
Przepisy, wykonanie i stylizacja Zuzanna Wiciejowska, zdjęcia Sławomir Smolarek www.smolarekstudio.pl