Letni obiad na zielono

Kiedy brakuje nam pomysłu na niedzielny obiad, spróbujmy zagrać kolorem. Monochromatyczne menu może być nie tylko zabawne, ale również bardzo smaczne. Oto letni obiad w odcieniach zieleni.
Quiche Quiche FOT. BBS

Quiche z szynką i grzybami

Ciasto:

240 g mąki
120 g schłodzonego masła
szczypta soli

Nadzienie:

4-5 pieczarek
łyżka sklarowanego masła
150 g gotowanej szynki
garść ziół (np. natka, rukola, bazylia)
2 pęczki dymki
100 g startego sera tylżyckiego
pół szklanki śmietany 22%
4 jajka
sól
pieprz

Masło kroimy, wrzucamy do posolonej mąki i zagniatamy ciasto, dodając odrobinę lodowatej wody. Wkładamy je do formy i rozprowadzamy, tak aby cienką warstwą przykrywało jej spód i boki do wys. 3 cm. Przykrywamy formę pergaminem lub folią i na godzinę wstawiamy do lodówki.
Grzyby oczyszczamy, kroimy i podsmażamy na suchej patelni, mieszając, aż odparują. Dodajemy sklarowane masło i, mieszając, smażymy na niedużym ogniu, aż będą miękkie, przyprawiamy solą i pieprzem. Szynkę kroimy w kostkę. Zioła siekamy. Dymkę kroimy. Szynkę mieszamy z ziołami i cebulą, przyprawiamy solą i pieprzem, nakładamy na schłodzone ciasto. Na tej warstwie rozkładamy usmażone grzyby. Ser mieszamy ze śmietaną i jajami, doprawiamy do smaku solą i pieprzem, rozprowadzamy na całej powierzchni quiche?a. Wstawiamy na środkową półkę piekarnika nagrzanego do 180°C i pieczemy ok. 40 minut.

 Fot. Bogdan Biały

Zupa estragonowa z awokado

1,5 l mleka
1-2 łyżki posiekanego świeżego estragonu
1/2 łyżki soli
6 awokado
1/4 szklanki soku z limonki
ostra papryka do smaku
gęsta kwaśna śmietana
listki świeżego estragonu do przybrania

Mieszamy mleko z estragonem i solą, podgrzewamy prawie do wrzenia, ale nie zagotowujemy. Zdejmujemy z ognia i odstawiamy na godzinę. Miksujemy miąższ awokado z sokiem z limonki, dodajemy do mleka, przyprawiamy ostrą papryką, mieszamy. Wstawiamy na godzinę do lodówki, aby smaki się przegryzły. Przed podaniem podgrzewamy (nie zagotowujemy!), wlewamy do miseczek. Każdą porcję zupy dekorujemy kwaśną śmietaną i estragonem.

Frittata z brokułami

500 g brokułów
8 jajek
4 łyżki oliwy
200 g sera ricotta
sól
pieprz
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej

Podzielone na różyczki brokuły wrzucamy do wrzątku i gotujemy 3 minuty. Wbijamy jajka do miski i mieszamy widelcem. Na patelni z żaroodporną rączką rozgrzewamy oliwę. Wlewamy na nią połowę jajek, a na nie nakładamy łyżką ricottę. Doprawiamy solą, pieprzem i gałką. Lekko mieszamy, aby omlet ściął się równomiernie. Zblanszowane brokuły odcedzamy i układamy na wierzchu masy jajecznej. Zalewamy resztą jajek i wkładamy na 15 minut do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180°C. Fritattę podajemy przestudzoną.

Rada: Różyczki brokułu zachowają soczyście zielony kolor, jeśli nie będziemy ich zbyt długo gotować. Wystarczy je blanszować kilka minut w osolonym wrzątku, a potem zahartować, wrzucając na kilka sekund do bardzo zimnej wody.

Sałata mieszana

garść roszponki
garść rukoli
garść sałaty strzępiastej
1/2 opakowania serka wiejskiego granulowanego
sok z 1/2 cytryny
szczypta soli
3 łyżki oliwy
plastry cytryny do dekoracji

Sałaty płuczemy pod bieżącą wodą i osuszamy, najlepiej w wirówce do sałaty. Przekładamy do miski, dodajemy serek, mieszamy. Sok z cytryny mieszamy z solą. Dolewamy oliwę. Powstałym dressingiem polewamy sałatkę. Przed podaniem dekorujemy plastrami cytryny.

Rada: Liście sałaty po umyciu i osuszeniu najlepiej porwać. Sałata krojona nożem zmienia smak, a brzegi jej liści ciemnieją.

Deser z morelami

8 moreli
180 ml śmietany kremówki
garść ciastek owsianych

Morele kroimy na ćwiartki i przekładamy do kieliszków lub salaterek. Ubijamy śmietanę i dajemy 3-4 łyżki na porcję. Na koniec obficie posypujemy pokruszonymi ciastkami. Chłodzimy i podajemy.

Kacper Woźniak Kacper Woźniak fot. Klub 6 win

Wina do obiadu - poleca Kacper Woźniak

Wina z Doliny Rodanu w zależności od apelacji są bardzo zróżnicowane. Znajdziemy tu sporo białych, różowych, a w szczególności wiele wysokojakościowych win czerwonych. Północny Rodan słynie głównie z win czerwonych produkowanych ze szczepu syrah, który w apelacjach: Côte-Rôtie, Hermitage czy Crozes-Hermitage oraz Saint-Joseph i Cornas, świętuje swoje tryumfy. Crozes-Hermitage i Hermitage mają również swoich przedstawicieli w grupie białych win wytwarzanych z roussanne i marsanne. Jednak najbardziej charakterystyczną apelacją dla win białych w tej części regionu jest położona najbardziej na północ Condrieu. Tu powstają trunki ze szczepu viognier. I właśnie wspomniane przeze mnie białe wina ze względu na wysoką intensywność, wagę (zwłaszcza condrieu) mogą dobrze współgrać z potrawą, wspartą aromatami grzybów i ziół. Dla miłośników czerwonego wina polecam eksperyment z syrah, które często ma aromat grzybów, ściółki leśnej lub ziół.

Kacper Woźniak - sommelier, na co dzień pracuje przy projekcie klubu 6win. Wiedzę z zakresu wina zdobywał w szkole Wine & Spirit Education Trust, kończąc kurs Level 4 Diploma.

Więcej o:
Copyright © Agora SA