6-8 wydrylowanych moreli
3 cytryny
łyżka gorczycy
łyżka curry
łyżka kurkumy
pęczek posiekanej bazylii
Morele i cytryny myjemy, kroimy w kostkę i mieszamy z pozostałymi składnikami. Całość podsmażamy przez kilka minut, aby owoce zmiękły i puściły sok. Podajemy od razu jako dodatek do mięs, sałat lub w formie przekąski z ciabattą albo ? jeśli zrobimy pikle z większej ilości owoców ? wkładamy do gorących, wyparzonych słoików i pasteryzujemy.
1 kg podłużnych pomidorów
przyprawy (np. czosnek, oregano, bazylia, kolendra, papryczka chilli)
cukier
sól
oliwa
Pomidory przekrawamy wzdłuż na połówki, usuwamy zdrewniałą część wokół szypułki i gniazda nasienne, osuszamy środki. Układamy na ruszcie (przekrojonymi stronami do góry), oprószamy cukrem i solą. Pieczemy godzinę w 130°C. Następnie zmniejszamy temperaturę do 80-90°C i suszymy 6-8 godzin. Pomidory powinny się skurczyć (do ok. 1/4 swojej wyjściowej objętości), mają być suche, ale miękkie. Następnie wkładamy je do słoików, dodajemy wybrane przyprawy i oliwę, zamykamy słoiki i potrząsamy nimi, aż oliwa i przyprawy oblepią pomidory. Wstawiamy do lodówki. Po 2 dniach można je jeść lub zakręcone nadal przechowywać w lodówce (nawet 3 miesiące).
1,5 kg niedużych cukinii
Syrop:
kawałek świeżego korzenia imbiru
1 kg cukru żelującego
2 szklanki wody
sok z cytryny
3-4 paski skórki cytrynowej
Cukinie myjemy, cienko obieramy i po usunięciu nasion kroimy w kostkę o boku 3-4 cm. Wrzucamy do dużego garnka i wlewamy tyle zimnej wody, aby kostki były przykryte. Zagotowujemy, zmniejszamy ogień i gotujemy jeszcze 10-15 minut. Potem wywar odlewamy, a cukinie starannie osączamy. Do osobnego garnka wkładamy pokrojony na zapałkę imbir i pozostałe składniki syropu. Mieszając, zagotowujemy, zmniejszamy ogień i gotujemy jeszcze 5-8 minut. Następnie wkładamy pokrojone cukinie i gotujemy, aż będą szkliste. Łyżką cedzakową wyjmujemy cukinię z syropu i rozkładamy do gorących, wyparzonych słoików. Pozostały w garnku syrop gotujemy na dużym ogniu 5-7 minut. Gorącym zalewamy cukinię i szczelnie zamykamy słoiki. Cukinia od razu nadaje się do spożycia, ale gdy trochę postoi, będzie smaczniejsza. Świetna do zimnych mięs, kanapek i sałatek.
2 kg młodych patisonów
3 nieduże marchewki
zdrowy korzeń chrzanu
nasiona kopru
ziele angielskie
pieprz ziarnisty
gorczyca biała
czuszka
Zalewa:
litr wody
szklanka octu 10%
łyżka soli
3 łyżki cukru
Składniki zalewy zagotowujemy, studzimy. Warzywa myjemy, osączamy na ściereczce. Chrzan i marchew oskrobujemy, kroimy na plastry. Do umytych i wyparzonych słoików rozkładamy chrzan, marchewkę, koper, po kawałeczku czuszki i przyprawy korzenne. Następnie wkładamy patisony (wcześniej ścinamy im ostre końcówki), napełniając słoiki do 2/3 wysokości. Zalewamy warzywa marynatą. Zakręcamy słoiki i pasteryzujemy w kąpieli wodnej lub w piekarniku nagrzanym do 85-90°C.
1,5 kg dojrzałej, twardej dyni
10 łyżek cukru
szklanka octu 10%
goździki
pieprz w ziarnach
Dynię obieramy i kroimy w grubą kostkę, krótko gotujemy w osolonym wrzątku, odcedzamy. Gorącą układamy ciasno w słoikach. Z trzech szklanek wody, octu, goździków, pieprzu i cukru zagotowujemy marynatę. Zalewamy nią dynię w słoikach, zakręcamy. Ustawiamy słoiki na blasze w piekarniku i pasteryzujemy ok. 20 minut w temp. 150°C. Marynowaną dynię podajemy do dań mięsnych, obok innych warzyw i dodatków.