TOP 10 internetu

Sprawdziliśmy, które tematy u przepisy na naszej stronie internetowej www.palcelizac.gazeta.pl były najczęściej odwiedzane. Poniżej ranking tych najpopularniejszych, zgadzacie się z wyborem internautów?
Cielęcina duszona w czerwonym winie Cielęcina duszona w czerwonym winie Fot. MARCIN URBAN

Cielęcina duszona w czerwonym winie

Temat tygodnia: W jednym garnku

900 g cielęciny
25 g mąki pszennej
4 łyżki oliwy z oliwek
350 g małych cebulek szalotek
2 drobno posiekane ząbki czosnku
350 g marchewki pokrojonej w plasterki
300 ml wytrawnego czerwonego wina
150 ml bulionu warzywnego
400 g krojonych pomidorów (mogą być z puszki)
skórka z 1 cytryny
1 listek laurowy
1 łyżka siekanej natki pietruszki
1 łyżka siekanej bazylii
1 łyżka siekanego tymianku
sól
pieprz


Mięso umyj, pokrój w kostkę i obtocz w mące. W dużym żaroodpornym naczyniu rozgrzej oliwę, wrzucaj mięso partiami i smaż około 10 minut, a gdy się zarumieni, wyjmuj łyżką cedzakową.
Do garnka wrzuć obrane i przekrojone na pół cebulki, marchewkę, czosnek i smaż około 5 minut. Gdy warzywa zmiękną, ponownie przełóż do naczynia mięso, wlej wino, bulion, dodaj pomidory, skórkę z cytryny, listek laurowy i zioła. Dopraw solą i pieprzem. Doprowadź do wrzenia, a następnie przykryj, wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C i piecz przez 2 godziny, aż mięso będzie miękkie.
Podawaj na gorąco z ryżem.

Przepis: Aneta Kosiba, zdjęcie: Marcin Urban

Tarta z grzybami Tarta z grzybami Fot. MARCIN URBAN

Tarta z grzybami

Temat tygodnia: Tarty słone i słodkie

ciasto:
200 g mąki pszennej
100 g masła z lodówki
1 jajko
2 łyżki wody
sól

1 roztrzepane jajko

farsz:
70 g masła
200 g kurek
200 g pokrojonych prawdziwków
2 szalotki
2 żółtka
100 ml gęstej kwaśnej śmietany
1 łyżka posiekanej natki pietruszki
1 łyżka posiekanego szczypiorku
sól
pieprz

Przygotuj ciasto: przesiej mąkę, dodaj szczyptę soli, małe kawałki masła i wszystko posiekaj tak, by powstały drobne okruchy. Kiedy składniki będą miały konsystencję mokrego piasku zrób dołek, dodaj roztrzepane jajko wymieszane z wodą i wyrabiaj ciasto, aż powstanie jednolita masa. Zawiń w folię i wstaw do lodówki na około 20-30 minut.
Po tym czasie rozwałkuj ciasto i wyłóż nim formę o średnicy 26 cm. Na ciasto połóż pergamin lub folię aluminiową, a wierzch wysyp suchą fasolą, grochem lub specjalnymi ciężarkami do pieczenia - dzięki temu podczas pieczenia spód tarty nie wyrośnie. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C i piecz około 20 minut. Następnie usuń obciążenie i folię, posmaruj roztrzepanym jajkiem (zachowaj resztę - użyjesz jej za chwilę do farszu) i ponownie wstaw ciasto do piekarnika na około 5 minut.


Przygotuj farsz: grzyby oczyść, umyj, osusz, większe pokrój w grubą kostkę. Na patelni roztop masło, dodaj grzyby i duś około 6 minut. Następnie dodaj posiekaną szalotkę i jeszcze chwilę duś. Kiedy płyn wyparuje, zdejmij z ognia i odstaw do wystygnięcia.
Resztę jajka wymieszaj z żółtkami, śmietaną, szczypiorkiem i pietruszką. Dopraw solą i pieprzem. Wystudzone grzyby rozłóż na cieście i zalej masą jajeczną. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C i piecz około 20-25 minut, aż masa się zetnie. Podawaj na ciepło.

Rada: grzyby leśne możesz zastąpić pieczarkami

Przepis: Aneta Kosiba, zdjęcie: Marcin Urban

Śledź pod pierzynką Śledź pod pierzynką Fot. Agata Jakubowska / Agencja Wyborcza.pl

Śledź pod pierzynką

Szkoła gotowania

5 solonych filetów śledziowych
1 duża cebula
4 ogórki konserwowe
3 ziemniaki
3 buraczki
majonez (wg uznania)
3 jajka
pieprz



Filety śledziowe zalej wodą i mocz około 2 godzin. Następnie odsącz z wody, zalej mlekiem i mocz jeszcze pół godziny. Odsączone filety pokrój w cienkie paseczki. Ziemniaki obierz i ugotuj w osolonej wodzie. Buraki umyj i ugotuj w osobnym garnku, następnie ostudź i obierz. Ogórki obierz. Jajka ugotuj na twardo i obierz ze skorupki. Cebulę drobno posiekaj, trzy ogórki i ziemniaki pokrój w drobną kostkę. Buraki zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Jaja zetrzyj na tarce o drobnych oczkach.
W przezroczystym naczyniu ułóż następujące warstwy: śledzie, cebula, majonez, ogórki, ziemniaki, majonez, buraki, majonez. Poszczególne warstwy możesz posypać pieprzem.
Wierzch sałatki posyp startymi jajkami i udekoruj pokrojonym w pałeczki ogórkiem kiszonym. Odstaw do lodówki na noc, aby smaki się przegryzły.

Rada:
najlepiej ułożyć sałatkę w przezroczystym i szerokim naczyniu - będzie ładnie wyglądała i przy nakładaniu niedużej porcji będzie możliwość wzięcia wszystkich składników na raz. Ilość majonezu zależy od Ciebie, jeśli lubisz sałatki z dużą ilością, możesz położyć grubsze warstwy.

Przepis: Maria Szkop, zdjęcie: Agata Jakubowska

sałatka z dynią sałatka z dynią

Sałatka z pieczoną dynią

4 sposoby na... Jesienne sałatki

1 mała dynia Hokkaido
4 pomidory
1 opakowanie rukoli
1 mała sałata rzymska
100 g migdałów w słupkach
100 g sera ricotta lub innego serka twarożkowego
olej rzepakowy
sól
pieprz

sos:
2 łyżki miodu
4 łyżki czerwonego octu winnego
8 łyżek oleju rzepakowego


Dynię przekrój na pół, usuń pestki, następnie pokrój w ósemki i ułóż na wyłożonej papierem blaszce do pieczenia. Skrop olejem, dopraw solą i pieprzem. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 170 st. C i piecz ok. 25-30 minut, aż dynia będzie miękka. Upieczoną dynię odstaw, aby trochę przestygła.
Składniki sosu wymieszaj. Migdałowe słupki upraż na suchej patelni.
Na umytych i osuszonych liściach sałaty i rukoli układaj plastry upieczonej dyni (nie trzeba jej obierać ze skórki, jeśli jest to Hokkaido), posyp migdałami i dodaj pokruszone kawałki sera ricotta. Polej sosem i od razu podawaj.

Przepis: Zuzanna Wiciejowska, zdjęcie: Sławomir Smolarek

Ryba po grecku Ryba po grecku Fot. Agata Jakubowska / Agencja Wyborcza.pl

Ryba po grecku

Szkoła gotowania

1 kg filetów kilka ryby mrożonej (morszczuk, mintaj, sola)
4 średnie marchewki
2 średnie pietruszki
mały seler
4 cebule
większy słoiczek koncentratu pomidorowego
1 liść laurowy
kilka ziaren pieprzu
sól
2 ziarenka ziela angielskiego
olej do smażenia
1/2 szklanki wody
cukier
natka pietruszki do dekoracji



Marchew, pietruszkę i selera obierz, umyj i zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Na patelni rozgrzej 3 łyżki oliwy, podsmaż starte warzywa, lekko posól, a po kilku minutach przykryj patelnię i duś na wolnym ogniu. W razie potrzeby podlej niewielką ilością wody.
Rybę rozmroź, pokrój na kawałki, skrop sokiem z cytryny, popieprz i lekko posól (ostrożnie - rybę łatwo przesolić), obtocz w mące i obsmaż z obu stron na złoty kolor.
Cebulę obierz, pokrój w piórka i po usmażeniu filetów wrzuć na patelnię. Usmaż na lekko złoty kolor.
Do garnka przełóż cebulę i uduszone warzywa, dodaj listek laurowy, ziarna pieprzu i ziela angielskiego, dodaj koncentrat, odrobinę cukru i podlej 1/4 szklanki wody. Duś na wolnym ogniu mieszając od czasu do czasu.
Gdy warzywa będą miękkie, układaj je na półmisku na zmianę z usmażoną rybą. Na wierzchu powinny być warzywa. Udekoruj gałązkami natki. Potrawę podawaj na ciepło lub na zimno.

Przepis Maria Szkop, zdjęcie: Agata Jakubowska

Ziemniaki Roesti Ziemniaki Roesti Fot. Agata Jakubowska / Agencja Wyborcza.pl

Ziemniaki Roesti

Temat tygodnia: Nie tylko frytki

575 g ziemniaków
150 g klarowanego masła
sól
pieprz


Ziemniaki umyj i wyszoruj szczoteczką. Obgotuj je w osolonej wodzie przez 10 minut, a następnie odstaw do wystygnięcia i obierz. Obrane ziemniaki zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Dopraw solą i pieprzem. Rozgrzej masło na patelni, rozkładaj ziemniaki tak, by przykrywały całą patelnię, i smaż placki z obu stron na złoty kolor. Podawaj w całości lub pokrojone na ćwiartki.

Przepis: Junona Lamcha-Grynberg, zdjęcie: Agata Jakubowska

Pierogi z soczewicą

Tanie danie: Pikantne pierogi

200 g brązowej soczewicy
1 cebula
2 łyżki oleju
sól, pieprz
szczypta lubczyku


Cebulę posiekaj i przesmaż na rozgrzanym oleju. Soczewicę przebierz, opłucz i ugotuj do miękkości. Połącz soczewicę z cebulą wraz z olejem, na którym się smażyła, dopraw solą, pieprzem i lubczykiem, zmiksuj blenderem na jednolitą masę. Nakładaj gotowy farsz na ciasto pierogowe podzielone na kwadraty lub wycięte foremką do babeczek. Starannie zlep brzegi. Gotuj partiami w dużej ilości posolonego wrzątku.

Przepis Aneta Kosiba, zdjęcie: Marcin Urban

Risotto z czterema serami Risotto z czterema serami Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Wyborcza.pl

Risotto z czterema serami

4 sposoby na... Risotto doskonałe

500 g (najlepiej arborio lub carnaroli)
1 i 1/2 l bulionu
1 szklanka białego wytrawnego wina
2 łyżki oliwy
1 cebula
50 g gorgonzoli
50 g cheddara
50 g grana padano
50 g starego parmezanu
sól
pierz


Posiekaj cebule i zeszklij na rozgrzanej oliwie, dodaj suchy ryż i mieszając smaż, aż stanie się szklisty. Wlej podgrzane wino i poczekaj, aż ryż je wchłonie. Mieszając cały czas wlewaj porcjami bulion, a gdy ryż będzie miękki, po kawałku dodawaj sery, na koniec wsyp parmezan. Nie przerywaj mieszania, czekaj, aż ser się rozpuści, dopraw solą i pieprzem. Od razu podawaj.

Przepis: Zuzanna Wiciejowska, zdjęcie: Arkadiusz Ścichocki

Cepeliny Cepeliny Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Wyborcza.pl

Cepeliny

Tanie danie: Ziemniaczane potrawy

1,5 kg obranych surowych ziemniaków
0,5 kg ugotowanych ziemniaków
3 jajka
4 łyżki mąki ziemniaczanej
3 łyżki kaszy manny
sól

Na farsz:
400 g łopatki wieprzowej
2 cebule
4 ząbki czosnku
majeranek, sól, pieprz
2 łyżki smalcu


Surowe ziemniaki drobno zetrzyj i odciśnij. Ziemniaki gotowane zetrzyj na tarce o większych oczkach. Połącz ziemniaki, dodaj jajka, mąkę i kaszę, wyrób na jednolitą masę. Mięso usmaż na smalcu, dodaj posiekaną cebulę i duś pod przykryciem do miękkości (około 30 minut). Po ostudzeniu zmiel mięso, dopraw przeciśniętym przez praskę czosnkiem, majerankiem, solą i pieprzem Z ziemniaczanego ciasta uformuj placuszki o grubości około 5 mm. Pośrodku każdego placuszka ułóż mięsny farsz i sklejaj, formując owalne kluski. Cepeliny włóż do osolonego wrzątku i gotuj około 20 minut na małym ogniu. Podawaj z kwaśną śmietaną.

Zdjęcie: Arkadiusz Ścichocki

Muffiny czekoladowo-wiśniowe

Temat tygodnia: Muffiny są trendy

85 g gorzkiej czekolady (min. 70 proc. kakao)
115 g masła
1/2 szklanki cukru pudru
2 jajka
200 g mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżka kakao
2 łyżki mączki migdałowej
2 łyżki wiśniówki
1/2 szklanki wiśni kandyzowanych

Dekoracja:
100 g gorzkiej czekolady (min. 70 proc. kakao)
1/2 szklanki bitej śmietany
1 łyżka wiśniówki
12 wiśni kandyzowanych


Czekoladę i łyżeczkę masła rozpuść w kąpieli wodnej. Zdejmij z ognia i odstaw do wystudzenia.

Wymieszaj mąkę z proszkiem do pieczenia, kakao i mączką migdałową. Masło utrzyj z cukrem pudrem na puszystą masę, dodaj jajka, rozpuszczoną czekoladę, a następnie połączone suche składniki i na koniec wiśniówkę i wisienki. Szybko wymieszaj, ale tak, żeby tylko połączyć składniki - grudki mają zostać.

Formę na 12 muffinek posmaruj masłem lub wyłóż kolorowymi papierowymi kokilkami. Łyżką nakładaj ciasto do foremek, wypełniając je do 3/4 wysokości. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C i piecz ok. 20 minut. Wyjmij z pieca i ostudź.

Przygotuj dekorację: rozpuść czekoladę w kąpieli wodnej, dodaj wiśniówkę, ostudź. Na wystudzone muffiny nałóż polewę z rozpuszczonej czekolady, po łyżce bitej śmietany, dołóż wisienki i płatki tartej czekolady.

Przepis: Aneta Kosiba, zdjęcie: Marcin Urban

Więcej o: