5 ząbków czosnku
5 łyżek drobno posiekanych liści rozmarynu
oliwa
sól
pieprz
2 kg schabu z kością
4 długie gałązki rozmarynu
500 ml wytrawnego białego wina
W robocie kuchennym miksujemy czosnek, rozmaryn, 1/2 łyżeczki soli i 1/2 łyżeczki pieprzu oraz trochę oliwy, tak żeby pasta miała dobrą konsystencje. Odkrawamy mięso od żeber, ale nie od kręgosłupa, następnie robimy głębokie nacięcie przez środek schabu i wkładamy do środka pastę rozmarynową. Mięso przymocowujemy do kości nicią kuchenną. Pomiędzy nici wplatamy gałązki rozmarynu. Oprószamy solą i pieprzem. Zawijamy w folię i odstawiamy na kilka godzin do lodówki. Piekarnik rozgrzewamy do 230°C, mięso wyjmujemy z lodówki, układamy w brytfannie i wstawiamy do piekarnika. Po 20 minutach zmniejszamy temperaturę do 190°C, zalewamy połową wina, pieczemy około 1,5 godziny, co 20 minut podlewając winem.
Gałązki świeżych ziół nadadzą pieczeni wyjątkowego aromatu.
1,5 l bulionu warzywnego
700 g zielonych warzyw (cukinia, fasolka szparagowa, seler naciowy)
50 g makaronu gwiazdki
2 puszki fasolki białej, osączonej z zalewy
pęczek bazylii
150 g świeżo startego parmezanu
5 ząbków czosnku
100 ml oliwy
sól
pieprz
Bulion doprowadzamy do wrzenia, wrzucamy warzywa i makaron, gotujemy 10 minut, na sam koniec dodajemy fasolkę. Miksujemy parmezan, bazylię, czosnek i oliwę. Pastę dodajemy do wystudzonej zupy, doprawiamy.
Można podawać na ciepło lub na zimno.
200 g brązowej soczewicy
mała cebula, przekrojona
marchewka, przekrojona
łodyga selera naciowego
liść laurowy
2 ząbki czosnku
ząbek czosnku posiekany
150 ml oliwy
450 g świeżych lub mrożonych borowików pokrojonych w plasterki
3 łyżki octu z wina czerwonego
1/2 łyżeczki cukru
20 plasterków pomidorów suszonych z oleju
4 dymki posiekane
300 g rukoli
sól
pieprz
Do dużego garnka wkładamy soczewicę, cebulę, marchewkę, selera, liść laurowy i 2 ząbki czosnku.
Wlewamy wodę, tak by zakryła składniki, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 45 minut na małym ogniu, aż soczewica będzie miękka, ale nie rozpadająca sią. Wszystko odcedzamy, wyrzucamy warzywa.
Na patelni podgrzewamy 50 ml oliwy, dodajemy borowiki, smażymy około 5 minut, aż będą miękkie, następnie dodajemy do soczewicy. Na patelnię wrzucamy posiekany czosnek, smażymy, aż czosnek zacznie się rumienić, dodajemy ocet, cukier i mieszamy, aż się rozpuści, dolewamy 100 ml oliwy. Doprawiamy solą i pieprzem, dusimy 10 minut. Do soczewicy dodajemy pomidory, dymki i rukolę, mieszamy i podajemy.
Osobno serwujemy przygotowaną wcześniej oliwę z czosnkiem.
2 łyżki oliwy
18 cebulek szalotek
4 łyżki octu balsamicznego
75 ml wody
2 łyżki miodu płynnego
łyżka igieł świeżego rozmarynu
Piekarnik nagrzewamy do 180°C. Na dużej patelni rozgrzewamy oliwę, dodajemy cebulki i podsmażamy około 5 minut, mieszając, by przyrumieniły się ze wszystkich stron.
Dolewamy ocet balsamiczny, wodę, miód, ciągle mieszając, dusimy kolejne 5 minut. Następnie przekładamy cebulki z sosem do żaroodpornego naczynia, dodajemy rozmaryn, mieszamy i pieczemy w piekarniku około 15-20 minut. W trakcie pieczenia kilkakrotnie mieszamy. Podajemy letnie.
30 g masła do smarowania kokilek
120 g cukru pudru
300 g gorzkiej czekolady 70%
4 żółtka
8 białek
Sos:
200 g malin
50 g cukru pudru
50 ml wódki
Rozgrzewamy piekarnik do temp. 220°C. Smarujemy masłem kokilki, posypujemy je odrobiną cukru pudru, wkładamy do lodówki. W misce ustawionej na garnku z gorącą wodą rozpuszczamy czekoladę (dno miski nie może dotykać powierzchni wody). Gdy się rozpuści, zdejmujemy z garnka, dodajemy po jednym żółtku i delikatnie mieszamy, aż masa zgęstnieje. Białka ubijamy na sztywną pianę, a następnie dodajemy cukier i stopniowo masę czekoladową. Powstałe ciasto nakładamy do kokilek. Pieczemy 10-15 minut w piekarniku nagrzanym do 220°C (suflet musi wyrosnąć poza foremkę).
Sos: Miksujemy maliny, ewentualnie przecieramy przez sito, aby usunąć pestki, dodajemy cukier i wódkę, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez kilka minut, aby zredukować sos. Sosem polewamy ciepłe suflety.