Ser na obiad

Zarówno swojski twaróg, jak i włoskie mozzarella, ricotta, mascarpone czy grecka feta sprawdzają się w wielu różnych potrawach obiadowych. Można użyć ich do zagęszczenia sosów, przygotować nadzienia do mięsa lub do potraw wegetariańskich.
Piersi kurczaka nadziewane twarogiem Piersi kurczaka nadziewane twarogiem Stockfood

Piersi kurczaka nadziewane twarogiem

8 dużych piersi kurczaka ze skórą
sól
pieprz
sok i skórka otarta z 2 cytryn
2 łyżki oliwy
2 łyżki masła
130 g boczku (pokrojonego w kostkę)
3 ząbki czosnku (drobno posiekane)
1/2 pęczka drobnego szczypiorku (posiekanego)
250 g półtłustego twarogu


Rozgrzewamy piekarnik do 200°C. Mięso nacieramy solą i pieprzem oraz połową skórki i soku z cytryny. Na patelni rozgrzewamy oliwę z masłem, wrzucamy boczek i smażymy 3 minuty, aż zacznie wytapiać się tłuszcz. Dodajemy czosnek i szczypiorek, smażymy kolejne 3 minuty, mieszając. Doprawiamy solą i pieprzem, studzimy. Łączymy z twarogiem. Nadzienie wciskamy pod skórę każdego kawałka mięsa i spinamy wykałaczką. Układamy piersi w żaroodpornym naczyniu, skrapiamy oliwą i resztą soku z cytryny, oprószamy pozostałą skórką cytrynową. Wstawiamy do piekarnika na 10 minut, zmniejszamy temperaturę do 180°C i pieczemy 30 minut. Podajemy z tłuczonymi ziemniakami.

Krem z brokułów i kalafiora Krem z brokułów i kalafiora MATEUSZ SKWARCZEK

Krem z brokułów i kalafiora

500 g kalafiora
500 g brokułów
sól
4 łyżki płatków migdałowych
pęczek bazylii
garść świeżo startego parmezanu
jogurt naturalny do dekoracji


Kalafior i brokuły pozbawiamy twardej łodygi i dzielimy na różyczki. Do garnka wypełnionego wodą wrzucamy kawałki pokrojonych warzyw, solimy i gotujemy 20 minut do miękkości. Ugotowane warzywa odcedzamy i miksujemy na gładko razem z płatkami migdałowymi i bazylią. Dolewamy wodę z gotowania, aby uzyskać kremową konsystencję. Całość przelewamy z powrotem do garnka i zagotowujemy. Na samym końcu wrzucamy parmezan, mieszamy, żeby się rozpuścił. Zupę rozlewamy do talerzy i dekorujemy kleksem jogurtu.

Lazania z ricottą, fetą i szpinakiem Lazania z ricottą, fetą i szpinakiem Fot. Stockfood

Lazania z ricottą, fetą i szpinakiem

oliwa
cebula (posiekana)
2 ząbki czosnku (posiekane)
300 g szpinaku (grubo posiekanego)
300 g ricotty
100 g fety
1/2 łyżeczki świeżo startej gałki muszkatołowej
sól
pieprz
12 płatów lazanii
130 g cheddara


Rozgrzewamy piekarnik do 180°C. Na patelni szklimy na oliwie cebulę i czosnek. Dodajemy szpinak, podsmażamy minutę, mieszając. Zdejmujemy z ognia i studzimy. Łączymy z ricottą i pokruszoną fetą. Doprawiamy gałką, solą i pieprzem. W dużym garnku doprowadzamy do wrzenia osoloną wodę i gotujemy lazanię partiami po 2-3 płaty - każdą porcję przez minutę. Odcedzamy, odkładamy i skrapiamy oliwą. Na dnie żaroodpornego naczynia układamy trzy płaty lazanii. Na połowie każdego płatu rozkładamy porcję nadzienia szpinakowego, zawijamy go, tak aby płat ciasta przykrył szpinak. Kładziemy kolejne trzy płaty lazanii, a na nich nadzienie i zawijamy. W ten sam sposób układamy jeszcze dwie warstwy. Posypujemy startym cheddarem. Pieczemy 20 minut.

Lazanię dla wegetarian można przygotować również z innych warzyw, np. z bakłażana cukinii i pieczarek.

Roladki z bakłażana i cukinii z serem Roladki z bakłażana i cukinii z serem MARCIN KLABAN

Roladki z bakłażana i cukinii z serem

bakłażan
cukinia
125 g mozzarelli
50 g parmezanu
150 g serka ricotta
5 suszonych pomidorów w zalewie
sól
pieprz

Sos:
oliwa
2 ząbki czosnku
puszka pomidorów pelati
łyżka octu balsamicznego
sól
pieprz
łyżka oregano
listki bazylii do dekoracji


Bakłażana i cukinię kroimy wzdłuż na cienkie plastry. Smażymy na patelni grillowej. Mozzarellę i parmezan ścieramy na tarce i łączymy z ricottą oraz pokrojonymi suszonymi pomidorami. Doprawiamy. Plastry bakłażana układamy na cukinii, nakładamy łyżkę farszu i zwijamy w roladę. Pieczemy w 200°C 10 minut. W rondelku na oliwie podsmażamy czosnek, dodajemy pomidory i przyprawy. Sos wylewamy na talerze, układamy na nim roladki i ozdabiamy bazylią.

Kanadyjska tarta gruszkowa Kanadyjska tarta gruszkowa ARKADIUSZ ŚCICHOCKI

Kanadyjska tarta gruszkowa

1 i 1/2 szklanki mąki pszennej
1/2 szklanki mąki kukurydzianej
łyżka cukru
1/2 łyżeczki soli
100-120 g masła
4-5 łyżek lodowatej wody

Wierzch:
5 gruszek
50-60 g masła
szklanka cukru


Mieszamy oba rodzaje mąki z cukrem i solą. Masło kroimy na kawałki, dodajemy do ciasta, wyrabiamy palcami kruszonkę, wlewamy wodę i zagniatamy, aby powstało jednolite ciasto. Formujemy kulę, zawijamy w folię i wkładamy do lodówki na godzinę. Piekarnik rozgrzewamy do 200°C. Gruszki obieramy, przekrawamy na pół. Każdą połówkę kroimy jeszcze wzdłuż na 3 części i wyjmujemy gniazda nasienne. W metalowej formie na tartę stapiamy masło i wsypujemy cukier. Gotujemy cały czas mieszając, aż cukier się rozpuści, a karmel nabierze złotobrązowej barwy. Trwa to około 6 minut. Zdejmujemy formę z ognia, odstawiamy na 3 minuty, a następnie układamy w niej cząstki gruszek, tak aby lekko zachodziły jedna na drugą. Rozwałkowujemy ciasto na placek, przykrywamy gruszki. Nakłuwamy widelcem w kilku miejscach. Ciasto wstawiamy do piekarnika i pieczemy 40 minut, aż się przyrumieni. Wyjmujemy z piekarnika, zostawiamy w formie 15 minut. Następnie przykrywamy formę talerzem o nieco większej średnicy i odwracamy formę, aby ciasto znalazło się na talerzu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.