Obiad świąteczny: Od sałatki do ciasteczek

W weekend jest więcej czasu na gotowanie. Wreszcie możesz spędzić w kuchni tyle czasu, ile chcesz. Przygotuj więc obiad pełny, taki z przystawką, zupą, deserem. Raz w tygodniu chyba można?

Sakiewki z radicchio z fetą

(dla 6 osób)

300 g drobnych liści szpinaku
150 g fety
2 łyżki posiekanych czarnych oliwek
1 ząbek czosnku
1 łyżka orzechów włoskich
1 łyżeczka posiekanego świeżego rozmarynu
sól
pieprz
15 listków radicchio
gałązki szczypiorku do przewiązania

Szpinak blanszujemy przez minutę we wrzątku i siekamy. Dodajemy pokruszoną fetę, oliwki i zmiażdżony czosnek. Orzechy prażymy na suchej patelni, następnie studzimy i siekamy. Ser ze szpinakiem mieszamy z orzechami i dodajemy rozmaryn. Starannie mieszamy, doprawiamy solą oraz pieprzem i nakładamy porcje nadzienia na listki radicchio. Ściągamy każdy listek od góry, tworząc mieszek, i przewiązujemy szczypiorkiem.

Lekki kapuśniak

(dla 6 osób)

500 g kapusty kiszonej
4 łyżki masła
1,5 l wywaru drobiowego
1 marchewka
1 mała pietruszka
1 średnia cebula
3-4 łyżki przecieru pomidorowego
sól
pieprz
1 liść laurowy
natka pietruszki


Kapustę płuczemy i dobrze odciskamy.Wkładamy do garnka, dodajemy 3 łyżkimasła, wlewamy tyle wywaru, aby kapusta się nie przypaliła. Przykrywamy i dusimy 3-5 minut na mocnym ogniu. Następnie zmniejszamy płomień i gotujemy półtorej godziny, od czasu do czasu mieszając.Wtymczasie kroimymarchewkę, pietruszkę i cebulę, podsmażamy je na pozostałym maśle. Dodajemy przecier, smażymy razem jeszcze przez chwilę. Dodajemy do kapusty na 10 minut przed końcem gotowania. Następnie wlewamy resztę wrzącego wywaru, gotujemy przez 20-30minut. Dodajemy do smaku sól i pieprz oraz liść laurowy. Gotujemy razem jeszcze
5-10minut. Przelewamy na talerze, każdą porcję dekorujemy posiekaną natką.

Rada: Do kapuśniaku możesz wrzucić ziemniaki pokrojone w kostkę. Pamiętaj, żeby ugotować je osobno, bo kwas z kapusty sprawia, że stają się twarde. Jeśli zrobisz kapuśniak na bulionie warzywnym, będziesz mieć pyszną jarską zupę.

Schab nadziewany winogronami

(dla 6 osób)

Marynata:
1 łyżeczka jagód jałowca (sproszkowanych)
po 2 łyżeczki rozmarynu
2 łyżeczki cząbru
100 ml białego wytrawnego wina

Oraz:
1 kg schabu z kością
500 g mieszanych winogron
2 łyżki masła
200 ml soku jabłkowego
2 łyżki oleju z pestek winogron lub oliwy
sok z 1 cytryny
50 ml śmietanki 30%
1 łyżka mąki ziemniaczanej
sól
pieprz

Mieszamy składniki marynaty. Ze schabu usuwamy kość i wkładamy go do marynaty na 6-12 godzin. Wyjmujemy mięso, otwór po kości faszerujemy winogronami. Nacieramy solą i pieprzem, obsmażamy na maśle. Układamy w brytfannie, polewamy połową soku z jabłek i olejem. Pieczemy w 180°C przez godzinę. Zagotowujemy marynatę, dodajemy resztę soku z jabłek i sok z cytryny. Zagęszczamy śmietanką oraz mąką. Mięso podajemy z sosem.

Maślane herbatniki z cukrem

(dla 6 osób)

150 g mąki pszennej (typ 480)
120 g masła
5 łyżek cukru
kilka kropli olejku waniliowego

Wszystkie składniki zagniatamy. Formujemy niewielkie kulki, układamy je w luźnych odstępach na blasze wyściełanej pergaminem, spłaszczamy. Pieczemy 15-20 minut w 180°C.

Danie jarskie - risotto z gorgonzolą

3 liście boćwiny lub szpinaku
1/3 szklanki orzeszków piniowych
2 łyżki oliwy
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 szklanka ryżu Arborio (specjalny ryż do risotto; do kupienia w dobrych supermarketach)
1/2 szklanki białego wytrawnego wina
1,5 litra bulionu warzywnego
15 dag gorgonzoli
sól
pieprz

Boćwinę lub szpinak kroimy w cienkie paski. Orzeszki rumienimy na suchej patelni i odstawiamy. Na rozgrzaną oliwę wrzucamy posiekaną cebulę, podsmażamy 2-3 minuty, aż się zeszkli. Dodajemy posiekany
czosnek i smażymy na złoty kolor. Wsypujemy ryż i podsmażamy, mieszając, tak by ziarenka pokryły się oliwą. Gdy staną się lekko przezroczyste, wlewamy wino i czekamy, aż ryż je wchłonie. Dolewamy szklankę bulionu i dusimy,mieszając. Kiedy ryż wchłonie płyn, wlewamy kolejną szklankę bulionu i cały proces powtarzamy 6 razy. Gdy ryż będzie al dente, dodajemy zieleninę i dusimy przez 10minut. Dodajemy ser i orzechy, doprawiamy solą i pieprzem.

Kacper Woźniak Kacper Woźniak fot. Klub 6 win

Wino do obiadu - poleca Kacper Woźniak

Dobierając wino do wieprzowiny, większość z nas będzie trzymać się bezpiecznej zasady i wybierze czerwone wino.
Decydując się na owocowe grenache lub bogatego burgunda zazwyczaj będziemy zachwyceni. Dobre mocne wino czerwone z wieprzowiną zawodzi rzadko. Zasady dotyczące łączenia wina z jedzeniem warto jednak czasem łamać.
Czytałem, że słynny brytyjski szef kuchni Rick Stein zaleca Côte du Rhône jako odpowiedni dodatek do tradycyjnych brytyjskich wieprzowych kiełbasek. Rick ma absolutną rację, a ja poszedłbym nawet dalej i z pełną odpowiedzialnością polecił to wino do schabu z winogronami. Szczep grenache stanowi około 40% typowego Côte du Rhône. Jego ostry charakter i szeroki wachlarz aromatów owocowych (z przewagą nut jagodowych) będzie właściwym uzupełnieniem tego dania.
Często podaje się też do wieprzowiny młode, świeże, owocowe beaujolais. Swego czasu byłem sceptykiem, jeśli chodzi o to połączenie, ale przekonałem się na własnej skórze, że to dobry mariaż.
Kiedy mam ochotę na bardziej ryzykowne zestawienie, otwieram butelkę wina na bazie chenin blanc lub sauvignon blanc. Wysoka kwasowość i aromat suchego jabłka powinny ładnie łączyć się z owocowymi dodatkami do wieprzowiny - winogronami i sokiem jabłkowym. Słodsze dania wieprzowe i chianti to również ciekawe połączenie. Ale ostrożnie, bo to połączenie nie zawsze działa.
Czekoladopodobne aromaty oraz ciemne owoce w sercu butelki argentyńskiego malbeca są jedną z moich ulubionych par z wieprzowiną. Lekkie i subtelne waniliowe wykończenie z odrobiną dębowych liści na podniebieniu idealnie komponuje się z kęsem słodkiej, soczystej wieprzowiny.

 

Kacper Woźniak - sommelier, na co dzień pracuje przy projekcie klubu 6win. Wiedzę o winie zdobywał w szkole Wine & Spirit Education Trust kończąc kurs Level 4 Diploma.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.