Lekki obiad

Do przygotowania proponowanego dziś dania glównego bardzo przyda się wok. W nim najlepiej przyrządza się potrawy typu stir-fry. Jeśli jednak go nie macie, użyjcie żeliwnej patelni, najlepiej grillowej.
Makaron z wołowiną Makaron z wołowiną

Makaron z wołowiną

200 g makaronu
2 łyżki oleju sezamowego
150 g wołowiny pokrojonej w paski
2 ząbki czosnku
łyżeczka startego imbiru
marchewka
1/2 strąka czerwonej papryki pokrojonej w paski
1/2 strąka zielonej papryki pokrojonej w paski
szczypiorek wraz z cebulką
2 łyżki sosu sojowego
łyżka sosu Worcestershire
1/2 łyżeczki cukru


Makaron gotujemy przez 4-5 minut. Rozgrzewamy wok i wlewamy olej. Wrzucamy paski wołowiny i smażymy przez 3-4 minuty, mieszając. Dodajemy czosnek, imbir, smażymy kolejne kilkanaście sekund. Wrzucamy marchewkę, paski papryki i cebulkę, smażymy przez 2 minuty. Dodajemy cukier, wlewamy sos sojowy i sos Worcestershire, smażymy, mieszając, 1 minutę. Dokładamy makaron i mieszamy, aż się podgrzeje. Na koniec doprawiamy olejem sezamowym i sosem sojowym.

Stir-fry to metoda szybkiego smażenia na dużym ogniu. Wywodzi się z kuchni Dalekiego Wschodu.

Zupa z dyni, pasternaku i cieciorki Zupa z dyni, pasternaku i cieciorki Fot. Bogdan Biały

Zupa z dyni, pasternaku i cieciorki

300 g dyni
200 g pasternaku
l l wywaru z warzyw korzennych
5 łyżek śmietanki 30%
sól
pieprz
2 łyżki oliwy
garść ugotowanej cieciorki
2 ząbki czosnku
łyżka posiekanej natki


Warzywa kroimy na kawałki, wrzucamy do gorącego wywaru i gotujemy, aż zmiękną. Lekko studzimy i miksujemy na krem, dodajemy śmietankę, doprawiamy solą i pieprzem. Na patelni rozgrzewamy oliwę, wrzucamy cieciorkę, roztarty czosnek i natkę pietruszki. Następnie podsmażamy, aby cieciorka nabrała złocistego koloru i stała się chrupiąca. Zupę zagotowujemy, podajemy z cieciorką.

Omlet ziołowy z pieczarkami Omlet ziołowy z pieczarkami Fot. Michał Mutor / Agencja Wyborcza.pl

Omlet ziołowy z pieczarkami

5 jajek
2 łyżki posiekanego estragonu
łyżka posiekanego szczypiorku
łyżka posiekanej natki
1/2 łyżeczki soli
1/4 łyżeczki grubo mielonego pieprzu
2 łyżki masła
120-150 g świeżego twarożku koziego
250 g pieczarek pokrojonych i podduszonych


Mieszamy trzepaczką jajka z ziołami, solą i pieprzem. Na patelni rozgrzewamy połowę masła, wlewamy połowę masy omletowej, smażymy, aż spód się przyrumieni, a powierzchnia będzie galaretowata. Posypujemy połową pokruszonego koziego serka i plasterkami podduszonych pieczarek. Przykrywamy patelnię i smażymy, aż jajka się zetną. Identycznie przygotowujemy drugi omlet. Podajemy natychmiast po przygotowaniu.

Dobry omlet powinien być lekki i puszysty. Najlepiej przygotować go na małej patelni. I podać bezpośrednio po usmażeniu.

Marchewka na ostro Marchewka na ostro FOT. BBS

Marchewka na ostro

250 g papryk jalapeno
6 obranych marchewek
2 łyżki soli
10 obranych ząbków czosnku
4 ziarenka pieprzu
1/2 łyżeczki całych ziarenek kuminu
2 goździki
6 listków laurowych
8 gałązek świeżego oregano
1/3 szklanki oliwy
2 duże cebule pokrojone w cząstki
2 szklanki octu z białego wina
1/2 łyżeczki suszonego tymianku
1/2 łyżeczki cukru


Papryczki jalapeno czyścimy z nasion i kroimy wzdłuż na ćwiartki. Marchewki kroimy w cienkie plasterki, wkładamy do miski i solimy, mieszamy, odstawiamy na godzinę. Miksujemy 4 ząbki czosnku, pieprz, kumin, goździki, 2 listki laurowe i oregano z 1/4 szklanki wody. Następnie rozgrzewamy oliwę w rondlu, wkładamy cebulę i wlewamy zmiksowany sos. Gotujemy, aż cebula będzie miękka. Marchewki z chilli przekładamy na sitko. Następnie wrzucamy je do rondla z sosem i cebulą, gotujemy 10 minut. Dodajemy ocet, resztę ząbków czosnku, tymianek, cukier i pozostałe listki laurowe. Całość gotujemy 10 minut na małym ogniu. Następnie studzimy. Część sałatki podajemy do obiadu, resztę przekładamy do słoików i pasteryzujemy.

Deser z białą czekoladą Deser z białą czekoladą Fot. Marcin Klaban / Agencja Wyborcza.pl

Deser z białą czekoladą

2 szklanki mleka
2 żółtka
szklanka cukru
3 łyżki mąki ziemniaczanej
szczypta soli
100 g białej czekolady
2 granaty
250 g ciastek czekoladowych


W garnuszku podgrzewamy mleko, ale go nie zagotowujemy. W misce miksujemy żółtka i cukier do białości,  dodajemy mąkę i sól. Następnie znowu miksujemy. Gdy mleko będzie już gorące, zdejmujemy je z ognia i powoli wlewamy do masy jajecznej, cały czas miksując, by żółtka się nie ścięły. Wymieszane składniki przelewamy do garnka i stawiamy na małym ogniu. Gotujemy, mieszając, aż masa zgęstnieje i powstanie budyń. Zdejmujemy garnek z ognia, dodajemy posiekaną białą czekoladę. Mieszamy, aż się rozpuści. Całość przekładamy do czystej miski, zakrywamy szczelnie folią, by nie powstał kożuch. Odstawiamy do lodówki. Granaty przekrawamy na ćwiartki i wybieramy nasiona. W pucharkach układamy warstwami: budyń, owoce i pokruszone ciasteczka.

Kacper Woźniak Kacper Woźniak fot. Klub 6 win

Wino do obiadu - poleca Kacper Woźniak

Makaron kojarzy się z kuchnią włoską. Dlatego też do tej potrawy polecam wina włoskie.

Konkretnie z regionu Veneto, znanego jako Wenecja Euganejska, gdzie powstaje lekkie, owocowe wino musujące ze szczepu prosecco oraz kilka innych białych win z luganą i soave na czele. Delikatne wina owocowe z apelacji Bardolino i Valpolicella są uważane za codzienne. W porze lunchu do prezentowanej dziś potrawy poleciłbym właśnie wino z tej drugiej apelacji. Pełne wina z Valpolicelli, takie jak Amarone della Valpolicella oraz Ripasso della Valpolicella, mają bardziej złożony smak, ponieważ dojrzewają w beczkach. Wina z apelacji Amarone możemy spotkać w dobrych restauracjach. Charakteryzują się wyrazistym aromatem, i wysoką zawartością alkoholu.
Sposób ich produkcji polega na winifikacji gron, które wcześniej wysychały na słomkowych matach, dzięki czemu koncentracja miąższu i związków mineralnych oraz cukru jest zdecydowanie wyższa. Winogrona przetworzone w ten sposób dają mniej wina niż przy zastosowaniu tradycyjnych metod, amarone przez to nie należy do tanich trunków. Jednak zdekantowana butelka od dobrego producenta w połączeniu z dzisiejszą potrawą może okazać się niepowtarzalnym przeżyciem.

Kacper Woźniak - sommelier, na co dzień pracuje przy projekcie klubu 6win. Wiedzę z zakresu wina zdobywał w szkole Wine & Spirit Education Trust, kończąc kurs Level 4 Diploma

Więcej o: