Dania jednogarnkowe

Frittata ze spaghetti
4-6 porcji
1 cebula
1 marchew
500 g mielonej wołowiny
400 ml pulpy pomidorowej
3 łyżki oliwy extra virgin
300 g spaghetti
4 jaja
4 łyżki posiekanej natki pietruszki
50 g sera żółtego
rukola do podania
sól
pieprz
Żółty ser zetrzyj na tarce. Cebulę i marchew umyj, obierz i drobno posiekaj. Na dużej patelni podgrzej 2 łyżki oliwy. Usmaż warzywa, a gdy będą miękkie, dodaj mieloną wołowinę i podgrzewaj, aż mięso ściemnieje.
Następnie dodaj pomidory, dopraw solą, pieprzem i gotuj na średnim ogniu przez 10 minut, co jakiś czas mieszając.
W dużym garnku zagotuj osoloną wodę, do wrzątku wrzuć makaron i ugotuj go al dente. Odcedź i przełóż na patelnię z sosem mięsnym. Całość wymieszaj i odstaw. Gdy sos wystygnie, dodaj jaja, natkę pietruszki i ser. Wszystko starannie wymieszaj.
Formę do pieczenia o średnicy 28 cm i bokach wysokości 5 cm posmaruj odrobiną oliwy. Przełóż do niego masę makaronową i wyrównaj powierzchnię. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C i zapiekaj przez 20 minut, aż potrawa się zetnie i skruszeje. Podawaj na ciepło lub na zimno ze świeżą rukolą.
![]() |
![]() |
![]() |
Komplet garnków Elo Skandin... | Vinzer Komplet garnków 89037 | WMF komplet garnków 17/8803... |
Porównaj ceny ? | Porównaj ceny ? | Sprawdź ceny ? |

Gulasz rybaka
6 porcji
1 i 1/2 kg filetów z białej ryby bez ości, np. dorsz czy łupacz, może być mieszanka
2 cebule
30 g masła
1 i 1/2 l wody lub wywaru rybnego
1/2 butelki (375 ml) białego wina wytrawnego
1 kg czerwonych ziemniaków (możesz użyć także zwykłych)
3 marchewki
2 ząbki czosnku
2 liście laurowe
duża gałązka tymianku
sól morska
Warzywa obierz, cebulę pokrój w plasterki, ziemniaki i czosnek w ćwiartki, a marchewki w plasterki.
Na patelni rozpuść masło, dodaj cebulę i smaż, aż będzie miękka, ale nie złota. W rondlu o grubym dnie wymieszaj wino z wodą lub wywarem z ryby, zagotuj, zmniejsz ogień i dodaj warzywa, zioła i sól.
Przykryj i gotuj około 20 minut, aż warzywa będą miękkie, ale nie rozpadające się. Filety pokrój na kawałki, dodaj do garnka z warzywami i duś kolejne 10 minut, tak by ryba się ugotowała. Na koniec dopraw.

Grzyby zapiekane z ziemniakami
dla 4 osób
500 g świeżych lub mrożonych grzybów (prawdziwki, maślaki)
300 g ziemniaków
2 pomidory
1 cebula
3 łyżki masła
100 ml śmietany 18-proc.
1 liść laurowy
1 łyżka bułki tartej
3 łyżki oleju
sól
pieprz
Grzyby dokładnie umyj i pokrój na plastry o grubości ok. 0,5 cm. Pomidory sparz wrzątkiem, obierz ze skórki, usuń pestki i pokrój na kawałki. Ziemniaki obierz, umyj i pokrój na plasterki o grubości 2,5 mm. Cebulę obierz i drobno posiekaj. W garnku rozgrzej 2 łyżki masła i smaż grzyby przez 5 minut. Dodaj pomidory, sól, pieprz i liść laurowy. Wlej śmietanę i duś pod przykryciem ok. 10 minut.
Na drugiej patelni usmaż na oleju ziemniaki, tak by lekko się zarumieniły. Na pozostałym maśle podsmaż cebulę, dodaj wraz z ziemniakami do podsmażonych grzybów i wszystko wymieszaj. Formę do zapiekania (o wielkości 25 x 15 cm) wysmaruj tłuszczem i posyp tartą bułką. Włóż grzyby z ziemniakami, wstaw do piekarnika rozgrzanego do 230 st. C i zapiekaj przez 15 minut.

Zapiekane risotto z kurczakiem
4-6 porcji
60 g masła
1 por
2 filety z kurczaka
440 g ryżu risotto
4 łyżki (60 ml) białego wina
1,25 l bulionu drobiowego
35 g sera parmezan
2 łyżki liści tymianku
sól
pieprz
Mięso oczyść i pokrój w drobną kostkę, a pora w cienkie plasterki. Ser zetrzyj za tarce.
W garnku na średnim ogniu roztop masło. Wrzuć pokrojonego pora i mieszając, smaż ok. 2 minut. Następnie dodaj mięso i smaż jeszcze 3 minuty. Po tym czasie wsyp ryż i mieszaj przez kolejną minutę. Następnie wlej wino i bulion, zagotuj i odstaw (odstaw, bo właśnie o to chodzi, żeby z tym płynem włożyć do piekarnika, tam ryż wchłonie płyn).
Całość przelej do naczynia do zapiekania, przykryj, wstaw do piekarnika rozgrzanego do temperatury 150 st. C i zapiekaj przez 30 minut. Po 15 minutach dodaj starty parmezan (odłóż 1 łyżkę do posypania), tymianek i wymieszaj. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Przed podaniem posyp pozostałym serem i listkami świeżego tymianku.

Zapiekanka z makaronu i warzyw
4 porcje
1 średniej wielkości bakłażan (ok. 400 g)
1 mała żółta papryka (ok. 200 g)
1 mała zielona papryka (ok. 200 g)
4 łyżki oliwy z oliwek (1+3)
250 g dowolnego makaronu (np. rurki lub kolanka)
200 g chudego twarogu
2 jaja
150 g słodkiej śmietany 18-proc.
150 g owczego białego sera, np. bułgarski
2 łyżki ziół prowansalskich suszonych
1 łyżka oliwy z oliwek
2 łyżki bułki tartej
olej do posmarowania formy
świeżo zmielony pieprz
sól
Makaron ugotuj według przepisu na opakowaniu.
Warzywa umyj. Bakłażana pokrój w plastry o grubości 5 mm. Papryki przekrój na pół i oczyść z gniazd nasiennych. Warzywa rozłóż na posmarowanej olejem blasze, papryki połóż na blasze przecięciem do dołu. Wszystko posól, skrop łyżką oliwy i wstaw do piekarnika ustawionego na funkcję grill. Kiedy plastry bakłażana zbrązowieją, przełóż na drugą stronę. Papryki upiecz na brązowo, obierz ze skórki i pokrój w paski.
Zioła prowansalskie wymieszaj z oliwą. W misce utrzyj twaróg, jaja i śmietanę. Dodaj owczy ser i zioła z oliwą. Dopraw solą, pieprzem i ponownie utrzyj, aż powstanie gładki krem.
Do gotowej masy dodaj warzywa i wymieszaj.
Formę do zapiekania (o wielkości 28 x 22 cm) wysmaruj olejem. Nałóż warstwę makaronu, potem masę z twarogu, a na koniec warstwę warzyw. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C i piecz 30 minut.

Kurczak korzenny
4 porcje
8 podudzi z kurczaka bez skóry
1/2 cytryny pokrojonej na ćwiartki
4 łyżki oliwy z oliwek
1 cebula
2 ząbki czosnku
125 ml wina białego wytrawnego
400 g pomidorów z puszki
szczypta cukru
1/2 łyżeczki mielonego cynamonu
1/2 łyżeczki mielonych goździków
1/2 łyżeczki mielonego ziela angielskiego
sól
pieprz
200 g serc karczochów w słoiku lub puszce
16 czarnych oliwek bez pestek
Mięso natrzyj cytryną. W dużym żaroodpornym naczyniu lub rondlu rozgrzej oliwę, dodaj posiekaną cebulę i czosnek i smaż około 5 minut, aż warzywa będą miękkie. Dodaj kawałki kurczaka i podsmażaj 5-10 minut, aż się zarumienią z każdej strony. Wlej wino, dodaj posiekane pomidory, cukier i wszystkie przyprawy. Zagotuj, przykryj i duś na małym ogniu około 45 minut. Kurczak powinien być miękki i odchodzić. 10 minut przed końcem gotowania serca karczochów odsącz z zalewy, podziel na pół i razem z oliwkami dodaj do kurczaka.

Wołowina po burgundzku
6 porcji
180 g wędzonego boczku
900 g wołowiny gulaszowej
2 ząbki czosnku
1 marchew
1 por
1 cebula
2 łyżki mąki
85 g masła
2 łyżki oleju słonecznikowego
350 ml wina czerwonego, wytrawnego
500 ml bulionu wołowego
1 łyżka przecieru pomidorowego
1 bouquet garni (2 gałązki natki pietruszki, 2 tymianku, 2 bazyli i 1 liść selera)
12 cebulek szalotek
12 pieczarek
sól
pieprz
Do podania:
natka pietruszki
bagietka
Wołowinę pokrój w dużą kostkę (4x4 cm). Warzywa obierz, marchew pokrój w kostkę, pora w plasterki, a cebulę posiekaj.
W naczyniu żaroodpornym roztop 30 g masła i 1 łyżkę oleju. Dodaj pokrojony w kostkę boczek i smaż około 2 minut, aż delikatnie zbrązowieje. Wyjmij i odsącz na papierowym ręczniku. W pozostałym tłuszczu usmaż wołowinę na brązowy kolor (w razie potrzeby dodaj jeszcze masło), wyjmij łyżką cedzakową i odstaw na bok.
W naczyniu rozgrzej kolejne 2 łyżki oleju, dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, marchew, pora i cebulę. Smaż około 3-4 minut, aż cebula zmięknie. Posyp mąką, dopraw solą i pieprzem i smaż kolejne 2 minuty. Następnie wlej wino i bulion, dodaj przecier pomidorowy i bouquet garni. Zagotuj i dodaj wołowinę i boczek. Mięso powinno być całkowicie zanurzone, w razie potrzeby dolej bulionu. Całość ponownie zagotuj, następnie przykryj, wstaw do piekarnika rozgrzanego do 150 st. C i piecz 2 godziny.
Szalotki obierz, jeśli są duże przekrój na pół. Pieczarki umyj i pokrój na połówki lub ćwiartki.
Na patelni rozpuść pozostałe masło i usmaż cebulki i pieczarki na złoty kolor. Po dwóch godzinach pieczenia gulaszu dodaj je do potrawy, ponownie przykryj i zapiekaj kolejne 30 min, aż wołowina będzie miękka. Na koniec usuń bouquet garni, posyp natką pietruszki i podawaj z bagietką.
Rada: bouquet garni to typowy zestaw przypraw powszechnie używanych w basenie morza Śródziemnego. Służy do aromatyzowania i wzmacniania smaku wywarów, zup, gulaszy, etc. Zazwyczaj w skład wchodzą po 2 gałązki natki pietruszki, tymianku, bazylii i 1 liść selera. Gotowy zestaw można kupić w materiałowym woreczku lub zawinięty w listek laurowy i związany sznurkiem. Bouquet garni można przygotować samemu, zawijając zioła w gazę i związując bawełnianą nitką.

Ratatuja
6 porcji
5 łyżek oliwy
2 cebule pokrojone w plasterki
4 posiekane ząbki czosnku
1 średni bakłażan
1 cukinia
4 pomidory obrane
1 bouquet garni ( 2 gałązki natki pietruszki, 2 tymianku, 2 bazyli i 1 liść selera) związujemy bawełnianą nitką
1/2 łyżeczki cukru
sól
pieprz
posiekana bazylia do podania
Warzywa umyj. Bakłażana pokrój w kostkę, cukinię w plasterki, a pomidory sparz we wrzątku, obierz i pokrój w ćwiartki.
W dużym naczyniu żaroodpornym rozgrzej oliwę, dodaj cebulę i smaż około 3-4 minut, aż cebula będzie miękka, ale nie złota. Dodaj bakłażana, cukinię, pomidory, bouquet garni i cukier. Dopraw solą i pierzem, zmniejsz ogień, przykryj i duś około 45 minut. Na koniec dopraw potrawę raz jeszcze, posyp posiekaną bazylią i podawaj. Na koniec usuń bouquet garni.
Przepisy, wykonanie i stylizacja Aneta Kosiba www.anetakosiba.com, zdjęcia Marcin Urban www.marcinurban.pl