Letni obiad z chłodnikiem, krokietami i francuskim deserem

Bułgarski chłodnik i jagnięce krokieciki przeniosą nas w rejon Bałkanów, a francuski deser podkreśli uroczysty charakter niedzielnego obiadu.
Krokiety jagnięce z grillowanymi warzywami Krokiety jagnięce z grillowanymi warzywami Fot. MARCIN URBAN

Krokiety jagnięce z grillowanymi warzywami

2 łyżki oleju orzechowego
łyżeczka musztardy
4 kromki białego pieczywa
cebula y 2 ząbki czosnku
3 kubki (po 125 g) jogurtu naturalnego
kilka gałązek bazylii
kilka gałązek mięty
ok. 600 g mielonego lub siekanego udźca jagnięcego
2 jajka
sól y pieprz
100 g mąki y 100 g bułki tartej
olej do smażenia
warzywa do grillowania: bakłażan, kolorowa papryka, cukinia


Przygotowujemy orzechowy sos winegret. 2 łyżki oleju orzechowego mieszamy z łyżeczką musztardy. Z pieczywa wykrawamy miąższ, kroimy w kostkę i mieszamy z przygotowanym sosem. Cebulę i czosnek obieramy, kroimy w bardzo drobną kostkę, mieszamy z 2 łyżkami jogurtu, dodajemy kilka listków posiekanej bazylii. Następnie przekładamy mięso do miski, dodajemy miks cebulowoczosnkowy, namoczony chleb, jajko i dokładnie mieszamy. Doprawiamy solą i pieprzem. Formujemy kulki, obtaczamy je w mące, roztrzepanym jajku i bułce tartej. Smażymy w głębokim tłuszczu. Przygotowujemy dip jogurtowo-ziołowy: pozostały jogurt mieszamy z posiekaną bazylią i miętą, doprawiamy solą i pieprzem. Warzywa myjemy, czyścimy, kroimy na kawałki i grillujemy na patelni grillowej na niewielkiej ilości oleju. Usmażone krokiety podajemy z grillowanymi warzywami i dipem jogurtowo-ziołowym.

Chłodnik ogórkowy Chłodnik ogórkowy Fot. TATA STUDIO / TEL 0501255063

Chłodnik ogórkowy

8 ogórków gruntowych
sól
pęczek koperku
1 litr maślanki
ząbek czosnku
1/2-1 pęczek mięty
pieprz


Ogórki myjemy, obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Oprószamy solą, odstawiamy na 15 minut, aż puszczą sok. Koperek myjemy, osuszamy i siekamy. Odciskamy ogórki, przekładamy do garnka, mieszamy z maślanką, dodajemy przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku i posiekany koperek, doprawiamy solą i pieprzem. Wstawiamy do lodówki na 2-3 godziny, aby chłodnik się schłodził, a smaki przegryzły.

Clafoutis Clafoutis FOT. BBS

Clafoutis

500 g ciemnych czereśni
2 łyżki likieru wiśniowego lub brandy
1/2 szklanki cukru
4 łyżki stołowe mąki
3/4 szklanki słodkiej śmietanki
3 jajka y torebka cukru waniliowego
łyżka masła
kilka kropli aromatu cytrynowego
szczypta soli


Czereśnie drylujemy, osączamy, wkładamy do miseczki, mieszamy z alkoholem i łyżką cukru, odstawiamy na godzinę. Do mąki wsypujemy pozostały cukier i, mieszając, dodajemy śmietankę, żółtka, aromat, cukier waniliowy i sól. Ucieramy na gładką masę. Mieszamy z pianą z białek. Formę do tart smarujemy masłem. Wkładamy czereśnie i przykrywamy ciastem. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 180°C i pieczemy 45 minut.

Clafoutis to francuski deser z owocami upieczonymi pod warstwą ciasta. Najczęściej przyrządza się go z wiśni, ale z innymi owocami, a czasem także z warzywami smakuje równie dobrze.

Młoda kapusta z koperkiem Młoda kapusta z koperkiem FOT. BBS

Młoda kapusta z koperkiem

główka młodej kapusty
łyżka masła
1-2 łyżki soku z cytryny
pieprz
sól
łyżka mąki
duży pęczek koperku
ewentualnie 3-4 łyżki gęstej kwaśnej śmietany


Kapustę czyścimy z uszkodzonych wierzchnich liści, kroimy na ćwiartki, starannie płuczemy i osuszamy. Następnie usuwamy głąb, a liście kroimy na cieniutkie paski. W rondlu rozgrzewamy masło, dodajemy posiekaną kapustę i dusimy na małym ogniu pod przykryciem około 30 minut. Od czasu do czasu mieszamy. Gdy kapusta zmięknie, doprawiamy ją do smaku sokiem z cytryny, pieprzem oraz solą. Zagęszczamy mąką wymieszaną w odrobinę wody, zagotowujemy, a następnie zdejmujemy z ognia i dodajemy śmietanę. Na koniec
dorzucamy do kapusty koperek, mieszamy i jeśli trzeba, doprawiamy solą i pieprzem.

Kotlety z bobu Kotlety z bobu FOT. BBS

Kotlety z bobu

1 kg bobu
2 cebule
2 łyżki sklarowanego masła
100 g serka kremowego
150 g bryndzy
2 jajka
łyżka mąki ziemniaczanej
kilka łyżek bułki tartej
szczypta gałki muszkatołowej
pieprz
sól
olej do smażenia


Bób gotujemy w posolonej wodzie, odcedzamy. Cebulę siekamy, przesmażamy na maśle, a następnie mielemy wraz z bobem. Dodajemy serek, bryndzę, jajka i mąkę ziemniaczaną, mieszamy. Dodajemy do masy trochę tartej bułki i doprawiamy gałką, pieprzem i solą. Natartymi olejem dłońmi formujemy małe owalne kotleciki, obtaczamy je w bułce tartej i partiami smażymy z obu stron na rumiano.

Kacper Woźniak Kacper Woźniak fot. Klub 6 win

Wino do obiadu - poleca Kacper Woźniak

Sama jagnięcina, jeśli chodzi o dobór wina, nie jest kłopotliwa. To sposób podania i dodatki mogą nastręczyć trudności.

Aromatyczne zioła, przyprawy i grillowane warzywa, czyli dodatki do krokietów z jagnięciny, od razu nasuwają mi na myśl wina z Toskanii. Ten region Włoch kojarzy się głównie ze słynnym czerwonym winem ze szczepu sangiovese - chianti, które zazwyczaj ma rubinowoczerwony kolor, a jego wiodący aromat do złudzenia przypomina zapach fiołków. Ja jednak chciałbym polecić inne wina ? Morelino di Scansano (morelino to kolejna lokalna nazwa odmiany sangiovese), które oferują najlepszą relację jakości do ceny. Dzięki swojej owocowej, wyrazistej nucie i aksamitnej taninie powinny świetnie komponować się ze smakami i aromatami jagnięcych krokiecików. Pisząc o winach z Toskanii, warto wspomnieć o grupie win nazywanych supertoskanami. Ten termin określa wina najwyższej jakości, celowo deklasowane przez producentów, którzy wolą zrezygnować z apelacji kontrolowanego pochodzenia (DOC/DOCG), aby mieć większą swobodę w komponowaniu win, używając własnych receptur i odmian.

Kacper Woźniak - sommelier, na co dzień pracuje przy projekcie klubu 6win. Wiedzę o winie  zdobywał w szkole Wine & Spirit Education Trust, kończąc kurs Level 4 Diploma

Więcej o:
Copyright © Agora SA