Pomysł na jesienny obiad

Powinniśmy jeść ryby częściej niż mięso. Wciąż jednak jest odwrotnie. Być może dlatego, że brakuje nam pomysłów, jak je podać? Oto przepis na wyśmienitego pstrąga, który uświetni rodzinny obiad.
Pstrąg pieczony z warzywami Pstrąg pieczony z warzywami Fot. MARCIN URBAN

Pstrąg pieczony z warzywami

35 g masła
cebula drobno posiekana
1 kg ziemniaków obranych i pokrojonych na kawałki
7 dużych pomidorów grubo pokrojonych
bulwa kopru włoskiego, pocięta na plasterki
300 ml wytrawnego białego wina
300 ml wywaru warzywnego
150 g oliwek zielonych drylowanych
70 g kaparów
6 pstrągów, wypatroszonych
sól
pieprz


Rozgrzewamy piekarnik do 200°C. Masło roztapiamy na dużej patelni i podsmażamy cebulę, wrzucamy ziemniaki. Następnie dodajemy pomidory, połowę kopru i wino, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy, aż połowa płynu odparuje. Wlewamy wywar, dodajemy kapary i oliwki, mieszamy i przekładamy na brytfannę. Ryby myjemy, osuszamy papierowym ręcznikiem.
Nadziewamy je pozostałym koprem, układamy na warzywach, oprószamy solą i pieprzem. Pieczemy 30 minut.

Zupa z dynią Zupa z dynią Fot. MARCIN URBAN

Zupa z dynią

75 g masła
300 g chudego boczku, pokrojonego w kostkę
4 pory oczyszczone i pokrojone w plasterki
1 kg dyni, obranej i pokrojonej w kostkę
200 ml białego wytrawnego wina
1 litr bulionu
200 ml śmietany
sol
pieprz


Masło roztapiamy w dużym rondlu, wrzucamy boczek, smażymy, aż się lekko zarumieni, dodajemy pory i ponownie smażymy 5 minut, aż się zeszklą i zmiękną, dodajemy dynię, smażymy kolejne 10 minut na małym ogniu. Wlewamy wino i odparowujemy, aż powstanie syrop. Dodajemy bulion, doprawiamy do smaku, doprowadzamy do wrzenia, gotujemy na małym ogniu około 20 minut. Dynię rozgniatamy widelcem na mniejsze kawałki. Podajemy z kleksem śmietany i grzankami.

Curry z kalafiorem i szpinakiem
Curry z kalafiorem i szpinakiem Fot. MARCIN URBAN

Curry z kalafiorem i szpinakiem

4 łyżki oliwy
3 cebule drobno posiekane
3 łyżki curry w paście lub w proszku
kawałek imbiru (2 cm) obrany i starty
600 g siekanych pomidorów
600 ml (1,5 puszki) mleka kokosowego
kalafior podzielony na różyczki
3 ziemniaki, obrane i pokrojone na kawałki
4 łyżki soku z cytryny
300 g listków szpinaku sałatkowego
sól


W dużym rondlu rozgrzewamy oliwę i na gorący tłuszcz wrzucamy cebulę. Podsmażamy ją, aż zmięknie, na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając, następnie dodajemy curry i imbir, smażymy około 2 minut, ciągle mieszając, dodajemy pomidory i mleko kokosowe, doprowadzamy do wrzenia, dodajemy kalafiora, ziemniaki i dusimy na małym ogniu około 30 minut, na koniec doprawiamy solą. Po zdjęciu z ognia dodajemy sok z cytryny, szpinak, mieszamy i podajemy.

Kalafior w sosie curry z dodatkiem ziemniaków i szpinaku to nawiązanie do smaków kuchni indyjskiej. To danie, choć lekkie, zyskuje moc dzięki pikantności przypraw.

Sałatka Cezar, jedzenie na wynos Sałatka Cezar, jedzenie na wynos Fot. MARCIN URBAN

Sałatka Cezar

1-2 sztuki sałaty rzymskiej
6 filetów anchois
3 ząbki czosnku
15 ml musztardy Dijon
sok z 1 cytryny
pieprz, sól
175 ml oliwy
125 g świeżego parmezanu, może być tarty lub w płatkach

Grzanki:
1/2 bagietki
3 ząbki czosnku
60 ml oliwy

Bagietkę kroimy w centymetrowe kromki, a następnie w kostkę. Na dużej patelni rozgrzewamy oliwę, dodajemy obrane całe ząbki czosnku oraz pokrojoną bagietkę. Cały czas mieszając, podsmażamy na złoty kolor przez 2-3 minuty. Następnie przesypujemy grzanki na papierowy ręcznik, aby usunąć nadmiar tłuszczu. Wyjmujemy ząbki czosnku. Sałatę myjemy i osuszamy.
Filety anchois wkładamy do miski, rozcieramy widelcem, dodajemy posiekany czosnek, musztardę, pieprz i sok z cytryny. Mieszamy. Polewamy sosem sałatę, dodajemy parmezan i grzanki.

Galaretka winna z owocami Galaretka winna z owocami Fot. MARCIN URBAN

Galaretka winna z owocami

60 g żelatyny
200 g cukru pudru
200 ml wody
250 ml tokaju
600 g dowolnych owoców jagodowych


W szklance namaczamy żelatynę. Do rondla z wodą wsypujemy cukier, podgrzewamy, aż się rozpuści, zwiększamy ogień i gotujemy około 5 minut, aż powstanie syrop. Zdejmujemy z ognia i dodajemy żelatynę, mieszając, aż się rozpuści. Dolewamy wino i mieszamy. Odstawiamy na 20 minut, by ostygło. Przygotowujemy 6 dużych kieliszków do wina, każdy do połowy zalewamy porcją galaretki i odstawiamy do zastygnięcia, następnie wkładamy owoce i ponownie zalewamy galaretką. Wstawiamy do lodówki na około 2 godziny, tak by się ścięła. Przed podaniem posypujemy pozostałymi owocami i cukrem pudrem.

Rada: Jeśli oprócz dorosłych do obiadu zasiądą również dzieci, deser można przygotować na soku jabłkowym.

Kacper Woźniak Kacper Woźniak fot. Klub 6 win

Wino do obiadu - poleca Kacper Woźniak

Delikatne ryby z dodatkiem warzyw najlepiej sprawdzają się w towarzystwie łagodnych białych win o wysokiej kwasowości.

Wina z Doliny Loary ze względu na łagodne usposobienie, dużą kwasowość oraz wyraźną nutę mineralności mogą dobrze współgrać z pstrągiem. Dolina Loary to niezwykle zróżnicowany region winiarski. Zaczyna się podregionem Centralnych Winnic ze znanymi białymi winami Sancerre i Pouilly Fumé, na bazie szczepu sauvignon blanc. Dalej, na zachód, znajduje się podregion Turenii, słynącej z białych win. Apelacje Saumur, Saumur Champigny, Chinon, Saint Nicolas de Bourgueil czy Anjou to przedstawiciele podregionu, gdzie prym wśród białych win wiedzie szczep chenin blanc, a wśród win czerwonych cabernet franc i gamay. Ostatnim przystankiem w podróży po regionie Doliny Loary jest Nantais i Muscadet ze szczepu melon de bourgogne, który występuje również pod nazwą muscadet. Poza winami z Doliny Loary warto sięgnąć również po wina z północy Półwyspu Iberyjskiego, np. albarino z Galicii z apelacji Riax Baixas czy alvarinho (ten sam szczep) z Minho z apelacji np. Vinho Verde.

Kacper Woźniak, sommelier, na co dzień pracuje przy projekcie klubu 6win. Wiedzę z zakresu wina zdobywał w szkole Wine & Spirit Education Trust, kończąc kurs Level 4 Diploma

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.