800 g polędwiczek wieprzowych
sól
tymianek
czosnek
150-170 g fileta z łososia
200 g świeżego szpinaku
pieprz cytrynowy
Oraz:
olej
1/2 główki sałaty lodowej
200 g borowików
100 g bekonu
1/2 pęczka koperku
50 ml białego wina
100 g sosu pesto
4 szalotki
300 ml czerwonego wina
150 ml śmietany 18%
4 gałązki rozmarynu
jałowiec
3 łyżki cukru
Myjemy mięso, osuszamy papierowym ręcznikiem, oczyszczamy z błon, a następnie marynujemy w czosnku i ziołach. Łososia kroimy w słupki i zawijamy w liście sparzonego szpinaku. Polędwiczki nacinamy wzdłuż, pośrodku układamy łososia, spinamy. Przyprawiamy do smaku, obsmażamy na patelni, a następnie przekładamy na blachę. Polędwiczki pieczemy 12 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 160°C. Po upieczeniu kroimy w plastry. Sałatę lodową, borowiki i bekon kroimy w drobną kostkę, koperek siekamy. Bekon i borowiki podsmażamy, a następnie wsypujemy pokrojoną sałatę. Gdy sałata będzie zblanszowana, dodajemy białe wino, śmietanę, sos pesto i koperek. Całość doprawiamy do smaku. Cebulki obieramy, przekrajamy na pół, a następnie wkładamy do rondelka, zalewamy czerwonym winem, dodajemy pokruszony jałowiec, rozmaryn i cukier. Dusimy na małym ogniu do momentu zgęstnienia sosu. Na talerzu układamy sałatę z grzybami, a na niej pokrojoną polędwicę. Całość polewamy sosem, dekorując cebulą i ziołami.
1/2 szklanki białej fasoli
marchewka
2 ziemniaki
plaster dyni
gałązka selera naciowego
biała część pora
1/4 główki włoskiej kapusty
cebula
liść laurowy
2 pomidory
10 listków bazylii
kilka gałązek natki pietruszki
4 łyżki oliwy
2 garści drobnego makaronu
kawałek parmezanu
Fasolę zalewamy na noc 2 l zimnej wody. Marchew, ziemniaki, dynię myjemy, obieramy i kroimy w kostkę. Gałązkę selera siekamy. Por, kapustę i cebulę szatkujemy. Fasolę gotujemy w wodzie, w której się moczyła ? po 30 minutach dokładamy warzywa i liść laurowy. Gotujemy razem 10 minut. Pomidory sparzamy, obieramy i kroimy. Wrzucamy do garnka, dodajemy zioła, gotujemy 10 minut. Dodajemy oliwę i ugotowany al dente makaron, posypujemy startym parmezanem.
400 g grzybów leśnych
cebula
3 łyżki oleju
czerstwa bułka
100 ml mleka
jajko
łyżka drobno posiekanego koperku
bułka tarta
sól
pieprz
Grzyby czyścimy, myjemy, osuszamy, szatkujemy i dusimy pod przykryciem z pokrojoną cebulą i łyżką oleju. Odparowujemy płyn. Bułkę namaczamy w mleku, odciskamy i mielemy razem z grzybami i cebulą. Następnie dodajemy jajko, koperek, doprawiamy masę solą i pieprzem, wyrabiamy (jeśli masa wyjdzie zbyt rzadka, dosypujemy trochę bułki tartej). Formujemy nieduże owalne kotlety, obtaczamy je w bułce tartej, a następnie smażymy na oleju na rumiano z obu stron.
Kotlety grzybowe można również przygotować z dodatkiem kaszy gryczanej, jęczmiennej lub ryżu. Są równie smaczne, a dużo bardziej pożywne.
250 g szpinaku
8 połówek pomidorów w zalewie
1/2 pęczka dymki
łyżka posiekanego świeżego oregano
ząbek czosnku
1/3 szklanki oliwy
sól
pieprz
Liście szpinaku dokładnie myjemy i osuszamy. Połówki pomidorów wyjmujemy z zalewy i kroimy w cienkie paski. Cebulki kroimy w pióra, a szczypior drobno siekamy. Składniki sałatki mieszamy w misce. Przygotowujemy sos. Oliwę mieszamy z przyprawami i czosnkiem przeciśniętym przez praskę (najlepiej potrząsając szczelnie zakręconym słoikiem). Sałatkę polewamy sosem i od razu podajemy.
50 ml wiśniówki lub likieru owocowego
150 ml wody
24 okrągłe biszkopty
300 g mrożonych jagód
sok z cytryny
125 g cukru pudru
125 ml śmietanki 36%
Do dekoracji:
świeże jagody lub borówki
świeża mięta i bita śmietana
8 kokilek o średnicy 7-8 cm lub blachę do muffinek wykładamy folią. Mieszamy alkohol z wodą (alkohol możemy zastąpić syropem owocowym) i w tej mieszance zanurzamy na kilka sekund biszkopty. Wykładamy nimi ścianki i dno foremek. Miksujemy jagody, sok z cytryny, cukier puder i śmietankę. Masę przekładamy do foremek i wstawiamy do zamrażarki na mniej więcej 4 godziny. Małe charlotty wyjmujemy z foremek, usuwamy folię, układamy na talerzykach i pozostawiamy na 10 minut, żeby odtajały. Tuż przed podaniem każdą porcję dekorujemy bitą śmietaną, owocami i miętą.