Obiad ze zrazami, szparagami i jogurtowym deserem

Krucha cielęcina z domowymi kopytkami i lampką wina... Czy może być coś pyszniejszego?
Zrazy polskie Zrazy polskie Fot. Marcin Kiełbiewski

Zrazy polskie

1 kg cielęciny
szklanka bułki tartej
100 g masła + 3 łyżki do smażenia
1/2 szklanki mleka
2 jajka
łyżka suszonego majeranku
łyżka siekanego koperku
posiekany pęczek natki pietruszki
sól
pieprz
100 ml rosołu
szklanka śmietany 18%


Mięso kroimy na cienkie plastry i rozbijamy. Przygotowujemy farsz. Bułkę tartą rumienimy na 100 g masła i dolewamy mleko. Zdejmujemy z ognia i mieszamy z rozkłóconymi jajkami. Przyprawiamy majerankiem, koperkiem, pietruszką oraz solą i pieprzem. Plastry cielęciny smarujemy farszem, zawijamy i obwiązujemy nitką. Obsmażamy chwilę na maśle, następnie przekładamy do rondla, podlewamy rosołem i dusimy pod przykryciem 20-25 minut. 5 minut przed końcem wlewamy śmietanę.

Rada: Przed podaniem obiadu nie zapomnijmy zdjąć nitki, którą były obwiązane zrazy do smażenia i duszenia.

Zdjęcie Altom daybyday komplet obiadowy 18 częściowy roxana kwadrat Zdjęcie Komplet obiadowy Luminarc Paquerette 33502 Zdjęcie Okrągły komplet serwis obiadowy kawowy 30el PORTO DU-5907666509159
Altom daybyday komplet obia... Komplet obiadowy Luminarc P... Okrągły komplet serwis obia...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Krem z chrzanu i jabłek Krem z chrzanu i jabłek Fot. Bogdan Biały

Krem z chrzanu i jabłek

2 ziemniaki
por (tylko biała część)
średnia cebula
oliwa do smażenia
3/4 l bulionu drobiowego
1/2 l kwaśnej śmietany 18%
4 łyżki startego chrzanu
2 półsłodkie jabłka (obrane i oczyszczone z gniazd nasiennych)


Warzywa obieramy i myjemy. W rondelku rozgrzewamy 1-2 łyżki oliwy i podsmażamy pokrojoną w kostkę cebulę z posiekanym porem, dodajemy ziemniaki pokrojone w kostkę, chwilę smażymy. Zalewamy bulionem, zagotowujemy, dodajemy śmietanę. Gotujemy 25 minut, a potem dodajemy chrzan i starte jabłka. Gotujemy kolejne 10 minut. Po zdjęciu z ognia miksujemy zupę na gładki krem.

Szafranowe naleśniki ze szparagami Szafranowe naleśniki ze szparagami Fot. Łukasz Kozyra

Szafranowe naleśniki ze szparagami

Ciasto:
2 jajka
szklanka mleka
2 łyżki oliwy lub sklarowanego masła
sól
szklanka mąki
mała szczypta szafranu

Szparagi:
1-2 pęczki zielonych szparagów
150 g miękkiego sera maślanego, np. taleggio

Sos:
łyżka masła
łyżka mąki
500 ml mleka
100 ml płynnej śmietany 18%
sól
3 łyżki natki
3 łyżeczki listków majeranku lub bazylii


Przygotowujemy ciasto na naleśniki. Jajka ubijamy, wlewamy mleko, 1/2 szklanki wody, oliwę lub masło, solimy. Dodajemy mąkę, mieszamy, aż powstanie gładka masa, którą przecieramy przez sitko. Odstawiamy na 30 minut. Bezpośrednio przed smażeniem dodajemy do ciasta szafran rozprowadzony w łyżeczce gorącej wody. Szparagi przycinamy od dołu, tak aby były trochę krótsze niż średnica naleśników i gotujemy na parze. Ser wkładamy na 15 minut do zamrażalnika, potem ścieramy na drobnej tarce. Robimy sos. Rozpuszczamy masło, dodajemy mąkę i mieszamy, aż zasmażka trochę się zrumieni. Dolewamy wrzące mleko, energicznie mieszając trzepaczką. Dodajemy śmietanę, lekko solimy i gotujemy na małym ogniu przez 15 minut, często mieszając. Smażymy 12 naleśników, na każdym kładziemy dwie łyżki sera, a na to 6-8 szparagów, zawijamy w ruloniki. Układamy naleśniki w natłuszczonym naczyniu żaroodpornym. Dodajemy do sosu posiekane zioła i smarujemy nim cienko naleśniki, które zapiekamy w 200°C przez 10 minut. Podajemy z sosem.

Wstążki z ogórka z sosem pomidorowym i kolendrą Wstążki z ogórka z sosem pomidorowym i kolendrą Fot. Paulina Kolondra

Wstążki z ogórka z sosem pomidorowym i kolendrą

2 duże ogórki (ze skórą, pozbawione pestek)
łyżka soli
450 g dojrzałych pomidorów (bez skóry, bez pestek pokrojonych w kostkę)
6 dymek (pokrojonych w cienkie plasterki)
ząbek czosnku (zblanszowany i zmiażdżony)
garść liści kolendry (drobno posiekanych)
łyżka octu z czerwonego wina
szczypta cukru
2 łyżki oliwy


Ogórki kroimy wzdłuż na cieniutkie paski, najlepiej ostrą obieraczką do warzyw. Posypujemy solą i odstawiamy na 15 minut. Z pozostałych składników przygotowujemy dressing: lekko rozgniatamy i mieszamy je razem. Paski ogórków odciskamy, osuszamy na papierowym ręczniku. Układamy na dużym płaskim talerzu i polewamy dressingiem.

Deser jogurtowy z biszkoptami

2 duże gruszki (lub 8-9 świeżych fig)

Syrop:
2 łyżki grenadiny
szklanka wody
2 łyżki cukru
3 ziarna kardamonu
ok. 120 g biszkoptów (4-5 ciastek na porcję)
ok. 500 g naturalnego gęstego jogurtu


Gruszki myjemy, obieramy, kroimy na ćwiartki. Usuwamy pestki i kroimy owoce na cienkie plasterki (jeżeli robimy deser z figami, kroimy je na ćwiartki lub na sześć części). W garnuszku mieszamy: grenadinę, wodę, cukier i rozgniecione ziarna kardamonu. Wkładamy do płynu plasterki gruszek i gotujemy na małym ogniu 5-10 minut, aż będą miękkie. Wyjmujemy je z syropu, płyn redukujemy, a gdy zmniejszy objętość o połowę, zdejmujemy z ognia. Wkładamy do syropu gruszki i odstawiamy, by przestygły (figi gotujemy 5-7 minut,
a dalej postępujemy jak z gruszkami). W pucharkach układamy jogurt, pokruszone biszkopty i owoce polane syropem.

Kacper Woźniak Kacper Woźniak fot. Klub 6 win

Wino do obiadu - poleca Kacper Woźniak

Zrazy polskie podajmy z lokalnym winem. Tak, tak. Uprawa wina w Polsce jest coraz bardziej popularna.

W Polsce produkuje się wino gronowe w taki sam sposób jak w innych krajach starego i nowego świata. Winogrodników spotkać możemy głównie na południu Polski, uprawy znajdują się jednak również w innych regionach kraju. Patriotyzm lokalny nakazywałby mi promowanie polskiego wina. Jednak doświadczenie i wiedza sommelierska gaszą nieco mój entuzjazm. Warunki klimatyczne, liczba dni słonecznych w roku oraz częste przymrozki sprawiają, że dobór odmian jest bardzo ograniczony. Uprawia się odmiany zdolne
do przetrwania w trudnych warunkach. W efekcie powstają wina o podwyższonej kwasowości i niższej zawartości alkoholu, które nie należą do najbardziej lubianych. Dominują głównie odmiany białe, choć ja do zrazów polecam wina czerwone.
Zarówno wina z odmiany pinot noir, jak również rozpowszechnionych hybryd (krzyżówka genetyczna dwóch różnych gatunków z rodzaju vitis). Niestety produkcja polskiego wina jest na tyle mała, że wciąż bardzo trudno znaleźć je w sklepach. Ale jak wiadomo, dla chcącego nic trudnego.

Kacper Woźniak - sommelier, na co dzień pracuje przy projekcie klubu 6win. Wiedzę z zakresu wina zdobywał w szkole Wine & Spirit Education Trust, kończąc kurs Level 4 Diploma

Więcej o:
Copyright © Agora SA