Jabłka na trzy nowe sposoby

Podobno ponad 90 % Polaków jada jabłka tylko na surowo. To dobrze, bo to najzdrowiej. Jednak skoro mamy w tym sezonie jeść je na potęgę, to oprócz chrupania świeżych warto wypróbować potrawy z jabłkami. Na ciepło bowiem są pyszne nie tylko w szarlotce.
Jabłka na żeberkach Jabłka na żeberkach ARTUR ROGALSKI

Jabłka na żeberkach

1 kg żeberek wieprzowych
pieprz
sól
4 twarde winne jabłka
olej do smażenia
majeranek

Marynata:
4 łyżki miodu
sok z cytryny
skórka starta z cytryny
2 łyżki musztardy
2 przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku
3 łyżki oliwy


Żeberka myjemy, kroimy na małe kawałki, następnie sparzamy wrzątkiem i hartujemy w zimnej wodzie (dzięki temu po upieczeniu będą bardziej soczyste), osuszamy, oprószamy pieprzem i solą i odstawiamy w chłodne miejsce. Przygotowujemy marynatę. Mieszamy dokładnie wszystkie jej składniki. Połową marynaty smarujemy żeberka, odstawiamy je na kilka godzin (a najlepiej na całą noc) pod przykryciem w chłodne miejsce. Gdy się zamarynują, obsmażamy je ze wszystkich stron na mocno rozgrzanym tłuszczu, po czym przekładamy do żaroodpornego naczynia. Jabłka szorujemy (nie musimy ich obierać ani nawet czyścić z gniazd nasiennych), kroimy na ćwiartki lub ósemki, oprószamy pieprzem i majerankiem, dokładamy do żeberek. Wstawiamy naczynie do piekarnika rozgrzanego do 180°C i pieczemy 20-30 minut, co jakiś czas obracając żeberka i smarując je pozostałą marynatą. By mięso nie wyschło, po pewnym czasie możemy przykryć je folią. Podajemy żeberka z kawałkami upieczonych jabłek. Świetnym dodatkiem będą także pieczone ziemniaki.

Jabłka po wiedeńsku Jabłka po wiedeńsku BBS

Jabłka po wiedeńsku

2-3 łyżki rodzynek
łyżka koniaku
750 g winnych jabłek
2 łyżki drobniutko posiekanej skórki pomarańczowej
2-3 łyżki posiekanych orzechów włoskich
długa bułka
szklanka czerwonego wytrawnego wina
1/2 szklanki cukru
łyżeczka masła
2 żółtka
szklanka gęstej śmietany
1/4 łyżeczki cynamonu


Rodzynki zalewamy wrzątkiem, odcedzamy, skrapiamy koniakiem. Jabłka obieramy, kroimy na ćwiartki, czyścimy z gniazd nasiennych, wkładamy do rondla, podlewamy trzema łyżkami przegotowanej wody i dusimy na małym ogniu. Dodajemy bakalie, delikatnie mieszamy i znów krótko dusimy, nie dopuszczając, by jabłka się rozgotowały. Bułkę kroimy na grube kromki, z każdej odcinamy skórkę. Układamy kromki na półmisku, posypujemy cukrem, zalewamy winem i na kilka minut odstawiamy. Następnie połową kromek wykładamy dno wysmarowanego masłem żaroodpornego naczynia. Przykrywamy warstwą jabłek, a na nich rozkładamy pozostałe kawałki bułki. Żółtka dokładnie roztrzepujemy ze śmietaną, cynamonem, polewamy przygotowane danie, a następnie pieczemy około 40 minut w 180°C. Podajemy na ciepło.

Czatnej jabłkowy Czatnej jabłkowy ARKADIUSZ ŚCICHOCKI

Czatnej jabłkowy

5 jabłek (twardych, kwaskowatych i soczystych)
2 cebule y czerwona papryka
1/2 ostrej papryczki chilli
ok. 5-cm korzeń imbiru
300 ml octu jabłkowego
1 i 1/2 szklanki brązowego cukru
szklanka rodzynek
łyżeczka musztardy (np. diżońskiej)
płaska łyżeczka soli


Jabłka obieramy, usuwamy gniazda nasienne i kroimy na kawałki. Cebule obieramy, z papryki usuwamy gniazda nasienne. Cebule łączymy z papryką, papryczką chilli i imbirem i szatkujemy je na pastę. Do rondla wkładamy jabłka, pastę i pozostałe składniki: ocet, cukier, rodzynki, musztardę i sól. Podgrzewamy, aż się zagotuje, zmniejszamy ogień i dusimy ok. 40 minut, od czasu do czasu mieszając.
Gorący czatnej przekładamy do wyparzonych i suchych słoików, mocno zakręcamy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA