Honungsknäckeok
25 sztuk
900 g mąki pszennej
250 g mąki żytniej
100 g zakwasu żytniego (patrz przepis poniżej)
15 g świeżych drożdży
400 ml mleka
200 g miodu
15 g soli
zakwas:
100 ml wody o temp. 35 st. C
50 g mąki żytniej
Cztery dni przed pieczeniem chleba przygotuj zakwas: wymieszaj mąkę i wodę w słoiku i odstaw w temperaturze pokojowej na trzy dni, raz dziennie mieszając zaczyn. Dzień przed pieczeniem przygotuj ciasto: rozpuść pokruszone drożdże w mleku, a następnie zmiksuj z miodem i zakwasem. Masę wstaw na noc do lodówki. Następnego dnia do masy dodaj sól oraz mąkę żytnią i pszenną, wyrób ciasto, aż będzie elastyczne. Przełóż na blat oprószony mąką i rozwałkuj cienko na grubość ok. 2-3 mm. Za pomocą np. szklanki lub filiżanki wytnij okrągłe placki. Ułóż je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, zachowując między nimi odstęp (podczas pieczenia chlebki nieznacznie urosną). Ponakłuwaj ciasto widelcem (jak ciasto kruche) i za pomocą pędzelka posmaruj je wodą. Ewentualnie posyp wybranymi dodatkami (np. kminkiem, solą morską, ziołami). Blachę wstaw do piekarnika rozgrzanego do 220 st. C i piecz 3-4 minuty lub do momentu, gdy się zrumienią na złoty kolor.
Inkokt lax med örtkräm
10 porcji w formie bufetu
1 kg filetu z łososia (bez ości i skóry)
1 średnia cebula
2 litry wody
50 g soli
100 g cukru
1 cytryna (skórka i sok)
1 łyżeczka świeżo zmielonego czarnego pieprzu
2 liście laurowe
krem ziołowy:
1 opakowanie (200 g) naturalnego kremowego twarożku
1 opakowanie (ok. 250 g) śmietany 12 proc.
10 listków (ok. 3 g) świeżej bazylii
8 g szczypiorku
1 łyżeczka soku z cytryny
sól
świeżo zmielony czarny pieprz
dekoracja:
kiełki rzeżuchy lub świeży koperek
Przygotuj rybę: filet oczyść, umyj i osusz, pokrój w kostkę 3 x 3 cm, przełóż do dużego, szerokiego naczynia. Cebulę obierz i pokrój w piórka. W garnku zagotuj wodę, dodaj cebulę, sól, cukier, skórkę otartą z cytryny oraz wyciśnięty sok, liście laurowe i dopraw pieprzem. Zestaw z ognia i wrzątkiem zalej łososia, odstaw do ostygnięcia. Przygotuj krem: bazylię i szczypiorek zmiksuj w malakserze, następnie stopniowo dodawaj śmietanę, a na koniec ser. Zmiksuj całość na gładki, zielony krem. Dopraw go sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Włóż połowę kremu do rękawa cukierniczego, a drugą połowę przelej do małej miski. Ostudzone kostki łososia wyjmij z zalewy, osącz na papierze kuchennym i przełóż na talerz. Na każdą kostkę nałóż porcję kremu, udekoruj rzeżuchą i oprósz świeżo mielonym czarnym pieprzem. Podawaj z pozostałym sosem w miseczce obok.
Morotssoppa med laxspett
dla 4 osób
zupa:
1 kg marchwi
1 żółta cebula
2 łyżki drobno startego korzenia imbiru
1 i 1/2 litra wody
75 ml wywaru z kurczaka
400 ml śmietanki 30 proc.
2-3 łyżki soku z cytryny
1 łyżka masła
sól
pieprz
szaszłyki:
600 g filetu z łososia (bez skóry i ości)
5-6 łyżek czatneja lub konfitury z owocu mango
1 łyżeczka płatków chili
200 ml śmietany 22 proc.
oliwa
świeża trybula do dekoracji
Przygotuj zupę: marchew i cebulę obierz i umyj, marchew pokrój w 1-cm kawałki, cebulę posiekaj. W głębokim rondlu roztop 1 łyżkę masła i przesmaż na nim cebulę, marchew i imbir przez 3-4 minuty. Następnie dolej wodę i wywar, doprowadź do wrzenia i gotuj pod przykryciem ok. 25 minut, aż marchew zmięknie. Zupę dokładnie zmiksuj blenderem, dolej śmietankę i gotuj kolejne 5 minut. Przed podaniem dopraw sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Przygotuj szaszłyki: rybę umyj i osusz. Pokrój w niewielką kostkę i nadziej na 4 drewniane patyczki do szaszłyków. Smaż je na patelni na rozgrzanej oliwie przez 2-3 minuty, na koniec dodając czatnej z mango i posypując płatkami chili. Zupę rozlej do talerzy, udekoruj kleksami śmietany, ułóż szaszłyki i posyp trybulą.
Torsk med morötter och potatispuré med rökt lax
dla 4 osób
800 g dorsza atlantyckiego
2 pęczki koperku
100 ml oliwy
sól morska
purée:
400 g ziemniaków
100 g wędzonego łososia
2 łyżki (30 ml) mleka
30 g masła
sól
biały pieprz
8 młodych marchewek
1 łyżka masła
sól
cukier
brązowe masło:
400 g masła
sok z 1 cytryny
sól
pieprz
sałatka:
200 g krewetek koktajlowych
4 jajka
50 g chrzanu
4 rzodkiewki
1 cytryna
5 g świeżego koperku
Przygotuj sałatkę do dekoracji: krewetki wrzuć na wrzątek. Do wrzątku wciśnij sok z przekrojonej cytryny oraz wyciśnięte połówki ze skórką. Dodaj gałązki koperku, gotuj 1 minutę i odcedź (usuń cytrynę i koper). Jajka ugotuj na twardo, obierz i posiekaj. Krewetki i jajka wymieszaj z utartymi: chrzanem i rzodkiewkami.
Przygotuj rybę: filet oczyść, umyj, osusz i podziel na 4 równe porcje. Przełóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia skropionym oliwą. Umyty i osuszony koperek zmiksuj z pozostałą oliwą i przecedź przez filtr do kawy tak, aby otrzymać zieloną esencję. Za pomocą pędzelka posmaruj filety oliwą koperkową i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 80 st. C. W rybę wbij termometr elektroniczny. Piecz 15-20 minut, aż termometr pokaże 40 st. C. Upieczoną rybę dopraw solą. Kiedy ryba się piecze, przygotuj brązowe masło i pozostałe składniki dania: masło roztop w rondelku i podgrzewaj, aż zmieni kolor na jasnobrązowy, przecedź przez sito. Do masła dodaj sok z cytryny, dopraw solą i pieprzem, wymieszaj.
Przygotuj purée: obrane ziemniaki ugotuj w osolonej wodzie. Wędzonego łososia drobno posiekaj. Utłucz ziemniaki, dodaj łososia, mleko i masło, dopraw solą i białym pieprzem, dokładnie wymieszaj. Przygotuj marchewkę: obierz ją, umyj i w całości wrzuć do wrzątku. Gotuj, aż zmięknie, ale wciąż będzie lekko twarda. Odcedź i zahartuj, przelewając zimną wodą. Na patelni roztop 1 łyżkę masła i przesmaż na nim marchewki, dopraw solą i cukrem.
Przygotuj danie: upieczoną rybę ułóż na purée z ziemniaków, obok podsmażone marchewki polane gorącym brązowym masłem i udekoruj filet wcześniej przygotowaną sałatką z krewetek, jajek, chrzanu i rzodkiewki.
Matjessallad
dla 4 osób
4 filety śledziowe matiasy
1 czerwona cebula
2 jajka ugotowane na twardo
7 średnich ugotowanych ziemniaków
2 łyżki posiekanego szczypiorku
2 łyżki posiekanego kopru
4 łyżki majonezu
1-2 łyżki śmietany 22 proc.
sól
pieprz do smaku
kilka rzodkiewek
kilka źdźbeł szczypiorku
dowolne pieczywo (Miodowe pieczywo chrupkie)
Filety, jajka i ziemniaki pokrój w kostkę 1 x 1 cm, przełóż do miski. Cebulę obierz i drobno posiekaj, przełóż do miski ze śledziem, dodaj koperek i szczypiorek. Dodaj majonez oraz śmietanę, dopraw solą i pieprzem, całość delikatnie wymieszaj. Rzodkiewki oczyść i umyj, pokrój w kostkę. Pieczywo pokrój w małe kromki i ułóż na nich sałatkę, posyp rzodkiewką i udekoruj szczypiorkiem.
Janinas kycklingsallad
dla 4 osób
4 (500-600 g) filety z kurczaka
marynata:
50 ml oliwy
sok z 1/2 cytryny
skórka otarta z 1/2 cytryny
1 ząbek czosnku
1/2 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki papryki słodkiej w proszku
świeżo mielony czarny pieprz
200 g kaszy kwinoa (quinoa, in. komosa ryżowa) lub bulguru
400 ml wody lub lekkiego bulionu z kurczaka
100 g sera typu feta lub sera koziego
100 g boczku
po 50 g sałat: rukoli, sałaty lodowej, radicchio i szpinaku
1 owoc granatu lub 80 g miąższu z melona miodowego lub mango
100 g zielonej fasolki szparagowej
1/2 czerwonej cebuli
50 g orzechów pinii
12 pomidorków koktajlowych
3 łyżki (45 ml) oliwy
2 łyżeczki (10 ml) octu balsamicznego
Przygotuj kurczaka: wymieszaj w misce składniki marynaty z drobno posiekanym ząbkiem czosnku. Oczyszczone, umyte i osuszone filety przełóż do miski, obtocz w marynacie i wstaw do lodówki na 1-2 godziny. Po tym czasie usmaż kurczaka na wolnym ogniu na złoty kolor z każdej strony (termometr wbity w mięso powinien wskazywać 70 st. C). Zdejmij z ognia i pokrój w plastry. Na suchej patelni upraż orzeszki piniowe. Boczek pokrój w cienkie plasterki i zrumień na gorącej patelni, aż będzie chrupki, a następnie odsącz z nadmiaru tłuszczu na papierowych ręcznikach. Fasolkę gotuj 1-2 minuty we wrzątku, odcedź. Pomidory umyj, osusz i przekrój na pół. Cebulę obierz i pokrój w bardzo cienkie plasterki. Wyłuskaj nasiona z owocu granatu (jeśli dodajesz melona lub mango pokrój je w niewielką kostkę).
Przygotuj kaszę: do garnka z wrzącym bulionem dosyp kaszę quinoa lub bulgur i gotuj 5-8 minut, aż będzie miękka. Odlej nadmiar wywaru i ciepłą kaszę wymieszaj z pokrojonym w kostkę serem (powinien się lekko roztopić).
Przygotuj sałatę: sałaty umyj, osusz i rozłóż na dużym talerzu. Dodaj kaszę, fasolkę, pomidorki i cebulę, następnie rozłóż boczek i plastry kurczaka, posyp orzeszkami pinii. Przed podaniem posyp pestkami granatu i skrop oliwą wymieszaną z octem balsamicznym.
Kanelbullar
20 sztuk
ciasto:
700 g mąki pszennej
25 g drożdży
1/2 kostki (100 g) masła
1 szklanka (250 ml) mleka
1/4 szklanki (50 g) cukru pudru
1 łyżeczka mielonego kardamonu
1 jajko
sól
nadzienie:
1/2 kostki (100 g) masła
1/2 szklanki (100 g) cukru
2 łyżeczki mielonego cynamonu
szkliwo:
1 jajko
2 łyżki wody
cukier perłowy
Drożdże rozpuść w misce z cukrem pudrem i kilkoma łyżkami ciepłego mleka, odstaw na 10 minut. W garnku roztop masło, dolej pozostałe mleko i lekko podgrzej (uważaj ? mieszanina nie powinna być gorąca). Mąkę wymieszaj z kardamonem i przesiej. Uformuj kopczyk, zrób w nim dołek, wlej zaczyn drożdżowy i wbij jajko. Zacznij wyrabiać ciasto, stopniowo dolewając mleko z roztopionym masłem. Dokładnie wyrób przez 10-15 minut (możesz użyć robota kuchennego). Ciasto podziel na 4 części i każdą rozwałkuj na placek o grubości 0,5-1 cm, wielkością przypominający kartkę A4 .
Przygotuj nadzienie: w rondelku roztop masło, dodaj cukier i cynamon, wymieszaj. Za pomocą pędzelka posmaruj placki nadzieniem i zwiń ciasto jak roladę. Następnie pokrój je w ok. 1-cm ślimaczki. Ułóż je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia (pamiętaj o zachowaniu odstępów, bo bułeczki będą rosły podczas pieczenia). Przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe, nieprzewiewne miejsce na godzinę do wyrośnięcia. W miseczce roztrzep jajko, dolej wodę i wymieszaj. Wyrośnięte bułeczki za pomocą pędzelka posmaruj jajkiem i posyp cukrem perłowym. Blachę wstaw do piekarnika rozgrzanego do 220 st. C i piecz ok. 10 minut, wyjmij z pieca i ostudź.
BL?BÄRSKAKA med lime
1 i 1/3 szklanki (200 g) mąki pszennej
1/2 kostki (100 g) masła
1 szklanka (200 g) cukru
2 jajka
1/2 laski wanilii
1 łyżeczka skórki otartej z limonki
3 łyżki soku z limonki
200 g jagód
masło i tarta bułka (ok. 30 g) do natłuszczenia formy
dekoracja:
1 łyżeczka skórki otartej z limonki (tylko zielona część)
1 łyżka cukru
100 g jagód
cukier puder
W rondelku roztop masło (powinno być ciepłe, ale nie gorące). Do rondelka wbij jajka, dodaj cukier i ziarenka wyłuskane z przeciętej wzdłuż laski wanilii (osłonkę możesz użyć do przygotowania prawdziwego cukru waniliowego). Całość miksuj mikserem lub trzepaczką rózgową ok. 1 minuty, następnie stopniowo, nie przerywając miksowania, dodaj przesianą mąkę, skórkę i sok z limonki i miksuj, aż masa będzie jednolita. Tortownicę o średnicy 24 cm natłuść masłem i wysyp bułką tartą. Do tak przygotowanej tortownicy wlej masę z ciasta. Na wierzch rozłóż jagody. Formę wstaw do piekarnika rozgrzanego do 200 st. C i piecz 25-35 minut, aż ciasto się zrumieni i patyczek wbity w ciasto po wyjęciu będzie suchy (jeśli wierzch ciasta za szybko się zrumieni, przykryj je pergaminem i piecz dalej). Wyjmij z pieca i ostudź. Skórkę z limonki wymieszaj z cukrem. Upieczone ciasto posyp pozostałymi jagodami i mieszanką skórki z cukrem, a na koniec oprósz ciasto cukrem pudrem. Ciasto jagodowe możesz podawać z delikatnie ubitą śmietaną lub lodami waniliowymi.
Przepisy, wykonanie potraw Karin Herrström, Michał Godyń stylizacja Zuzanna Wiciejowska zdjęcia Sławomir Smolarek www.smolarekstudio.pl