Wykwintny obiad z wołowiną

Mięso wołowe do przygotowania tego dania powinno być najlepszego gatunku. Przydałaby się wołowina argentyńska albo włoska, tylko gdzie ją kupić? Spróbujmy zrobić aromatyczną potrawę z polędwicy wołowej.
Wołowina z rozmarynem Wołowina z rozmarynem Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Wyborcza.pl

Wołowina z rozmarynem

150 g rukoli
1/3 szklanki oliwy
2 ząbki czosnku
gałązka rozmarynu
500 g polędwicy wołowej lub rostbefu
1 łyżeczka soli
3/4 łyżeczki pieprzu
1 spora szalotka pokrojona w piórka
po 1,5 łyżki octu balsamicznego i czerwonego octu winnego
grubo mielony czarny pieprz


Rukolę płuczemy, osuszamy, przekładamy na duży półmisek. Rozgrzewamy oliwę z czosnkiem i rozmarynem, podgrzewamy razem ok. 4 minuty. Usuwamy czosnek i rozmaryn, a na pachnącym tłuszczu podsmażamy mięso pokrojone w dość cienkie plasterki (1/2 cm). Smażymy około minuty, z każdej strony, a potem wyjmujemy łyżką cedzakową. Osączamy z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku kuchennym i układamy na rukoli. Na tej samej oliwie krótko szklimy szalotkę, dodajemy sól i pieprz oraz oba rodzaje octu. Przygotowaną zalewą kropimy mięso i rukolę.

Zielony chłodnik Zielony chłodnik Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Wyborcza.pl

Zielony chłodnik

duży ogórek wężowy (500 g)
szalotka
2 łyżki świeżego estragonu
500 ml zimnego bulionu warzywnego
łyżeczka musztardy
łyżeczka octu estragonowego
200 g gęstej śmietany (36%)
2 łyżki oliwy
sól
2 łyżeczki skórki otartej z cytryny
listki estragonu
100 g szynki z indyka


Ogórka myjemy, odkrawamy kilka plasterków i odkładamy je do dekoracji. Resztę obieramy, usuwamy nasionka, a miąższ kroimy w dość grubą kostkę. Siekamy szalotkę i estragon, miksujemy w blenderze z ogórkiem, bulionem, musztardą, octem, śmietaną i oliwą. Przyprawiamy do smaku i wstawiamy do lodówki. Przed podaniem mieszamy, posypujemy listkami estragonu i skórką cytrynową. Dekorujemy odłożonymi plasterkami ogórka oraz pokrojoną w paseczki szynką z indyka.

Quinoa z figami Quinoa z figami Fot. Paulina Jakóbiec

Quinoa z figami

150 g quinoi (komosy ryżowej)
6 świeżych fig
3 pomidory
1 pęczek pietruszki
15 listków świeżej mięty
2 szalotki
sok z 2 cytryn
6 łyżek oliwy


Quinoę gotujemy do miękkości według instrukcji na opakowaniu. Figi i pomidory kroimy na małe kawałki, zioła i szalotki siekamy. Przygotowane składniki wkładamy do dużej salaterki, delikatnie mieszamy i skrapiamy sokiem z cytryny oraz oliwą. Odstawiamy na godzinę do lodówki. Podajemy jako przystawkę. Potrawa będzie też dobrym dodatkiem do mięsa z grilla.

Orientalna surówka z ogórka Orientalna surówka z ogórka Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Wyborcza.pl

Orientalna surówka z ogórka

2 ogórki
1 łodyga selera naciowego
1 czerwona papryczka chilli
1 łyżka płynnego miodu (akacjowy lub lipowy)
2 łyżki mleka kokosowego
sól do smaku
1 ząbek czosnku
2 łyżki soku z limonki
2 łyżki oliwy
4 czubate łyżki kiełków


Ogórki cienko obieramy i kroimy w kosteczkę. Mieszamy je z drobno pokrojonym selerem oraz papryczką oczyszczoną z pestek. Dodajemy miód, mleko kokosowe, sól, zmiażdżony czosnek, sok z limonki i oliwę, wstawiamy do lodówki. Porcje sałatki nakładamy do pucharków, dekorujemy łyżką kiełków.

Ciasto z awokado i limonką Ciasto z awokado i limonką Fot. Bogdan Biały

Ciasto z awokado i limonką

Kruche ciasto:
250 g masła
130 g cukru pudru
450 g mąki
jajko

Nadzienie:
puszka (400 ml) słodzonego mleka skondensowanego
łyżeczka skórki otartej z limonki
szklanka zmiksowanego i przetartego przez sitko miąższu awokado (z 3-4 owoców)
1/2 szklanki soku z limonki
2 żółtka
szczypta soli
bita śmietana do podania


Robimy ciasto. Masło ucieramy z cukrem pudrem, wsypujemy mąkę i zagniatamy. Gdy składniki się połączą, dodajemy jajko i ponownie wyrabiamy. Ciasto zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na 30 minut. Następnie rozwałkowujemy na grubość 1/2 cm i wykładamy nim formę na tartę. Na wierzchu układamy papier do pieczenia, wsypujemy suchą fasolę lub groch. Nasiona obciążą ciasto i pozwolą mu zachować ładny kształt. Pieczemy w 180°C przez 20 minut.
Mieszamy mleko z sokiem i skórką z limonki, roztrzepanymi żółtkami i solą. Miksujemy tak długo, aż masa będzie jednolita i zgęstnieje. Dodajemy miąższ awokado, mieszamy i rozsmarowujemy na ostudzonym spodzie. Wstawiamy na kilka godzin do lodówki. Podajemy z bitą śmietaną.

Kacper Woźniak Kacper Woźniak fot. Klub 6 win

Wino do obiadu - poleca Kacper Woźniak

Dzisiaj w poszukiwaniu odpowiedniego wina do wołowiny z rozmarynem trafiłem do RPA.

Pierwsze wina powstały na terenie Republice Południowej Afryki w XVII w. Jest to więc kraj, w którym tradycje winiarskie są głęboko zakorzenione. Ta zróżnicowana kraina daje szeroką gamę win. Najbardziej znane jest słynne Vin de Constance, które upodobał sobie sam Napoleon Bonaparte. Ono jednak bardziej pasuje do deseru. Do wołowiny w rozmarynie polecałbym wino czerwone ze szczepu pinotage, charakterystycznego dla tego kraju, lub południowoafrykański syrah. Pinotage charakteryzuje się aromatami owocowymi, wspartymi nutami ziemistości i wędzonki, a syrah ma głęboki aromat dojrzałych, czerwonych owoców.
Pośród win czerwonych pochodzących z RPA warto zwrócić uwagę także na kupaże bordoskie (cabernet Sauvignon, merlot, cabernet franc). Relacja ceny i jakości win z RPA jest bardzo atrakcyjna ? można skosztować win wysokiej jakości, kupując je w przyzwoitej cenie.

Kacper Woźniak - sommelier, na co dzień pracuje przy projekcie klubu 6win. Wiedzę o winie  zdobywał w szkole Wine & Spirit Education Trust, kończąc kurs Level 4 Diploma

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.