Obiad z owocami

Wytrawne dania z owocami smakują nieco egzotycznie. Ich słodycz przełamuje smak, do którego przywykliśmy w tradycyjnej polskiej kuchni.
Veal fillet on mango with ginger and curry powder Veal fillet on mango with ginger and curry powder Fot. Bischof, Harry StockFood

Cielęcina w brzoskwiniach

8 sznycli cielęcych
4 brzoskwinie
140 ml białego wytrawnego wina
szczypta cynamonu
liść laurowy
2 łyżki masła
łyżka mąki kukurydzianej
4 łyżki oleju
sól
pieprz

Brzoskwinie myjemy, wyjmujemy pestki i kroimy na plastry. Dusimy chwilę w odrobinie wody z łyżką masła, by zmiękły. Plastry mięsa rozbijamy i smażymy na rozgrzanym oleju. Wlewamy wino, dodajemy przyprawy. Dusimy na małym ogniu, aż mięso będzie miękkie. Mąkę kukurydzianą rozprowadzamy 2 łyżkami wody i, mieszając, gotujemy, aż zawiesina stanie się klarowna. Dolewamy płyn z garnka, w którym dusiliśmy brzoskwinie. Zagotowujemy. Mięso układamy na półmisku, przekładamy plastrami podduszonych brzoskwiń, polewamy sosem.

Rada: Poza sezonem świeże owoce możemy zastąpić brzoskwiniami z puszki.

Francuska zupa jarzynowa

1 i 1/2 litra wywaru warzywnego (może być z kostki)
1/2 szklanki białej fasoli (ew. z puszki)
1/2 szklanki zielonego groszku (może być mrożony lub z puszki)
garść fasolki szparagowej
marchewka
por (tylko białe części)
mała cukinia
2 pomidory
ziemniak
3 łodygi selera naciowego
mała cebula
1/2 szklanki makaronu (świderki lub kolanka)
garść listków bazylii
2 ząbki czosnku
3 łyżki startego parmezanu
6 łyżek oliwy
sól
pieprz

Surowe ziarna fasoli płuczemy, zalewamy wodą i moczymy co najmniej 2 godziny (możemy również użyć fasoli z puszki). Następnie odcedzamy, wlewamy półtorej szklanki wody i gotujemy około 45 minut. Ziemniak i marchewkę obieramy, kroimy, wrzucamy do garnka z fasolą. Dodajemy pokrojoną obraną fasolkę szparagową i pokrojone na plasterki łodygi selera naciowego oraz pokrojone na talarki pory i cebulę. Wszystko zalewamy wywarem. Gotujemy 15 minut. Dorzucamy pokrojoną w kostkę cukinię, obrane ze skórki i pokrojone w kostkę pomidory, mrożony groszek. Na końcu dodajemy makaron. Gotujemy do momentu, aż makaron będzie prawie miękki. Bazylię miksujemy z czosnkiem, mieszamy z parmezanem i wlewaną po kropli oliwą oraz odrobiną wywaru, tak by powstał rzadki sos. Wlewamy go do zupy, mieszamy i przyprawiamy.

Gulasz z cukinii i melona

melon miodowy
4 cukinie
4 dymki
2 ząbki czosnku
kilka listków melisy
2 łyżki oliwy
120 ml soku pomarańczowego
1-2 łyżeczki miodu
chilli
mielona kolendra
sól

Melona obieramy, usuwamy pestki, miąższ kroimy na kawałki. Cukinie kroimy wzdłuż na cząstki, dymki i czosnek ? w plasterki, listki melisy ? w paseczki. Rozgrzewamy w rondlu trochę oliwy, szklimy czosnek i cebulki. Dodajemy cukinię, smażymy 2-3 minuty. Wlewamy sok pomarańczowy, dodajemy melona i melisę, doprawiamy miodem, chilli, kolendrą i solą. Dusimy 10-15 minut.

Rada: Gulasz warzywny najlepiej smakuje z chrupiącą bagietką lub chlebkiem pita, podany na ciepło, lecz nie na gorąco ? łatwiej wówczas uzyskać i docenić harmonię smaków. Przygotowując tę potrawę, pamiętajcie, aby nie rozgotować warzyw ? powinny być lekko twarde.

Sałatka z fenkułem

fenkuł (koper włoski)
gruszka
melon
kilka listków mięty
2 łyżki oliwy
sól
pieprz

Fenkuła myjemy, rozcinamy na pół, usuwamy twardy środek, kroimy w cienkie pióra. Gruszkę myjemy (nie obieramy), dzielimy na ćwiartki, usuwamy gniazdo nasienne, kroimy w paski lub słupki. Melona dzielimy na pół, obieramy, usuwamy łyżką pestki i kroimy w cienkie plasterki. Wszystkie składniki wrzucamy do miski, dodajemy posiekaną miętę, skrapiamy oliwą i doprawiamy solą oraz pieprzem.

Ciasto z agrestem

Kruche ciasto:
250 g mąki
125 g zimnego masła
jajko
2 łyżki cukru pudru
1-2 łyżki zimnej wody

Nadzienie agrestowe:
800 g agrestu
2/3 szklanki cukru
łyżka soku z cytryny
4 łyżki mąki ziemniaczanej
łyżka masła

Wszystkie składniki ciasta łączymy i szybko zagniatamy. Formujemy kulę, spłaszczamy, owijamy folią, wkładamy do lodówki na 30 minut. Po wyjęciu z lodówki odkrawamy ćwiartkę ciasta i wkładamy do zamrażalnika. Pozostałym ciastem wylepiamy formę do tarty (o średnicy 25 cm) wysmarowaną wcześniej masłem i oprószoną mąką. Ciasto wstępnie pieczemy w temperaturze 190°C przez 25 minut. Agrest, cukier i sok z cytryny podgrzewamy w garnku, aż cukier się rozpuści, a agrest puści dużo soku. Zdejmujemy z ognia, sok odcedzamy przez sitko. Do soku dodajemy 4 łyżki mąki ziemniaczanej, mieszamy. Owoce i zawiesinę zagotowujemy. Zdejmujemy z ognia, do jeszcze gorącego nadzienia dodajemy masło, mieszamy, aż się roztopi. Lekko studzimy. Na podpieczony spód od tarty wykładamy nadzienie agrestowe. Na wierzch ścieramy na tarce ciasto schłodzone w zamrażalniku. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 180°C i pieczemy przez 25 minut, do zrumienienia wierzchu.

Przepis na ciasto agrestowe: inspiracja przepisem z bloga mojewypieki.com

Kacper Woźniak Kacper Woźniak fot. Klub 6 win

Wino do obiadu - poleca Kacper Woźniak

Do delikatnej cielęciny najlepiej podać łagodne wino o owocowym charakterze, z niewielką zawartością taniny.

Podczas degustacji, w której brałem udział w Londynie, prowadzonej przez wybitnych sommelierów, mieliśmy możliwość kosztowania wielu potraw i dobierania do nich najwłaściwszych win. Jedną z potraw, której próbowaliśmy, była właśnie cielęcina w brzoskwiniach. Do wyboru otrzymaliśmy kilkanaście win. Po degustacji dzieliliśmy się opiniami i wrażeniami z połączeń smakowych. W zestawieniu ze smakiem cielęciny w brzoskwiniach największym uznaniem cieszyło się białe wino z Kalifornii. Był to viognier charakteryzujący się intensywnymi aromatami, pośród których prym wiedzie właśnie nuta brzoskwiń i moreli. Wino ma mocną strukturę i wyraziste ciało. Dzięki temu połączenie przypadło do gustu większości degustatorów. Drugie miejsce zajął malbec z Argentyny, starzony w dębowych beczkach. Dobra dawka owocowych aromatów wspartych odrobiną wanilii i cynamonu oraz wyraziste, ale gładkie taniny stanowiły wyśmienity akompaniament dla smaku delikatnego mięsa.

Kacper Woźniak - sommelier, na co dzień pracuje przy projekcie klubu 6win. Wiedzę z zakresu wina zdobywał w szkole Wine & Spirit Education Trust, kończąc kurs Level 4 Diploma

Więcej o:
Copyright © Agora SA