Obiad w barwach jesieni

Smak, aromat, ale także i kolor potrawy wpływają na to, jak nam smakuje. Dzisiejszy obiad w kolorze złota powinien chwycić za serca całą rodzinę.
Łosoś zapiekany pod kruszonką Łosoś zapiekany pod kruszonką Fot. MARCIN URBAN

Łosoś zapiekany pod kruszonką

3 łyżki posiekanego tymianku
3 kromki białego chleba bez skórki
skórka starta z jednej cytryny
60 g orzeszków piniowych
6 kawałków (filety) łososia ze skórką
2 łyżki oliwy
sol i pieprz


Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 190°C. Tymianek, chleb, skórkę z cytryny, orzeszki piniowe miksujemy. Filety układamy na blasze do pieczenia skórką do góry i wstawiamy do piekarnika na 3 minuty, następnie odwracamy na drugą stronę, doprawiamy. Przygotowaną wcześniej kruszonką posypujemy filety, dociskamy, skrapiamy oliwą i ponownie wstawiamy do piekarnika. Zapiekamy około 10 minut.

Rada: Łososia pieczemy jak najkrócej. Trzymany zbyt długo w piekarniku, robi się suchy.

Pikantna zupa z kukurydzy Pikantna zupa z kukurydzy Fot. MARCIN URBAN

Pikantna zupa z kukurydzy

30 g masła
3 łyżki oliwy
2 cebule, obrane i posiekane
6 kolb kukurydzy
3 łyżeczki drobno posiekanej papryczki chilli
1,5 litra bulionu warzywnego
sól
2 łyżki soku z cytryny
5 łyżek posiekanej natki pietruszki
kwaśna śmietana do podania


Masło i oliwę rozgrzewamy w rondlu, dodajemy cebule i smażymy, aż zmięknie i zarumieni się. Z kolb kukurydzy wyłuskujemy ziarna, wsypujemy do cebuli, dodajemy papryczkę chilli. Smażymy około 5 minut, mieszając od czasu do czasu. Wlewamy bulion, doprowadzamy do wrzenia, doprawiamy i gotujemy około 10 minut, aż kukurydza zmięknie. Zupę miksujemy na gruboziarniste purée. Na koniec dodajemy sok z cytryny i natkę, mieszamy. Podajemy z łyżeczką kwaśnej śmietany.

Dynia faszerowana Dynia faszerowana Fot. MARCIN URBAN

Dynia faszerowana

mała dynia (około 3 kg)
sól i pieprz
słodka papryka w proszku
250 g dzikiego ryżu
1/2 l wywaru warzywnego
pęczek cebulki
300 g cukinii
500 g pomidorów
ząbek czosnku
1 szklanka kiełków fasolki mung
100 g śmietany do podania


Z umytej dyni odcinamy "pokrywkę". Wydrążamy część miąższu z pestkami. Wnętrze nacieramy mieszanką soli, pieprzu i papryki. Ryż gotujemy w wywarze. Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 220°C. Cebulkę i cukinię myjemy i kroimy w plastry, pomidory sparzamy, obieramy ze skórki, drobno siekamy. Ząbek czosnku przeciskamy przez praskę. Ugotowany ryż mieszamy z warzywami i kiełkami. Farsz wkładamy do wnętrza dyni, przykrywamy "pokrywką" i pieczemy w piekarniku około 1,5 godziny. Miąższ dyni i warzywa powinny być miękkie. Podajemy z kleksem śmietany.

Krojenie tego dania może nastręczyć trudności. Z pewnością jednak dostarczy również sporo radości, zwłaszcza jeśli przy stole zasiadają dzieci.

Pieczona papryka z oliwkami Pieczona papryka z oliwkami Fot. MARCIN URBAN

Pieczona papryka z oliwkami

2 zielone papryki
2 czerwone papryki
2 żółte papryki
200 g oliwek greckich z pestkami
1/2 łyżeczki nasion kminu
2 łyżki świeżego majeranku
5 łyżek oliwy
2 łyżki soku z cytryny
2 zmiażdżone ząbki czosnku
szczypta cukru
sól i pieprz


Opiekamy papryki na rozgrzanym grillu. Gdy skórka sczernieje, przekładamy strąki do miski, przykrywamy ściereczką, zostawiamy do wystygnięcia. Zimne obieramy ze skórki, usuwamy gniazda nasienne i kroimy w paski. Na suchej patelni prażymy nasiona kminu, następnie rozdrabniamy, najlepiej w moździerzu. Dodajemy majeranek, oliwę, sok z cytryny i czosnek. Doprawiamy cukrem, solą i pieprzem. Do papryki wsypujemy oliwki i polewamy je dressingiem. Przed podaniem schładzamy 2 godziny w lodówce.

Oliwki z pestkami mają zdecydowanie bardziej wyrazisty smak. Podając potrawę z ich dodatkiem, warto jednak uprzedzić wszystkich biesiadników.

Koktajl kawowo-bananowy Koktajl kawowo-bananowy Fot. MARCIN URBAN

Koktajl kawowo-bananowy

1 litr mocnej kawy
3 łyżki brązowego cukru
6 bananów
laska wanilii
6 łyżek zmielonych migdałów
6 łyżeczek syropu klonowego
mięta do przybrania


Gorącą kawę słodzimy brązowym cukrem. Studzimy. Banany obieramy, z laski wanilii wydrążamy miąższ. Miksujemy banany z wanilią i słodką kawą. Podajemy z listkami mięty.

Kacper Woźniak Kacper Woźniak fot. Klub 6 win

Wino do obiadu - poleca Kacper Woźniak

Łagodne owocowe białe i czerwone wina z odświeżającą kwasowością to idealne towarzystwo dla większości potraw z ryb.

Dzisiejsze danie główne - łososia pod kruszonką ? proponuję podać w towarzystwie wina z hiszpańskiej Galicii, jednego z ciekawszych regionów winiarskich Europy. Jest to region nadmorski, gdzie panuje chłodny, wilgotny klimat idealny do produkcji wytrawnych, owocowych win białych. Sprzyjają im również odpowiednie gleby na granitowym podłożu. Główną odmianą Galicii jest szczep albarino, a najbardziej rozpowszechnioną apelacją w tym regionie Rias Baixas. Poza winami białymi robi się tu również lekkie, owocowe wina czerwone ze szczepu mencia. Dzięki stosunkowo grubej skórce winogrona te daje winu mocną strukturę w postaci wyrazistych tanin.

Kacper Woźniak - sommelier, na co dzień pracuje przy projekcie klubu 6win. Wiedzę z zakresu wina zdobywał w szkole Wine & Spirit Education Trust, kończąc kurs Level 4 Diploma

Więcej o:
Copyright © Agora SA