Kasza na trzy sposoby

Kotlety vege
300 g kaszy gryczanej
500 g twarogu
2 jajka
garść posiekanej natki pietruszki
tarta bułka
kostka bulionowa
pieprz, sól
olej do smażenia
Kostkę bulionową rozpuszczamy w 2 szklankach wrzątku, zalewamy kaszę i gotujemy na sypko na małym ogniu.
Gdy kasza przestygnie, mielemy ją z twarogiem. Dodajemy jajka i natkę pietruszki, mieszamy i doprawiamy solą oraz pieprzem. Z masy formujemy malutkie kotleciki lub krokieciki, panierujemy je w tartej bułce i smażymy na rozgrzanym oleju.
Rada: Kasza, z której chcemy przygotować kotleciki, nie musi być ugotowana na sypko. Lepiej, by była nieco kleista.
![]() |
![]() |
![]() |
Fissler Patelnia Patelnia G... | Tefal Patelnia Character C6... | Valdinox Patelnia 79024 24cm |
Sprawdź ceny > | Sprawdź ceny > | Porównaj ceny > |

Krakowska na słodko
250 g kaszy krakowskiej
2 szklanki mleka
żółtko
4 łyżki masła
4 łyżki karmelu
łyżka cukru waniliowego
150 g rodzynków
słoik (200 g) konfitur z wiśni
sok wiśniowy do polania
Kaszę zacieramy żółtkiem, suszymy, a następnie wsypujemy do wrzącego mleka. Dodajemy karmel, cukier waniliowy i połowę masła. Gotujemy 20 minut. Studzimy, dodajemy rodzynki i 3/4 konfitur, starannie mieszamy i przekładamy do żaroodpornej formy wysmarowanej masłem. Polewamy stopionym masłem i pieczemy 30 minut w piekarniku nagrzanym do 180°C. Gotową potrawę przybieramy pozostałymi konfiturami i podajemy z sokiem wiśniowym.
![]() |
![]() |
![]() |
Krokus Konfitura Morelowa 320g | Spiżarnia Konfitura z Pigwy | Spiżarnia Pomarańcze Konfit... |
Sprawdź ceny ? | Sprawdź ceny ? | Sprawdź ceny ? |

Bliny z manny
1 i 1/2 szklanki kaszy manny
3 szklanki mleka
3 łyżki masła
4 jajka
3 łyżki cukru
sól
skórka otarta z cytryny
olej do smażenia
Zagotowujemy mleko z masłem, a gdy zacznie wrzeć, powoli wsypujemy kaszę, mieszając. Stawiamy garnek na płytce ochronnej i gotujemy pod przykryciem na małym ogniu. Co jakiś czas mieszamy, by kasza nie przywarła do dna. Ugotowaną kaszę studzimy. Następnie żółtka ucieramy z cukrem, dodajemy sól i skórkę otartą z cytryny, po czym całość mieszamy z zimną kaszą. Na końcu dodajemy do powstałej masy pianę ubitą z białek. Nabieramy łyżką porcje ciasta i kładziemy je na rozgrzany w malutkiej patelni tłuszcz, formując okrągłe placuszki. Smażymy je z obu stron na jasnozłoty kolor. Gotowe bliny podajemy z konfiturami lub z gęstą słodką śmietaną. Wspaniale smakują też polane owocowym musem.
![]() |
![]() |
![]() |
Elo-Pol Rondel ELO CZERWONY... | Olkusz Rondel JABŁUSZKO 51826 | Rondel z pokrywką; 16 cm; 1... |
Sprawdź ceny > | Sprawdź ceny > | Sprawdź ceny > |