Pełnia aromatu

Dzięki dodatkom ziół, warzyw i owoców ze zwykłej oliwy i octu można stworzyć aromatyczne składniki pysznego dressingu.

Sos pieczarkowy

1 kg pieczarek
100 g soli
4 goździki
4 ziarna ziela angielskiego
4 ziarna pieprzu
listek laurowy

Grzyby myjemy, osuszamy, mielemy w maszynce do mięsa. Następnie mieszamy z solą i odstawiamy na 7 dni w chłodne miejsce. Po tygodniu dodajemy do grzybów
goździki, ziele angielskie, pieprz i liść laurowy i gotujemy na małym ogniu 2 godziny. Przestudzony sos przeciskamy przez gazę i jeszcze raz zagotowujemy. Przelewamy do wyparzonej butelki i zakręcamy.

Aromatyczny olej ziołowy

łyżeczka kolendry
4-6 ziaren czarnego pieprzu
szczypta gałki muszkatołowej
2 goździki
2, 3 ziarenka ziela angielskiego
0,5 l oliwy lub oleju
skórka skrojona z wcześniej wyszorowanej niedużej cytryny
gałązka świeżego rozmarynu

Na rozgrzaną suchą patelnię wsypujemy kolendrę, pieprz, gałkę muszkatołową, goździki i grubo zmielone ziele angielskie. Podgrzewamy, mieszając, na średnim ogniu, aż przyprawy zaczną wydzielać silną woń. Następnie wsypujemy je do butelki i od razu zalewamy oliwą lub olejem. Dodajemy skórkę cytrynową i rozmaryn, mieszamy, szczelnie zamykamy butelkę i odstawiamy w chłodne i ciemne miejsce. Po trzech tygodniach olej będzie gotowy. Znakomity do smażenia ryb.

 ARTUR TARKOWSKI

Pikantny ocet korzenny do marynowania warzyw

90 g posiekanych szalotek
75 g świeżego korzenia imbiru
5 suszonych papryczek chilli
łyżka ziaren czarnego pieprzu
łyżka ziaren ziela angielskiego
2 łyżeczki goździków
pokruszona laska cynamonu
2 łyżeczki soli
2 l octu spirytusowego 10%

Szalotki oraz przyprawy ? oprócz soli ? zawijamy w kawałek gazy i wkładamy do garnka z nierdzewnej stali. Dodajemy sól, wlewamy ocet i zagotowujemy, a następnie gotujemy przez około 10 minut i odstawiamy. Gdy ostygnie, wyjmujemy przyprawy. Jeśli jest mętny, należy go przefiltrować przez płócienną ściereczkę. Następnie przelewamy ocet do sterylnych butelek i zamykamy je. Ocet zyskuje na smaku przy dłuższym przechowywaniu.

Ocet balsamiczny z rokitnika

1/2 kg owoców rokitnika
pomarańcza
1 l białego octu winnego
1/2 szklanki brązowego cukru
szczypta soli
mały kawałek papryczki chilli

Owoce myjemy, rozkładamy na ściereczce, aby obeschły. Każdą jagodę nakłuwamy igłą. Pomarańczę sparzamy, kroimy w plastry razem ze skórką. Zagotowujemy ocet z pomarańczą, cukrem, solą i chilli, wrzucamy owoce rokitnika, zagotowujemy. Jeszcze gorące przekładamy do słoja, zakręcamy i odstawiamy na 2 tygodnie w ciemne chłodne miejsce. W tym czasie kilkakrotnie potrząsamy słojem. Przecedzamy ocet, przelewamy do małych butelek, zakręcamy. Przechowujemy w ciemnym miejscu lub w butelkach z ciemnego szkła. Używamy do przyrządzania dressingów.

Copyright © Agora SA