300 g polędwiczki wieprzowej
1/2 kg ziemniaków
1/2 cebuli
ząbek czosnku
2 jajka
2 łyżki startego chrzanu
pieprz
sól
odrobina mąki do ciasta ziemniaczanego
mąka do panierowania
olej do smażenia
Polędwiczkę myjemy, osuszamy, kroimy w plastry o grubości 3 cm, rozbijamy i przyprawiamy solą oraz pieprzem. Ziemniaki i cebulę ścieramy na drobnej tarce, czosnek przeciskamy przez praskę. Mieszamy z jajkami i chrzanem, doprawiając. Jeżeli masa jest zbyt rzadka, dodajemy nieco mąki. Mięso obtaczamy najpierw w mące, a potem w masie z ziemniaków. Kotleciki smażymy z obu stron na oleju, aż skorupka ziemniaczana się przyrumieni.
2 ziemniaki
por (biała część)
cebula
oliwa do smażenia
3/4 l bulionu drobiowego
1/2 l śmietany 18%
4 łyżki startego chrzanu
2 półsłodkie jabłka (obrane i oczyszczone z gniazd nasiennych)
Warzywa obieramy i myjemy. W rondelku rozgrzewamy 1-2 łyżki oliwy i podsmażamy pokrojoną w kostkę cebulę z posiekanym
porem, dodajemy ziemniaki pokrojone w kostkę, chwilę smażymy. Zalewamy bulionem, zagotowujemy, dodajemy śmietanę. Gotujemy 25 minut, po czym wkładamy chrzan i starte jabłka, a następnie gotujemy jeszcze przez 10 minut. Po zdjęciu z ognia miksujemy zupę na gładki krem.
1,5 kg buraków
sok z 2 cytryn
1/2 l śmietanki 30%
3 łyżki startego chrzanu
sól
pieprz
Nieobrane buraczki gotujemy na półtwardo. Studzimy, kroimy w cienkie plastry i skrapiamy sokiem z cytryny. Zagotowujemy śmietankę z chrzanem, doprawiając solą i pieprzem. Mieszamy buraki z chrzanową śmietanką, przekładamy do naczynia żaroodpornego, przykrywamy i pieczemy 30 minut w temperaturze 160°C. Sprawdzamy, czy warzywa są miękkie ? jeżeli tak, odkrywamy je i pieczemy jeszcze 10 minut.
Rada: Ta potrawa przypomina w smaku ćwikłę. Powinna zachwycić wszystkich, którzy lubią buraki na ostro, ale nie przepadają za konsystencją klasycznej ćwikły.
2 marchewki
por
garść groszku cukrowego w strąkach
2 ząbki czosnku
olej do smażenia
kilka łyżek bulionu
małe opakowanie makaronu sojowego
szczypiorek
limonka
sos sojowy
pieprz
sos tabasco
kilka gałązek świeżej kolendry
Obieramy warzywa. Marchewkę kroimy w cienkie słupki, pora w plasterki, a groszek w 1-cm kawałki. Czosnek drobno siekamy. Wrzucamy po kolei na rozgrzany olej. Smażymy je kilka minut, podlewając bulionem. Makaron przygotowany wcześniej według przepisu na opakowaniu dorzucamy do warzyw. Mieszamy i dolewamy sos sojowy. Przyprawiamy świeżo zmielonym czarnym pieprzem i kilkoma kroplami tabasco. Przed podaniem dodajemy listki kolendry i szczypiorek. Podajemy z połówką limonki.
1/2 szklanki rodzynek
2 szklanki mąki
kopiasta łyżeczka proszku do pieczenia
szklanka cukru
2 szklanki drobno startej marchewki
4 jajka
200 g masła
łyżeczka cynamonu
łyżeczka imbiru
garść orzechów włoskich
łyżeczka sody
cukier puder
Namaczamy rodzynki w gorącej wodzie, żeby spęczniały. Proszek i mąkę mieszamy, dodajemy połowę cukru i marchewkę. Jajka ubijamy. Lekko podgrzane masło mieszamy z mąką, resztą cukru, cynamonem i imbirem. Wlewamy jajka, dodajemy rodzynki, posiekane orzechy oraz sodę. Przekładamy na wysmarowaną i wysypaną mąką blachę. Pieczemy w 180°C około godziny. Po wyjęciu posypujemy cukrem pudrem.
Przyjęło się, że wina czerwone pasują do wołowiny, a białe do owoców morza i kurczaka. A co z wieprzowiną? Jakie wino do niej pasuje?
Zaproponowałbym wina na bazie rieslinga, pinot blanc i pinot noir. Rieslingi kojarzą się z deserowym winem słodkim, zwłaszcza jeżeli mówimy o rieslingach z Niemiec. Jednak to niejedyny producent rieslinga na świecie. Równie interesujące propozycje możemy znaleźć we francuskiej Alzacji bądź dalekiej Nowej Zelandii. Delikatna słodycz rieslinga zrównoważona wysoką naturalną kwasowością jest idealnym partnerem do dodatków, z którymi podawana jest zazwyczaj wieprzowina. Innym równie ciekawym winem do wieprzowiny jest białe wino ze szczepu pinot blanc popularnego, podobnie jak riesling, we francuskiej Alzacji. Daje wina mało intensywne, z neutralnym aromatem, ale mocnym charakterem i zauważalnym ciałem.
Lokalna kuchnia górzystej Alzacji słynie z dań mięsnych, a zwłaszcza z wieprzowiną. Jako, że zawsze polecam do dań kuchni regionalnej lokalne trunki, wybrałem właśnie pinot blanc.
Kacper Woźniak - sommelier, na co dzień pracuje przy projekcie klubu 6win. Wiedzę z zakresu wina zdobywał w szkole Wine & Spirit Education Trust, kończąc kurs Level 4 Diploma