Wiele osób łączy piwo z jedzeniem jedynie wtedy, gdy marynuje w nim karkówkę lub, co gorsza, gasi nim grill. Tymczasem ten trunek może mieć w kuchni znacznie więcej zastosowań. Odrobina chmielowego napoju dodana do gulaszu czy sosu wzbogaci ich smak, a ciasto naleśnikowe lub piernik z dodatkiem piwa będą bardziej puszyste.
Piwo pite do posiłku, podobnie jak wino, pomaga uzupełniać, a nawet wydobywać smak potraw, a niekiedy działa jak dodatkowa przyprawa. Dlatego warto czasem zamienić tradycyjne dodatki do piwa, jak chipsy i paluszki, na coś, co pasuje do tego trunku znacznie lepiej. Ja proponuję słone precle lub słodko-pikantne migdały z orientalną nutą kuminu. Na nieco większy apetyt polecam dobrą alternatywę dla zamawianych na wynos nuggetsów, czyli złociste kawałki kurczaka smażonego w cieście piwnym.
Kurczak w cieście piwnym
400 g piersi z kurczaka
500 ml dobrego zimnego piwa
400 g mąki
2 jajka
70 ml sosu sojowego
łyżeczka pieprzu cayenne
łyżeczka kurkumy
sól
500 ml oleju (do smażenia)
W rondelku rozgrzewamy olej do 160°C. Kurczaka kroimy w pięciocentymetrowe paski. W misce mieszamy trzepaczką pozostałe składniki. Kawałki kurczaka maczamy w cieście i smażymy na rozgrzanym tłuszczu.
Po usmażeniu kawałki kurczaka w cieście warto odsączyć z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku. Danie będzie lżejsze.
opakowanie suchych drożdży
300 ml ciepłej wody
1/3 szklanki brązowego cukru
5 szklanek mąki
2 opakowania sody oczyszczonej
sól gruboziarnista do posypania
Rozgrzewamy piekarnik do 250°C. Drożdże rozpuszczamy w 50 ml ciepłej wody. Mieszamy pozostałe składniki, oprócz sody. Zagniatamy ciasto, aż będzie elastyczne i gładkie. Przekładamy do miski i odstawiamy do wyrośnięcia na około 30 minut. W rondelku zagotowujemy litr wody z sodą oczyszczoną. Ciasto dzielimy na 10-12 części. Z każdego kawałka formujemy wałek, jak na pierogi leniwe, a potem zlepiamy końce, formując okrągłe precle. Tak przygotowane precle zanurzamy na 15 sekund w wodzie.
Układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Oprószamy grubą solą, smarujemy rozmąconym jajkiem. Pieczemy przez 8-10 minut.
150 g migdałów
łyżka cukru
1,5 łyżki miodu
łyżeczka pieprzu cayenne
łyżeczka kuminu
łyżeczka soli
Migdały wrzucamy na patelnię. Prażymy je około 5 minut, co chwilę mieszając. Pozostałe składniki blendujemy. Kiedy orzechy się zrumienią, dodajemy miodową glazurę. Gdy migdały pokryją się miodem i przyprawami, wysypujemy je na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Odstawiamy, aby wystygły, potem kruszymy i wsypujemy do miseczki.