Obiad z kurczakiem w morelach

Potrawy z kurczaka nie muszą być nudne i sztampowe, wystarczy odrobina inwencji, a proste danie zamieni się w wykwintną potrawę świetnie nadającą się na niedzielny obiad albo specjalną okazję.
Kurczak w morelach Kurczak w morelach Fot. Artur Rogalski

Kurczak w morelach

4 piersi kurczaka ze skórą
cebula pokrojona w cienkie plastry
szklanka suszonych moreli
2 szklanki bulionu drobiowego
szklanka białego wina
1/2 szklanki połówek orzechów włoskich
2 łyżki masła
2 łyżki oliwy
kawałek kory cynamonu
1/4 łyżeczki mielonego imbiru
liść laurowy
łyżka miodu
sól, czarny pieprz


Cebulę smażymy na łyżce oliwy i łyżce masła 10 minut, aż zmięknie. Przekładamy na półmisek. Wlewamy do garnka resztę oliwy, dodajemy masło. Piersi kurczaka kładziemy na tłuszczu skórką do dołu. Przyprawiamy solą oraz pieprzem. Smażymy po 3 minuty z każdej strony. Dorzucamy cebulę, cynamon, imbir, liść laurowy, miód, morele, wlewamy bulion i wino. Zagotowujemy, zmniejszamy ogień i dusimy10 minut. Wsypujemy orzechy, mieszamy i podgrzewamy bez przykrycia kolejne 5 minut.

Krem selerowy z groszkiem Krem selerowy z groszkiem FOT. BBS

Krem selerowy z groszkiem

seler
mały por
350 g groszku (świeżego lub mrożonego)
cebula
2 łyżki masła
3-4 szklanki bulionu lub wywaru z warzyw
kawałek startego imbiru
łyżeczka koncentratu pomidorowego
świeżo wyciśnięty sok z cytryny
pieprz, sól, szczypta cukru


Selera i cebulę obieramy, kroimy w plastry, wkładamy do rondla. Dodajemy oczyszczonego i pokrojonego na nieduże kawałki pora, 2 łyżki masła, wlewamy szklankę bulionu i dusimy na małym ogniu pod przykryciem. Miękkie warzywa miksujemy, zalewamy resztą wrzącego bulionu, dodajemy koncentrat pomidorowy i gotujemy kilka minut. W osobnym garnku w niewielkiej ilości lekko posolonej i posłodzonej wody gotujemy groszek, odcedzamy i dokładamy do zupy. Przyprawiamy startym imbirem, sokiem z cytryny, solą i pieprzem.

Makaron na zielono Makaron na zielono Fot. Artur Rogalski

Makaron na zielono

450 g makaronu tagliatelle
szklanka cukinii pokrojonej w kostkę
szklanka zielonego groszku
3/4 szklanki pokruszonego sera koziego
szalotka w plasterkach
2 łyżki oliwy (i trochę do makaronu)
skórka starta z cytryny
sól
czarny pieprz


Gotujemy makaron al dente. Odlewamy 1/2 szklanki wody po jego ugotowaniu. Odcedzamy makaron i mieszamy z odrobiną oliwy. Wlewamy na dno garnka oliwę i podgrzewamy chwilę. Dodajemy szalotkę i podsmażamy 2-3 minuty, mieszając. Następie wsypujemy cukinię i zostawiamy na 2 minuty. Wrzucamy groszek, szczyptę soli i dusimy kilka minut. Łączymy makaron z warzywami, podlewamy połową wody po gotowaniu. Podgrzewamy 1-2 minuty. Doprawiamy solą i pieprzem, po czym zdejmujemy z ognia. Mieszamy z serem kozim, skórką z cytryny - i nasz makaron jest gotowy do podania.

Rada: Zarówno makaron, jak i warzywa w tej potrawie powinny być al dente. Tylko wtedy zachowają pełnię smaku i wartości odżywcze.

Pieczarki faszerowane Pieczarki faszerowane FOT. BBS

Pieczarki faszerowane

10 kapeluszy dużych pieczarek
sok z jednej cytryny
2 łyżki oliwy
sól
pieprz

Farsz:
trzonki pieczarek przeznaczonych do faszerowania
cebula
2-3 ząbki czosnku
łyżka oliwy
łyżka posiekanej natki pietruszki
łyżka bazylii
sól
pieprz


Opłukujemy pieczarki, osuszamy papierowym ręcznikiem, odcinamy trzonki, a kapelusze skrapiamy sokiem z cytryny i nacieramy oliwą (ewentualnie można je obrać, ale nie jest to konieczne). Oczyszczone trzonki drobno siekamy, przesmażamy najpierw na suchej patelni, a gdy płyn odparuje, wlewamy łyżkę oliwy i, mieszając, smażymy chwilkę. Następnie dodajemy posiekaną cebulę, zmiażdżony czosnek i znów kilka minut smażymy, mieszając. Na końcu mieszamy wszystko z posiekaną zieleniną, przyprawiamy farsz do smaku solą
i pieprzem. Osuszone kapelusze pieczarek obsmażamy po 3 minuty z każdej strony na rozgrzanej oliwie, oprószamy solą i pieprzem, układamy jeden obok drugiego na natłuszczonej blasze do pieczenia, napełniamy przygotowanym farszem, wstawiamy do piekarnika i pieczemy około 20 minut w temperaturze 200°C. Podajemy z pieczywem i korniszonami.

Deser z brzoskwiń Deser z brzoskwiń FOT. BBS

Deser z brzoskwiń

3 brzoskwinie (6 połówek) z puszki
szklanka słodkiej śmietanki
3 żółtka
1/2 szklanki białego wytrawnego wina
4 łyżki cukru pudru
1 i 1/2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
opakowanie cukru waniliowego lub kilka kropli esencji waniliowej
kilka wyłuskanych orzechów włoskich


Owoce osączamy na sicie, kroimy w grubą kostkę, układamy w pucharkach. Ucieramy żółtka z cukrem pudrem. Mąkę mieszamy z niewielką ilością śmietanki. Pozostałą śmietankę wlewamy do małego rondelka, zagotowujemy, wlewamy śmietankę z mąką, doprowadzamy do wrzenia i od razu zestawiamy z ognia. Gorący płyn wlewamy do utartych żółtek, cały czas mieszając. Dodajemy wino i cukier waniliowy. Schłodzonym sosem polewamy brzoskwinie. Dekorujemy orzechami.

Kacper Woźniak Kacper Woźniak fot. Klub 6 win

Wino do obiadu - poleca Kacper Woźniak

Dojrzały styl i charakter win z odmiany viognier oraz jego waga dają możliwość łączenia go z potrawami, w których dominują dojrzałe i słodkie intensywne smaki.

Viognier to uwodzicielska odmiana dająca bardzo ekspresyjne, nietuzinkowe wina białe, zazwyczaj bogate
w bujne aromaty brzoskwiń, morel i wiciokrzewu, a jednocześnie dość tęgie, o zrównoważonej strukturze. Najciekawsze propozycje pochodzą z północnej części Doliny Rodanu w południowej Francji, z apelacji Condrieu. Niestety są to zwykle wina dość drogie, w Polsce więc dość trudno je dostać. Ciekawostką jest, że viognier dodawany jest do słynnych win czerwonych wytwarzanych ze szczepu syrah w apelacji Côte-Rôtie. Poza Condrieu interesujące propozycje win z viogniera możemy znaleźć w Kalifornii oraz Australii, gdzie lokalni winiarze potrafią go okiełznać i wyprodukować niebanalne trunki z dojrzalszym owocem i większą intensywnością aromatów. Odmianę tę możemy spotkać w kilku innych krajach, lecz zazwyczaj w kupażach lub winach słodkich deserowych produkowanych metodą późnego zbioru. Wino ze szczepu viognier będzie świetnym
uzupełnieniem dla proponowanego dzisiaj korzennego kurczak w morelach. Aromaty moreli oraz innych dojrzałych owoców w winie będą doskonale łączyć się z podobnymi smakami pochodzącymi z przygotowanej potrawy, dając dobrze dopasowane i niecodzienne doznania smakowe. Dobierając wino z viogniera, warto zwrócić uwagę na zawartość alkoholu, by nie była za duża (nie więcej niż 13%), oraz na kwasowość, (niestety do sprawdzenia dopiero po spróbowaniu, choć warto przed zakupem zapytać doradcę w sklepie), gdyż wina z tego szczepu mają tendencję do bycia poza balansem. Jednak dobrze dobrane mogą sprawić, że nie będzie nam przez chwilę nic innego do życia potrzeba.

Kacper Woźniak - sommelier, na co dzień pracuje przy projekcie klubu 6win. Wiedzę z zakresu wina zdobywał w szkole Wine & Spirit Education Trust, kończąc kurs Level 4 Diploma

Więcej o:
Copyright © Agora SA