20-30 naleśników
3 cytryny
20-30 łyżeczek cukru
masło
bułka tarta
Piekarnik nagrzewamy do temperatury 180°C. Okrągłą formę (pasującą wielkością do naleśników) smarujemy masłem i posypujemy tartą bułką. Cytryny myjemy, sparzamy wrzątkiem i osuszamy, ścieramy z nich skórkę na tarce o drobnych oczkach. W formie układamy naleśniki jeden na drugim, każdy posypujemy cukrem, skrapiamy sokiem z cytryny i posypujemy skórką cytrynową. Tort wstawiamy do piekarnika i zapiekamy około 30 minut.
Ciasto - przepis podstawowy
(mąkę pszenną można zastąpić gryczaną)
150-200 g mąki pszennej
1/2 l mleka
2 jajka
szczypta soli
Wszystkie składniki mieszamy. Wsypujemy tyle mąki, aby ciasto miało konsystencję kefiru. Gotowe odstawiamy na pół godziny.
Ciasto podstawowe:
150-200 g mąki pszennej
1/2 l mleka
2 jajka
szczypta soli
szklanka kuskusu
50 g rodzynek
2 łyżki oliwy
1/3 szklanki kiełków rzodkiewki
2 łyżki miodu
1/3 łyżeczki przyprawy "5 smaków"
Smażymy naleśniki i odstawiamy w ciepłe miejsce. Robimy farsz. Kuskus przygotowujemy według przepisu na opakowaniu, namoczone wcześniej rodzynki osączamy i osuszamy. Kaszę mieszamy z oliwą, rodzynkami i kiełkami rzodkiewki. Dodajemy miód i przyprawę "5 smaków", mieszamy. Nakładamy farsz na naleśniki
i zwijamy je w rulony. Nierówne końce odcinamy, tak by z boków widoczne było nadzienie.
Naleśniki, które chcemy nafaszerować i zwinąć w ruloniki, muszą być cienkie i elastyczne.
300 g zielonego groszku (mrożonego)
40 g miękkiego masła
jajko
żółtko
40 g mąki
100 g słodkiej śmietanki
sól
czarny pieprz
olej do smażenia
100 g gęstej śmietany
100 g wędzonego łososia
mała cebula
Groszek wrzucamy do garnka z wrzącą osoloną wodą i gotujemy 15 minut, następnie odcedzamy. 2 łyżki groszku odkładamy do dekoracji, a resztę wkładamy do miski, dodajemy masło, jajko, żółtko, mąkę, słodką śmietankę, szczyptę soli i odrobinę pieprzu. Wszystko razem miksujemy do uzyskania jednolitej masy.
Na małej patelni rozgrzewamy olej i smażymy pojedyncze placuszki nieco grubsze niż tradycyjne naleśniki. Podajemy polane kwaśną śmietaną, z ułożonymi na wierzchu kawałkami łososia, krążkami cebuli i ziarenkami groszku.
Ciasto podstawowe:
150-200 g mąki pszennej (mąkę pszenną zastępujemy gryczaną)
1/2 l mleka
2 jajka
szczypta soli
średnia cukinia
100 g wędzonki
oliwa lub masło klarowane do smażenia
łyżka posiekanej natki pietruszki
łyżka posiekanej bazylii
150 g startego ostrego sera
jajko
żółtko
100 ml gęstej śmietany
sól
pieprz
Smażymy naleśniki. Cukinię kroimy w zapałkę, wędzonkę w cienkie paseczki. Razem podsmażamy przez parę minut na rozgrzanej oliwie lub maśle. Gdy przestygną, dodajemy zioła, starty ser, jajko i żółtko wymieszane ze śmietaną, sól i pieprz. Dokładnie mieszamy. Naleśniki układamy tak, by zachodziły na siebie i razem tworzyły prostokąt. Na wierzchu kładziemy farsz, pozostawiając ze wszystkich boków około 4 cm, i ciasno zwijamy w rulon. Rozgrzewamy tłuszcz na patelni, roladę kroimy na 2-, 3-centymetrowe kawałki, każdy kawałek ostrożnie układamy na rozgrzanej patelni i obsmażamy z obu stron.
Ciasto podstawowe:
150-200 g mąki pszennej ? połowę pszennej mąki zastępujemy mąką kukurydzianą i dodajemy łyżeczkę kurkumy
1/2 l mleka
2 jajka
szczypta soli
duża cebula
2 ząbki czosnku
papryczka chilli
2 łyżki oliwy
puszka pomidorów pelati (ok. 150 g)
200 g przecieru pomidorowego
100 g czerwonej fasoli z puszki
100 g białej fasoli z puszki
sól
pieprz
200 ml śmietany 18%
2-3 owoce awokado
Smażymy naleśniki. Cebulę obieramy i kroimy w pióra. Czosnek obieramy i drobno siekamy. Papryczkę myjemy, przecinamy wzdłuż na pół, usuwamy nasiona i kroimy w cienkie paseczki. Na rozgrzanym tłuszczu podsmażamy cebulę, a po chwili dodajemy czosnek i papryczkę chilli. Gdy wszystko się zarumieni, dorzucamy posiekane pomidory, chwilę dusimy i dodajemy przecier. Całość dusimy ok. 10 minut, dodajemy fasolę (możemy użyć także fasoli suchej, ale wtedy należy poprzedniego dnia ją namoczyć, a potem ugotować), doprawiamy solą i pieprzem i jeszcze przez chwilę smażymy. Farsz nakładamy na naleśniki, składamy je w trójkąty, po czym podsmażamy na patelni lub zapiekamy w wysmarowanej tłuszczem formie. Przed podaniem na każdym naleśniku kładziemy łyżkę śmietany i cząstkę awokado.
210 g mąki z pszenicy durum
70 g zwykłej mąki pszennej (np. typ 450)
opakowanie suchych drożdży
150 ml mleka
2 jajka
sklarowane masło lub olej do smażenia
Banany:
4 banany
4 łyżki masła
5 łyżek miodu
150 ml białego wina
1 łyżka soku z cytryny
szczypta cynamonu
Łączymy oba rodzaje mąki i drożdże. Mleko mieszamy z 300 ml letniej wody. Do suchych produktów dodajemy mleko z wodą i jajka, mieszamy do uzyskania konsystencji gęstej śmietany. Ciasto odstawiamy na 2 godziny do lodówki. Banany wkładamy do wysmarowanego połową masła naczynia żaroodpornego, zalewamy miodem wymieszanym z winem i sokiem z cytryny, posypujemy cynamonem i obkładamy resztą masła. Pieczemy w temperaturze 200°C przez 15 minut, co 5 minut polewając owoce płynem. Ciasto naleśnikowe wyjmujemy z lodówki i smażymy małe placki. Usmażone placuszki podajemy z pieczonymi bananami.